петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Пју центар": До 2100. муслимана ће у свету бити више него хришћана
Хроника

"Пју центар": До 2100. муслимана ће у свету бити више него хришћана

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 01. август 2015.

Упркос чињеници да је ислам религија најбржег раста, хришћани ће и даље бити бројчано надмоћнији 2050. године, показало је ново истраживање.

Религија, без обзира што јој пада популарност на западу, шири се широм света. Тако ће до 2050. муслимани чинити 10 одсто европске популације, док ће их до 2100. бити више него хришћана на целом свету. "До 2100. око један одсто више популације ће бити муслимани (35 одсто), него хришћани (34 одсто)", написали су аутори из "Pew" центра за истраживање.

Иако многи можда не мисле тако, из Pew центра су потврдили да број верски неопредељених људи, чиме се мисли на атеисте, агностике и друге особе које се не повезују с религијом, значајно опада.

На карти можете видети детаљан приказ тачније проценат индивидуалаца који ће до 2050. бити следбеници ислама, хришћанства, хиндуизма, будизма или неке друге религије, као и оних који неће бити религиозни.

Све ће вере, према Pew центру, доживети повећање броја следбеника осим будизма. Главни разлог за то је што тренутно живи будисти имају мало потомака, па ће остарити и изумрети.

Четвртина свих хришћана, тачније њих 25.5 одсто 2010. године је живела у Европи. 2050. ту ће их бити тек 15.6 одсто, док ће најмногобројнији бити у Африци.

"Очекује се да ће се до 2050. листа 10 земаља с највише хришћанске популације драстично изменити. Док ће САД и Бразил остати на врху, Мексико ће пасти с трећег на шесто место, а Русија с четвртог на осмо. Немачка и Кина се пак уопште не би требале наћи на тој листи 2050.", објавили су аутори истраживања.

Иако је опште познато да ислам расте на глобалном нивоу, упркос том порасту до 2050. године само ће у још две земље (од укупно 51) популација муслимана чинити више од 50 одсто. Наталитет помаже муслиманима

До 2050. године Pew извештај предвиђа да ће се 30 одсто (2,8 милијарди) становника изјашњавати као муслимани, за разлику од 31 одсто (2,9 милијарди) хришћана. У Европи ће вероватно до 2050. године бити 10 одсто муслимана, а у САД-у ће то бити друга вера по величини. Претпоставља се да ће расти број муслимана јер је све више млађих верника, па је инфантилни морталитет у опадању. Истовремено, између 2010. и 2015. године код муслимана је забележена највећа стопа наталитета у свету, па муслимани тренутно чине готово четвртину светске популације (23.2 одсто).

Јевреја ће остати два одсто, а већина ће их живети у Израелу. Треба напоменути додуше да и тренутно осам од десет Јевреја живи у САД-у или Израелу.

2010. се 16 одсто популације изјаснило као верски неопредељено, а та бројка ће до 2050. пасти на 13 одсто, већином зато што је реч о старијим особама без деце. Земље с највише неверника су биле Кина, Јапан и САД, а за 35 година ће већина њих бити на западу.

На крају свог рада аутори су навели да се њихова анализа базира на трендовима и тренутним бројкама, али упозоравају да би сваки од ових догађаја - "научна открића, оружани сукоби, друштвени покрети, природне катастрофе и велике промене економских услова" - могао изменити њихова предвиђања.

(Express.hr)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер