субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Плато код Правног факултета добио име Слободана Јовановића
Хроника

Плато код Правног факултета добио име Слободана Јовановића

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. децембар 2010.

Простор испред Правног факултета понеће име нашег познатог академика Слободана Јовановића. Дража Михаиловић још без спомен-плоче у Брегалничкој улици, јер није рехабилитован

ПЛАТО испред Правног факултета понеће име академика Слободана Јовановића. Комисија за именовање улица и тргова усвојила је у понедељак ову одлуку, а она би требало да буде изгласана већ на следећој седници Скупштине града. Пред одборнике, међутим, неће ићи предлог да се постави плоча Дражи Михаиловићу у Брегалничкој улици где је живео, пошто још није рехабилитован.

Иницијативу да простор испред Правног факултета добије име нашег прослављеног академика и председника избегличке владе поднео је Српски либерални савет општине Палилула и Одбор за обележавање педесетогодишњице од смрти Слободана Јовановића.

- Предлог је био да се тај простор назове тргом, међутим, донели смо одлуку да то ипак буде плато пошто више подсећа на њега - каже Слободан Станимировић, председник Комисије за именовање улица и тргова. - Имајући у види да је Јовановић рехабилитован још 2007. године није постојала ниједна препрека да усвојимо овакву одлуку, што није случај када је реч о Дражи Михаиловићу. Пошто судски процес рехабилитације вође четничког покрета још није завршен, постављање спомен-плоче у Брегалничкој улици, где је живео, мораће да сачека. Немамо ништа против те одлуке, али тренутно не постоји могућност да је усвојимо.

Слободан Јовановић је 1890. године завршио правни факултет у Женеви, након чега се преселио у Париз где је специјализовао државно право. Животни пут га је потом довео у Београд. Три године је био шеф просветног одељења Министарства иностраних дела а онда је 1900. изабран за редовног професора Правног факултета, на коме је предавао све до пензионисања 1940. Војно веће Врховног суда ФНРЈ га је 1946. године прогласило кривим за дело издаје и ратних злочина и осудило на двадесетогодишњу робију. Остатак живота провео је у Лондону, где и преминуо 1958. године.

ДРАГАН МАНЦЕ КОМИСИЈА за именовање улица и тргова донела је и одлуку да се у резарвни фонд имена за улице убаци и некадашњи фудбалер Партизана Драган Манце. То је корак пред одлуку да нека саобраћајница понесе његово име, а која ће то бити биће познато, можда, већ на следећем заседању. Манце је за Партизан одиграо 262 утакмице и постигао 145 голова, а погинуо је у саобраћајној несрећи на путу Београд - Нови Сад.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер