петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Подгорички Дан: Црна Гора препродавала половно албанско оружје
Хроника

Подгорички Дан: Црна Гора препродавала половно албанско оружје

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. април 2011.

ПОДГОРИЦА - Влада Албаније обелоданила је да је Црна Гора 2008. и 2009. године из Албаније увезла застарело наоружање, ремонтовала га, а потом продавала "трећим земљама".

Према извештају Министарства одбране Албаније, који је достављен парламенту у Тирани, Црна Гора је увезла око 170.000 граната, које су касније, како се тврди, продаване. Указује се да је све то чињено упркос подацима да је након државне независности 2006. године у војним депоима у Црној Гори остало на хиљаде тона борбене технике, коју треба уништити, пише подгорички Дан.

Дан наводи да је после проглашења независности у Црној Гори остало око 12.000 тона борбене технике у војним депоима, а верује се да скоро 9.800 тона од те количине представља вишак.

Министарство одбране Црне Горе је, пише лист, потврдило да је тачно да је војно-техничка индустрија увозила наоружање из Албаније, да је то оружје ремонтовано у црногорским фабрикама, као и да је затим извожено у треће земље. Тиме је, како се наводи, потврђен навод из извештаја албанског министарства одбране, објављеног 21. марта, према коме је Албанија годинама извозила наоружање у Црну Гору.

У транскрипту са седнице Комисије за унутрашњу безбедност албанског парламента од 21. марта ове године у Тирани, у који је Дан, како тврди тај лист, имао увид, министар одбране те земље Арбен Имами рекао је да је Црна Гора увезла више оружја него што јој реално треба.

"Зашто им је то потребно, не знам, то није питање за нас, већ за њих, јер то, наравно, не може бити наша надлежност", рекао је Имами, преноси лист. Он је касније, како је објавио албански Топ ченел, наговестио да је оружје које је продато Црној Гори реконструисано па продавано "на међународном тржишту".

Лист подсећа да је и представник МДИ (Монтенегро дифенс индастри) Зоран Дамјановић раније потврдио да је та фирма увозила оружје из Албаније, али да ту нема ничег спорног. Дамјановић је тада рекао да то оружје није извожено у земље под међународним ембаргом.

Дан истиче да је у транскрипту са седнице Комисије за унутрашњу безбедност парламента Албаније посланик Арбен Цука питао министра Имамија има ли каквих података о извозу 174.000 артиљеријских граната Црној Гори.

Цука је, тврди лист, позивајући се на извештај о трговини оружјем, који је комисији претходно доставио ресор на чијем челу је Имами, тражио одговор и на питање шта је са извозом 300 комада пушкомитраљеза калибра 12,7 мм за купце у Црној Гори.

"Превише смо наоружавали Црну Гору. Колико ја знам, ова држава нема капацитета да складишти оволико граната и пушкомитраљеза. Зато желим да знам да ли вас је интересовало улазе ли продате гранате и пушкомитраљези у складишта у Црној Гори?

Јесте ли радили какве анализе, с обзиром на то да смо и те како наоружали једну суседну државу", запитао је Цука. Имами је, пише Дан, потврдио да је оружје ушло у Црну Гору, али да албанска влада не зна за које сврхе је то рађено.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер