петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Поднете жалбе Хашком трибуналу: Одбрана Ратка Младића тражи поништавање пресуде или макар ново суђење; тужиоци захтевају да буде осуђен за геноцид у још пет општина
Хроника

Поднете жалбе Хашком трибуналу: Одбрана Ратка Младића тражи поништавање пресуде или макар ново суђење; тужиоци захтевају да буде осуђен за геноцид у још пет општина

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. март 2018.

Одбрана Ратка Младића поднела је суду у Хагу најаву жалбе на првостепену пресуду, којом је он у новембру прошле године осуђен на доживотни затвор због геноцида у Сребреници и других злочина у БиХ.

У најави жалбе, Младићева одбрана захтева да се та пресуда поништи због "низа правних и чињеничних неправилности и грешака", и да бивши командант Војске Републике Српске буде ослобођен. Алтернативно, браниоци Бранко Лукић и Драган Иветић траже да Младићу буде поново суђено. Према поднетој најави, жалба одбране има девет основа.

Према Младићевим браниоцима, Хашки трибунал је погрешио када је у пресуди утврдио да је постојао удружени злочиначки подухват чији је он био припадник.

Циљ тог подухвата било је, према пресуди, трајно и насилно уклањање несрпског становништва с великих делова територије БиХ, коју су лидери босанских Срба прогласили српским. Младић је пресудом проглашен кривим за прогон Муслимана и Хрвата из општина широм БиХ.

Одбрана побија и налаз из пресуде да су постојала злочиначка удружења у Сарајеву и Сребреници. Према пресуди, Младић је крив за терорисање становништва Сарајева дуготрајним артиљеријим и гађањем снајпера.

Младић је осуђен и за геноцид у Сребреници, као учесник у удруженом злочиначком подухвату чији је циљ било убијање војно способних муслиманских мушкараца и протеривање жена и деце.

Одбрана улаже жалбу и на део пресуде којим је утврђено да је Младић био протагониста злочиначког удружења узимања за таоце припадника Унпрофора, у пролеће 1995. године. Младићеви браниоци у најави жалбе наводе и да суђење није било правично зато што су његова права "грубо прекршена". Одбрана се жали и на казну коју је расправно веће изрекло Младићу, уз тврдњу да судије нису у обзир узеле олакшавајуће околности.

Хашки трибунал је 22. новембра прошле године Младића (76) осудио на доживотни затвор, прогласивши га кривим за геноцид у Сребреници, за терорисање становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем, за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ и за узимање припадника Унпрофора за таоце, 1992. до 1995. године.

Тужиоци: Младић да буде осуђен за геноцид у још пет општина

Тужилаштво међународног суда у Хагу затражило је, у најави жалбе на првостепену пресуду генералу Ратку Младићу, да Младић буде осуђен и за геноцид над Муслиманима и Хрватима у још пет општина у БиХ.

Хашки трибунал је бившег команданта Војске Републике Српске генерала Младића, 22. новембра прошле године, осудио на доживотни затвор због геноцида у Сребреници, прогона Хрвата и Муслимана широм БиХ, терорисање становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимање припадника Унпрофора за таоце, 1992. до 1995. године.

Трибунал је, међутим, Младића ослободио кривице за геноцид у још пет општина.

У поднетој најави жалбе на тај део пресуде, тужиоци траже да апелационо веће Младића прогласи кривим и за геноцид над Муслиманима и Хрватима у општинама Фоча, Котор Варош, Приједор, Сански Мост и Власеница.

Хашки трибунал је првостепеном пресудом, већином гласова, утврдио да су припадници српских снага имали "геноцидну намеру" да Муслимане и Хрвате у тим општинама униште као етничку групу. Иако је "велики број Муслимана и Хрвата убијен, или су им нанете тешке повреде", веће је, међутим, закључило да они нису чинили "значајан део" тих етничких група у општинама, те да није испуњен тај услов за кривично дело геноцида.

Пресудом је, такође, утврђено да Младић и други учесници у удруженом злочиначком подухвату нису делили геноцидну намеру да униште Муслимане и Хрвате у пет општина. Младић је, стога, био ослобођен кривице. Тужилаштво у жалби наводи да је тај налаз из првостепене пресуде погрешан и тражи да апелационо веће утврди да су на мети Младићевих снага био "значајан део" муслиманског и хрватског становништва.

Такође, тужиоци жалбом траже да буде исправљен закључак из првостепене пресуде, за који тврде да је погрешан, да Младић није имао геноцидну намеру у пет општина.

Најаву жалбе на првостепену пресуду поднела је и одбрана генерала Младића, која тражи да због низа правних и чињеничних грешака судија та пресуда буде поништена, а Младић ослобођен. Алтернативно, одбрана тражи да Младићу буде поново суђено.

(Агенције)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер