субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Почела конференција НАТО и партнерских земаља
Хроника

Почела конференција НАТО и партнерских земаља

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. јун 2011.

БЕОГРАД - Дводневна Стратегијска војна конференција НАТО-а и партнерских земаља, на којој учествују представници земаља НАТО-а, Партнерства за мир, Медитеранског дијалога и Истанбулске иницијативе за сарадњу, почела је данас у Београду.

Конференцију у хотелу "Хајат" отворио је врховни командант Савезничке команде НАТО-а за трансформацију, генерал Стефан Абриел.

Циљ конференције коју организује Савезничка команда НАТО-а за трансформацију је размена искустава и мишљења о најважнијим стратешким питањима од заједничког интереса.

Тема овогодишње конференције је "Након Лисабона - спровођење трансформације", а у оквиру радних група експерти ће разговарати и о другим темама.

На конференцији учествује 60 начелника генералштабова, од којих 28 из НАТО земаља. Прва конференција одржана је у Македонији 2006. године, затим у Норвешкој 2007, у Албанији 2008. и у Финској 2010. године.

Шутановац: Србија посвећена безбедности у региону

Министар одбране Драган Шутановац изјавио је да је Србија у потпуности посвећена остваривању безбедности у региону и добросуседских односа и да жели да да пун допринос светском миру кроз активније учешће у мировним мисијама УН и ЕУ.

Шутановац је рекао да савремени безбедносни изазови, ризици и претње указују да је неопходно да се унапреди сарадња свих држава и да постоји "недељивост безбедности".

Он је оценио да ниједна држава, ма колико економски и војно била јака, не може самостално да се избори са глобалним изазовима због чега је као никад раније потребно унапредити дијалог и сарадњу.

"Мера сарадње биће и мера нашег успеха у том послу", рекао је Шутановац и оценио да би сваки изостанак сарадње међу државама водио дестабилизацији ситуације. У протеклих 10 година Србија је значајно унапредила односе са НАТО-ом, рекао је Шутановац и додао да Србија дели заједничке вредности и да кроз учешће у програму "Партнерство за мир" жели да да свој допринос глобалној безбедности и остваривању доборсуседских односа.

Говорећи о реформама Војске Србије, Шутановац је подсетио да је од почетка године Војска у потпуности професионална и да је успешни завршетак тог процеса у значајној мери повратио поверење грађана.

Он је као пример високог поврења које Војска Србије ужива у народу навео повећано интересовање за школовање у Војној гимназији и на Војној академији и додао да ове године за једно место на Академији конкурише осам кандидата. Шутановац је рекао и да ће ова година бити упамћена по томе што ће са Војне академије изаћи прва генерација жена официра, као и прве жене пилоти у историји српског ваздухопловства.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер