Početna strana > Hronika > Pobjeda: Amfilohije zakazao susret sa liderima crnogorske opozicije za 3. septembar
Hronika

Pobjeda: Amfilohije zakazao susret sa liderima crnogorske opozicije za 3. septembar

PDF Štampa El. pošta
subota, 29. avgust 2015.

Mitropolit crnogorsko primorski Srpske pravoslavne crkve Amfilohije Radović zakazao je za četvrtak, 3. septembar, razgovore sa većinom lidera opozicije o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti, saznaje Pobjeda od više izvora iz opozicije.

Poziv je, prema saznanjima tog lista, upućen lideru Socijalističke narodne partije Srđanu Miliću, Nove srpske demokratije Andriji Mandiću, liderima Demokratske narodne partije Milanu Kneževiću i Predragu Bulatoviću. Poziv je preko Nove srpske demokratije upućen i predsjedniku Pokreta za promjene Nebojši Medojeviću. Mitropolit Amfilohije je na sastanak pozvao i jednog od lidera Demosa, Gorana Danilovića kao i lidera Demokratske Crne Gore Aleksu Bečića. Interesantno je da je izostao poziv lideru Demosa Miodragu Lekiću, kome je od bivših stranačkih kolega - dok se nalazio na čelu Demokratskog fronta - prigovarano da se nije sastajao sa mitropolitom Amfilohijem.

Pobjedi je iz opozicije potvrđeno da je stigao poziv mitropolita, ali nijesu željeli da iznose više detalja.

Nacrtom zakona o slobodi vjeroispovijesti koji je kritikovan od strane Srpske pravoslavnecrkve predviđeno je da se teritorijalna konfiguracija vjerske zajednice koja je registrovana i djeluje u Crnoj Gori ne može prostirati van Crne Gore.

- Sjedište vjerske zajednice koja je registrovana i djeluje u Crnoj Gori mora biti u Crnoj Gori - navodi se u predlogu koji je pripremilo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava.

U nacrtu takođe stoji da vjerska zajednica, odnosno organizacioni dio vjerske zajednice čije je sjedište u inostranstvu stiču svojstvo pravnog lica upisom u registar vjerskih zajednica, što je odredba koja je najviše kritikovana od strane SPC. Tim dokumentom predviđeno je da se naziv vjerske zajednice koji se mora razlikovati od naziva drugih vjerskih zajednica i ne smije sadržati službeni naziv druge države i njena obilježja, što je u SPC protumačeno kao poziv na rat sa, kako su kazali, pravoslavnom crkvom.

Ukoliko ovakav zakon dobije podršku parlamentaraca, država bi dobila pravo da sankcioniše vjerske zajednice u slučajevima ako zloupotrijebe slobodu vjeroispovijesti protiv pravnog poretka Crne Gore, a država bi mogla da oduzima crkvenu imovinu.

Mitropolija crnogorsko primorska ranije je saopštila da Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti treba odbaciti, kako zbog netransparentnog i diskriminatornog načina njegove pripreme, tako i zbog brojnih neustavnih odredaba kojim se atakuje na slobodu vjeroispovijesti i druga zajemčena ljudska prava, a posebno na unutrašnju autonomiju crkve i vjerskih zajednica. SPC je istovremeno zaprijetila da će crkva svim legalnim i legitimnim sredstvima braniti svoja vjekovna prava od, kako su istakli, agresivnog pravnog nasilja koje se na ovakav način pokreće od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava.

Pobjeda podsjeća da, iako je u posljednje vrijeme često davao zapaljive političke izjave, protiveći se članstvu Crne Gore u NATO, ali i u Evropsku uniju, mitropolit SPC tokom protekle decenije nije okupljao lidere opozicije. Posljednji put to je bilo uoči referenduma o obnovi državnosti, kada je razgovarao sa liderima tadašnjeg bloka za zajedničku državu. Sastanak je tada organizovan u manastiru u okolini Podgorice, ali se mitropolit nije direktno miješao u referendumski proces. Amfilohije je dvije godine kasnije i učestvovao na mitingu prosrpskih partija organizovanom zbog priznanja nezavisnosti Kosova.

(Pobjeda) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner