четвртак, 09. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Испред цркве Светог Марка у Београду одржан скуп подршке Србима са Косова и Метохије: Окупљени захтевали укидање противуставних бриселских споразума, као и повратак српских институција на КиМ
Хроника

Испред цркве Светог Марка у Београду одржан скуп подршке Србима са Косова и Метохије: Окупљени захтевали укидање противуставних бриселских споразума, као и повратак српских институција на КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. јун 2023.

Испред цркве светог Марка у Београду одржан је свенародни Видовдански скуп против терора над Србима на Косову и Метохији.

Сабирање народа почело је у 19 часова на Видовдан, у одбрану Срба на Косову и Метохији који су изложени страховитом терору НАТО арбанашке квазидржаве где се Срби непрестано хапсе и малтретирају, док им власт на челу са Александром Вучићем никако и ни у чему не помаже.

Одржана протестна шетња након скупа подршке Србима са Косова

Испред Цркве Светог Марка у центру Београда одржан је скуп подршке Србима са Косова и Метохије, након чега је неколико хиљада грађа кренуло у протестну шетњу до Председништва Србије.

Како јавља репортерка Н1, на скупу се може видети велики број српских застава, као и транспарент „Не дамо светиње, Космет и ћирилицу“.

Осим представника Покрета за одбрану Косова и Метохије, скупу су се придружили представници Двери и Заветника, а ту су и поједини посланици који су пореклом са Косова.

Уредник Нове српске политичке мисли Ђорђе Вукадиновић је окупљенима поручио да им не треба Видовдан да виде куда Србију води ова власт. Указао је на то да су договори који су постигнути о Косову у Бриселу штетни, и рекао је да је Србија преузела све противуставне обавезе преузете у Бриселском дијалогу, док друга страна није испунила ни ту једну коју је требала.

Пре њега, на скупу су говорили Стефан Ђорђевић, лингвисткиња Рада Стијовић, професорка Универзитета у Косовској Митровици Митра Рељић, Ратко Ристић са Шумарског факултета у Београду и Часлав Копривица, професор Универзитета у Београду и Слободан Самарџић из Покрета за одбрану Косова и Метохиије.

Протест се организује под слоганом „Доста с терором над Србима на Космету!“ а окупљени, уз државне заставе носе и транспаренте и пароле „Не дамо светиње, Космет и ћирилицу“, „Звечан је вечан“, „Ванредни избори на свим нивоима“ , „Моли се Богу и држи се Русије“ друге.

На степеницама цркве постављен је велики транспарент „Стоп терору над Србима на Космету“, један од учесника скупа поднео је велику заставу Равногорског покрета а други велики дрвени крст.

 

По најавама, окупљени би по завршетку обраћања испред цркве Светог Марка требало би да оду у шетњу до зграде Председништва Србије где ће прочитати захтеве.

Међу окупљенима је и лидер Двери Бошко Обрадовић, као и народни посланици Славиша Ристић, Санда Рашковић Ивић, Александар Јовановић Ћута, Владимир Гајић и Владета Јанковић.

 

Захтеви са протеста Доста с терором над Србима на КиМ

1)  Државни органи Србије морају хитно да предузму све потребне мере и активности ради заштите српског народа у покрајини. То подразумева:

-  План и подршка самоорганизовању и самозаштити Срба, пре свега повратком цивилне заштите која је укинута 2013. године на основу Бриселског споразума

-  Организовање избора у свим општинама са српском већином на основу закона Србије

2)  Да се пониште сви бриселски споразуми (2013, 2015 и 2023) и њихови пратећи документи

3)  Да се што хитније сазове седница Савета безбедности УН на којој би се изнеле чињенице о перманентном албанском терору у покрајини и донели закључци о обавезама цивилне и војне мисије УН на основу Резолуције СБ УН бр. 1244

4)  Да се утиче на међународне представнике на КиМ да обезбеде слободу кретања преко административне линије

5)  Да се преговарачки процес о политичком решењу текуће кризе и статусног питања врати у Уједињене нације

6)  Ове захтеве упућујемо органима Србије који су Уставом и законима обавезни да воде државну политику на Косову и Метохији. Деценијски пораз ове политике потиче од узурпације одговарајућих државних функција од стране председника Републике А. Вучића. Његово одстрањење из косметске политике основи је услов одбране и спасавања наше јужне покрајине.

(Србин инфо, Н1, НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер