четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Победа опозиције у Мађарској и крај владавине коалиција
Хроника

Победа опозиције у Мађарској и крај владавине коалиција

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. април 2010.

Мађарска странка десног центра, Фидес, која је обећала да ће земљу извући из рецесије, освојила је, после другог изборног круга одржаног у недељу, двотрећинску већину у парламенту.

Лидер Фидеса Виктор Орбан изјавио је да се у Мађарској, преко гласачких кутија, догодила револуција.

Крај владавине коалиција

Откако је пре двадесетак година пропао комунистички режим у Мађарској, на вишестраначким изборима који су се низали ниједна странка није освојила потпуну власт - земљом су управљале несложне коалиције. Томе је у недељу дошао крај.

Конзервативна опозициона странка Фидес је са две трећине освојених гласова убедљиви победник на парламентарним изборима у Мађарској.

Након другог круга гласања, Државна изборна комисија саопштила је да је Фидесу припало 263 од 386 посланичких места, чиме улази у историју као прва мађарска странка која након пада комунизма потпуно контролише парламент.

На бирачким местима се догодила револуција, поручио је на победничком митингу лидер Фидеса и вероватни будући мађарски премијер Виктор Орбан.

Он је обећао да ће скресати порезе и величину парламента.

Мађари поново имају контролу над својом државом, рекао је Орбан:

"Мађарски народ данас је свргнуо режим олигарха који су злоупотребили своја овлашћења и народ је успоставио нови режим, режим националног јединства."

Социјалисти други по броју гласова

Други по броју освојених гласова су до сада владајући социјалисти са 15 одсто, док је ултрадесна странка Јобик добила 12 одсто гласова.

Мађарски гласачи су дали нешто више од 4 одсто гласова новој еколошкој странци под називом "Политика може бити другачија".

Но, победа Фидеса највећи је успех појединачне мађарске странке у последњих двадесет година, а будућу владу чекају велика искушења, сматрају житељи Будимпеште:

"Са двотрећинском већином мораће да реше проблем корупције, да људе изведу пред лице правде, да ојачају јавну безбедност и оживе економију."

"То што људи највише желе су безбедност, послови и привођење одговорних правди. Након тога, људима у Мађарској ће се вратити осмех на лице."

Велика очекивања

Велика очекивања нису без основа, истиче у извештају из Будимпеште дописник BBC-ја Ник Торп.

Фидес је конзервативна, антикомунистичка странка, која је одувек желела да приведе крају револуцију, односно промену система која је почела пре двадесет година.

Орбан је такође у победничком говору поменуо победу мађарског народа над олигарсима, крупним бизнисменима које многи обични Мађари криве за то што се њихова земља од једног од лидера у централној Европи претворила у болесника тог региона.

Очекивања су велика, као што су и изазови за Виктора Орбана и његову странку, истиче дописник BBC-ја.

Земља у рецесији

Мађарска се бори како би изашла из рецесије и велике незапослености. Кривица за невоље приписује се имиграцији, па се у политици и у јавном мњењу могу приметити антиромска или антисемитска расположења.

Због чега су се гласачи окренули Фидесу како би их та странка извукла из овакве ситуације?

Проблеми који погађају Мађарску своде се не недостатак реформи, а када дође до економског пада, људи траже жртвене јарце, као што је велика ромска заједница у Мађарској, истиче Ник Торп.

Реформа која је потребна подразумева мањи парламент и мању државну управу.

С тим се сви политичари слажу, али оно што је ту реформу спречило у последњих двадесет година је поларизација и подела на левици и десницу. Све што би нека влада понудила, опозиција би срушила.

Да би прогурали реформе, у Мађарској је потребна двотрећинска већина. Фидес је сада прва странка која има ту већину и пред њом је огромна шанса да уведе промене.

Положај Јобика

Питање је да ли та већина значи да ће опасти утицај ултрадесничарске странке Јобик, која је освојила 47 посланичких места. Људи ће ту странку пратити врло пажљиво. То је сада странка средње величине која седи у опозиционим клупама, тако да неће имати директног утицаја на владу. Њихов утицај може да порасте једино ако Фидес не постигне успех.

Успех Фидеса са собом је донео и огромну одговорност и Јобик ће чекати са стране у настојању да поправи свој рејтинг, ако политика Фидеса не донесе резултате.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер