Хроника

Завршен пети округли сто власти и опозиције о изборним условима - присуствовали представници СНС, СПС, ПС, СДП, ПСГ, ГДФ, ЛСВ, ЛДП, СДА и СМС

Штампа
понедељак, 09. септембар 2019.

Извршни директор Фондације за отворено друштво Милан Антонијевић оценио је да је на данашњем састанку представника власти и опозиције на Факултету политичких наука (ФПН) у Београду изражена спремност да се са Радном групом Владе Србије за изборне услове разговара о ефектима досадашњих састанака на ФПН.

Наводећи да је на данашњем састанку на тему бирачког списка било повишених тонова, иако је реч о техничкој теми, он је рекао да је поново исказана спремност учесника да се наставе разговори као и да се организује јавно слушање о раду РЕМ.

Казао је да је било разговора о министарствима која би могла спроводити препоруке из дијалога на ФПН и о учешћу представника тих ресора на наредним састанцима.

Најавио је следећи састанак за 19. септембар на тему бирачког права и изразио наду да ће, с обзиром на значај те теме, и странке које бојкотују дијалог променити одлуку и вратити се разговорима на ФПН.

"Било је и повишених тонова током расправе али то само показује да је учесницима стало да се одређени закључци дефинишу. Наша је порука учесницима састанка да није спорно да грађани Србије могу на слободан и демократски начин да се изјашњавају на изборима, што потврђују и мисије страних посматрача", рекао је Орлић.

Он је оценио да је Србија данас "боља него што је била" и да се "сваког дана труди да буде боља него јуче".

"Данас постоји и воља да се у случају да има довољно простора, ствари везане за изборни процес унапреде. Тако је већ реализовано неколико препорука ОЕБС-а или ЦРТЕ попут препоруке о спровођењу обуке чланова бирачких одбора", навео је посланик СНС-а.

Реагујући на захтев Покрета слободних грађана да се министри обавежу да ће бити спроведено оно што као препоруке изнесу представници НВО, Орлић је навео да "не треба било ко да очекује или тера" владајућу већину да ради мимо закона.

Потпредседник Скупштине Србије и функционер СПС-а Ђорђе Милићевић оценио је да дијалог на ФПН-у "губи смисао" јер се како је рекао, од владајуће већине тражи да се изјасни о препорукама НВО о изборним условима док се поставља питање шта је са делом опозиције, оличеном у Савезу за Србију, који бојкотује те разговоре и институције система.

"Јасно је да део опозиције ове разговоре схвата као шалу, као начин да изиграју јавност и представе себе као жртву. Србија неће наседати на такве губитничке трикове", навео је Милићевић.

Он је додао да су поједине препоруке невладиних организација о изборним условима прихватљиве за СПС, али и да има оних које су "ригидне и неприхватљиве".

"О њима ћемо разговарати унутар странке као и са партнерима из СНС-а а све одлуке ће бити донете у парламенту", казао је Милићевић не желећи да каже о којим се конкретно препорукама ради, што је оправдао поштовањем правила организатора дијалога.

Александар Марков из Лиге социјалдемократа Војводине изразио је задовољство што се на данашњем састанку причало и о Војводини али и због како је навео, чињенице да су се на тему бирачког списка чули "добри и квалитетни ставови представника власти и опозиције".

"Лига социјалдемократа Војводине је задовољна што је дошло до дијалога али је и важно да се он води у институцијама система. Србија нема времена за чекање, избори ће бити одржани за неколико месеци и време је да се и власт и опозиција уозбиље", рекао је Марков.

Ахмедин Шкријељ из СДА Санџака казао је да је циљ те странке да у дијалогу отвори процес решавања "отворених питања између Србије и Санџака" док је Ђорђо Жујовић из Либерално демократске партије оценио да "још увек нема политичке воље да се ствари помере са мртве тачке".

"Нису нам потребне стране дипломате да пресуђују о нашим проблемима. Корен тих проблема је у власти, јер од воље једног човека зависи да ли ћемо имати нормалне изборне услове или бојкот опозиције. Представници власти још увек не могу да одлуче да ли ће прихватити предлоге са ових састанака, а док се то не деси, не можемо рећи да смо се померили са мртве тачке", казао је Жујовић.

Пети округли сто власти и опозиције, који се одржава у оквиру Дијалога о изборима 2020, почео је на Факултету политичких наука у Београду, а посвећен је проблемима бирачког списка и изборне администрације.

"Поуздан бирачки списак и интегритет изборне администрације су од кључне важности за обезбеђивање права грађана на фер и слободне изборе. Округли сто ће бити посвећен проблемима у овој области за које је могуће наћи задовољавајућа трајна или прелазна решења у периоду до одржавања наредних парламентарних, покрајинских и локалних избора", наводи се у позиву медијима. 

На округли сто су дошли представници Српске напредне странке, Социјалистичке партије Србије, Покрета социјалиста, Социјалдемократске партије Србије, Покрета слободних грађана, Грађанског демократског форума, Лиге социјалдемократа Војводине, Либерално демократске партије (ЛДП), Странке демокрације акције Санџака и Странке модерне Србије.

На округли столу су и представници невладиних организација Транспарентност Србија, ЦеСИД и Црта.

До сада је одржан уводни округли сто и три тематска панела која су били посвећени финансирању кампања и медијима у изборном процесу. 

Факултет политичких наука Универзитета у Београду и Фондација за отворено друштво организују серију округлих столова поводом парламентарних и локалних избора који би требало да се одрже на пролеће 2020.

"Избори су централно место демократског уредјења и важан извор легитимитета демократске власти. Србија ће ускоро обележити тридесетогодишњицу од првих избора одржаних након обнове вишепартизма", наводи се у позиву. 

Организатори су навели и да је после три деценије изборни процес у Србији оптерећен бројним проблемима који резултирају несигурношћу и представљају подлогу за оспоравање изборних резултата. 

Округли сто ће бити модерирана дебата позваних учесника по "Цхатхам Хоусе" правилу, а на учешће у дијалогу позвани су представници релевантних политичких странака, организације грађанског друштва које се баве изборима, новинарска и медијска удружења и стручњаци с факултета и института који се баве тим темама.

Раније су тај дијалог напустиле поједине опозиционе политичке групације као што је Савез за Србију, а четврти је напустила и Нова странка. На дијалогу не учествују ни Демократска странка Србије, Доста је било и Српска радикална странка.

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]