петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Побједа”: Захтев за увођење црногорског језика у Србији је нелегитиман и штетан
Хроника

„Побједа”: Захтев за увођење црногорског језика у Србији је нелегитиман и штетан

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. август 2010.

ПОДГОРИЦА - Изјаве председника Удружења Црногораца у Ловћенцу у Војводини Ненада Стевовића о увођењу црногорског језика као службеног нелегитимне су и штетне по интересе Црногораца у Србији и по унутрашње односе у Црној Гори, пише данас подгоричка „Побједа”.

У коментару под насловом „Рурално и фолклорно црногорстовање”, Стевовићеве ставове критиковао је председник Националног већа Црногораца у Србији, професор Филозофског факултета у Новом Саду Миленко Перовић.

Он је указао да се у саопштењу Секретаријата за образовање Војводине каже да је први услов за увођење црногорског језика за наставни предмет у поједине школе у покрајини формирање мањинског црногорског националног савета, што Стевовић, према оцени Перовића, не схвата.

Стевовић је затражио да црногорски језик буде службени језик, а у Србији он може бити само језик у службеној употреби, оцењује се у „Побједи”.

Перовић, који је био и председник експертске комисије у Црној Гори за стандардизацију црногорског језика, наводи да су Стевовићеве иницијативе неозбиљне јер не почивају на реалном увиду у могућности остварења права Црногораца на било који колективни идентитет у Србији.

Према оцени Перовића, Стевовић је приватизовао оснивање Црногорске партије, а његова иницијатива за отварање црногорског конзулата у Новом Саду је „комична”.

„Стевовићево рурално и фолклорно 'цногорстовање' штетно је по колективне интересе Црногораца у Србији. Српски медији се обилно служе Стевовићем да би дизајнирали и учврстили негативан стереотип о Црногорцима и њиховим захтевима за право на идентитет”, оцењује Перовић.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер