Početna strana > Hronika > Završen peti okrugli sto vlasti i opozicije o izbornim uslovima - prisustvovali predstavnici SNS, SPS, PS, SDP, PSG, GDF, LSV, LDP, SDA i SMS
Hronika

Završen peti okrugli sto vlasti i opozicije o izbornim uslovima - prisustvovali predstavnici SNS, SPS, PS, SDP, PSG, GDF, LSV, LDP, SDA i SMS

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 09. septembar 2019.

Izvršni direktor Fondacije za otvoreno društvo Milan Antonijević ocenio je da je na današnjem sastanku predstavnika vlasti i opozicije na Fakultetu političkih nauka (FPN) u Beogradu izražena spremnost da se sa Radnom grupom Vlade Srbije za izborne uslove razgovara o efektima dosadašnjih sastanaka na FPN.

Navodeći da je na današnjem sastanku na temu biračkog spiska bilo povišenih tonova, iako je reč o tehničkoj temi, on je rekao da je ponovo iskazana spremnost učesnika da se nastave razgovori kao i da se organizuje javno slušanje o radu REM.

Kazao je da je bilo razgovora o ministarstvima koja bi mogla sprovoditi preporuke iz dijaloga na FPN i o učešću predstavnika tih resora na narednim sastancima.

Najavio je sledeći sastanak za 19. septembar na temu biračkog prava i izrazio nadu da će, s obzirom na značaj te teme, i stranke koje bojkotuju dijalog promeniti odluku i vratiti se razgovorima na FPN.

"Bilo je i povišenih tonova tokom rasprave ali to samo pokazuje da je učesnicima stalo da se određeni zaključci definišu. Naša je poruka učesnicima sastanka da nije sporno da građani Srbije mogu na slobodan i demokratski način da se izjašnjavaju na izborima, što potvrđuju i misije stranih posmatrača", rekao je Orlić.

On je ocenio da je Srbija danas "bolja nego što je bila" i da se "svakog dana trudi da bude bolja nego juče".

"Danas postoji i volja da se u slučaju da ima dovoljno prostora, stvari vezane za izborni proces unaprede. Tako je već realizovano nekoliko preporuka OEBS-a ili CRTE poput preporuke o sprovođenju obuke članova biračkih odbora", naveo je poslanik SNS-a.

Reagujući na zahtev Pokreta slobodnih građana da se ministri obavežu da će biti sprovedeno ono što kao preporuke iznesu predstavnici NVO, Orlić je naveo da "ne treba bilo ko da očekuje ili tera" vladajuću većinu da radi mimo zakona.

Potpredsednik Skupštine Srbije i funkcioner SPS-a Đorđe Milićević ocenio je da dijalog na FPN-u "gubi smisao" jer se kako je rekao, od vladajuće većine traži da se izjasni o preporukama NVO o izbornim uslovima dok se postavlja pitanje šta je sa delom opozicije, oličenom u Savezu za Srbiju, koji bojkotuje te razgovore i institucije sistema.

"Jasno je da deo opozicije ove razgovore shvata kao šalu, kao način da izigraju javnost i predstave sebe kao žrtvu. Srbija neće nasedati na takve gubitničke trikove", naveo je Milićević.

On je dodao da su pojedine preporuke nevladinih organizacija o izbornim uslovima prihvatljive za SPS, ali i da ima onih koje su "rigidne i neprihvatljive".

"O njima ćemo razgovarati unutar stranke kao i sa partnerima iz SNS-a a sve odluke će biti donete u parlamentu", kazao je Milićević ne želeći da kaže o kojim se konkretno preporukama radi, što je opravdao poštovanjem pravila organizatora dijaloga.

Aleksandar Markov iz Lige socijaldemokrata Vojvodine izrazio je zadovoljstvo što se na današnjem sastanku pričalo i o Vojvodini ali i zbog kako je naveo, činjenice da su se na temu biračkog spiska čuli "dobri i kvalitetni stavovi predstavnika vlasti i opozicije".

"Liga socijaldemokrata Vojvodine je zadovoljna što je došlo do dijaloga ali je i važno da se on vodi u institucijama sistema. Srbija nema vremena za čekanje, izbori će biti održani za nekoliko meseci i vreme je da se i vlast i opozicija uozbilje", rekao je Markov.

Ahmedin Škrijelj iz SDA Sandžaka kazao je da je cilj te stranke da u dijalogu otvori proces rešavanja "otvorenih pitanja između Srbije i Sandžaka" dok je Đorđo Žujović iz Liberalno demokratske partije ocenio da "još uvek nema političke volje da se stvari pomere sa mrtve tačke".

"Nisu nam potrebne strane diplomate da presuđuju o našim problemima. Koren tih problema je u vlasti, jer od volje jednog čoveka zavisi da li ćemo imati normalne izborne uslove ili bojkot opozicije. Predstavnici vlasti još uvek ne mogu da odluče da li će prihvatiti predloge sa ovih sastanaka, a dok se to ne desi, ne možemo reći da smo se pomerili sa mrtve tačke", kazao je Žujović.

Peti okrugli sto vlasti i opozicije, koji se održava u okviru Dijaloga o izborima 2020, počeo je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, a posvećen je problemima biračkog spiska i izborne administracije.

"Pouzdan birački spisak i integritet izborne administracije su od ključne važnosti za obezbeđivanje prava građana na fer i slobodne izbore. Okrugli sto će biti posvećen problemima u ovoj oblasti za koje je moguće naći zadovoljavajuća trajna ili prelazna rešenja u periodu do održavanja narednih parlamentarnih, pokrajinskih i lokalnih izbora", navodi se u pozivu medijima. 

Na okrugli sto su došli predstavnici Srpske napredne stranke, Socijalističke partije Srbije, Pokreta socijalista, Socijaldemokratske partije Srbije, Pokreta slobodnih građana, Građanskog demokratskog foruma, Lige socijaldemokrata Vojvodine, Liberalno demokratske partije (LDP), Stranke demokracije akcije Sandžaka i Stranke moderne Srbije.

Na okrugli stolu su i predstavnici nevladinih organizacija Transparentnost Srbija, CeSID i Crta.

Do sada je održan uvodni okrugli sto i tri tematska panela koja su bili posvećeni finansiranju kampanja i medijima u izbornom procesu. 

Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu i Fondacija za otvoreno društvo organizuju seriju okruglih stolova povodom parlamentarnih i lokalnih izbora koji bi trebalo da se održe na proleće 2020.

"Izbori su centralno mesto demokratskog uredjenja i važan izvor legitimiteta demokratske vlasti. Srbija će uskoro obeležiti tridesetogodišnjicu od prvih izbora održanih nakon obnove višepartizma", navodi se u pozivu. 

Organizatori su naveli i da je posle tri decenije izborni proces u Srbiji opterećen brojnim problemima koji rezultiraju nesigurnošću i predstavljaju podlogu za osporavanje izbornih rezultata. 

Okrugli sto će biti moderirana debata pozvanih učesnika po "Chatham House" pravilu, a na učešće u dijalogu pozvani su predstavnici relevantnih političkih stranaka, organizacije građanskog društva koje se bave izborima, novinarska i medijska udruženja i stručnjaci s fakulteta i instituta koji se bave tim temama.

Ranije su taj dijalog napustile pojedine opozicione političke grupacije kao što je Savez za Srbiju, a četvrti je napustila i Nova stranka. Na dijalogu ne učestvuju ni Demokratska stranka Srbije, Dosta je bilo i Srpska radikalna stranka.

(Agencije)