петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пол Волкер подржава реформу финансијског сектора
Хроника

Пол Волкер подржава реформу финансијског сектора

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. април 2010.

Пол Волкер, један од главних економских саветника председника Обаме, недавно је подржао предлог реформе америчког финансијског сектора. На скупу у Питерсоновом Институту за међународну економију, у Вашингтону, Волкер је рекао да је финансијски сектор допринео избијању глобалне финансијске кризе у јесен 2008, као и неуравнотежености економских токова у земљи.

Према званичним подацима, на финансијски сектор отпада између 35 и 40 одсто укупних пословних прихода Сједињених Држава у последњих десет година. Према Волкеровом мишљењу, та десетогодишња експанзија финансија нимало није допринела побољшању животних услова просечног Американца.

„Приход просечног радника није се уопште померио од 2000. до данас. Мислим да је у најмању руку чудно да после званичног пораста укупне привреде, просечни радник стоји на месту“, каже економски саветник Беле куће.

Он сматра да је финансијски сектор допринео да многе америчке породице поверују да је куповина куће најбољи начин за улагање уштеђевине.

„Док су приходи стајали на истом, људи су изгледа одржавали стандард трошењем уштеђевине, мислећи да у резерви имају кућу, чија је вредност непрекидно у порасту“, додаје Волкер.

Захваљујући финансијском инжењерингу та економски неодржива пракса, наставља Волкер, трајала је довољно дуго да изазове финансијску кризу невиђену у Америци у последњих шездесет година.

Бивши председник федералних резерви залаже се за увођење нових финансијских правила.

„Главни разлог финансијске кризе је чињеница да су финансијске установе биле под заштитом државе. Још влада мишљење да су велике и сложене финансијске установе заштићене од пропасти, јер би то могло да доведе до ланчане реакције. Челници таквих институција, па чак и власници њихових акција, уверени су да их то ништа неће коштати, јер ће држава да прискочи у помоћ субвенцијама од пореских средстава“, наглашава Волкер и додаје:

„Уколико таква убеђења не буду одстрањена, биће нових финансијских авантура, и нових државних интервенција, што би нас у догледно време могло довести до нове кризе“.

Због глобалне економске повезаности, потребно је да светска финансијска тржишта и финансијске установе такође усвоје нова правила понашања, сматра Волкер.

Он је изразио наду да ће на састанку Групе 20 у јуну, водеће светске економске силе, размотрити могућу реформу глобалног финансијског система.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер