петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Покрет за преокрет: Зашто касне плате на универзитетима - да ли је буџет у колапсу и поред Вучићевог хвалисања?
Хроника

Покрет за преокрет: Зашто касне плате на универзитетима - да ли је буџет у колапсу и поред Вучићевог хвалисања?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. децембар 2016.

Покрет за преокрет пита председника Владе Александра Вучића, председника Одбора за образовање, науку и технолошки развој Мухарема Зукорлића и министра просвете и науке Младена Шарчевића да ли је буџет Републике Србије у колапсу када нема довољно средстава за исплату плата професорима, сарадницима и ненаставном особљу на универзитетима у Србији. У обавештењу које су добили универзитети стоји да „Министарство просвете, науке и технолошког развоја не располаже, у овом тренутку, у свом буџету са довољно расположивих средстава за исплате зарада запослених за месец новембар.“ Универзитети су то обавештење проследили запосленима јер плате касне, а неизвесно је када ће оне бити исплаћене.

Питамо председника Владе, председника ресорног Одбора и министра како то када „имамо најмањи дефицит до сада“, како је изјављивао Александар Вучић, недостају средства за плате за два месеца: новембар и децембар. То је шестина укупног буџета за ову намену за ову годину, а знамо да су плате остале умањене и да током ове године није било никаквих ванредних расхода за ове потребе. Поставља се питање да ли је постојећи буџет фингиран и да ли су све изјаве које добијамо, првенствено од председника Владе, неистините. На основу податка да ће се недостајућа средства за плате универзитетских професора и запослених у високом образовању моожда надоместити из буџетске резерве јасно је да је реч о дубиозама у буџету и поставља се питање да ли су тачни наводи о повећању буџетских прихода услед отварања „нових радних места”. По свему судећи да је реч о бројним противречностима на које грађани Србије морају да добију одговор, поготово због тога што је ово први пут након 2000-те године да касне плате просветним радницима у високом образовању. 

У прилогу је „Информација о каашњењу прилива буџетских средстава за зараде запослених за месец новембар 2016.“ 

(Покрет за преокрет)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер