уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пјер Мирел: Преговори о придруживању ЕУ трајаће годинама, Србија да настави реформе
Хроника

Пјер Мирел: Преговори о придруживању ЕУ трајаће годинама, Србија да настави реформе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. децембар 2013.

БРИСЕЛ - Преговори о придруживању Европској унији ће трајати годинама, а Србија ће за то време морати да настави да ради на унутрашњим реформама и на нормализацији односа са Приштином, изјавио је доскорашњи директор за Западни Балкан у Европској комисији Пјер Мирел.

"Реч преговарање се погрешно тумачи", рекао је Мирел у разговору за радио Дојче Веле на српском језику и објаснио да се у ствари не ради о преговарању, већ се од Србије очекује да усвоји и примени правила европског клуба.

"Порука за Србију јесте да настави са применом покренутих реформи и да настави са применом договора у дијалогу са Приштином, а на трећем месту су структурне реформе у економији, неопходне за јаче инвестирање“, указао је Мирел, који се пре два месеца повукао у пензију.

Мирел је истакао да је склапање и спровођење Бриселског споразума било један од кључних фактора у одлуци Европског савета да отвори преговоре са Србијом 21. јануара следеће године, али да је развијање добросуседске сарадње са Хрватском и Босном и Херцеговином, такође, било од великог значаја.

Србија је ту направила одличан посао у последње две године. Све је то врло позитивно,“ рекао је он за немачки радио.

Овај бивши високи функционер ЕУ је изразио очекивања да ће даљи напредак Србије у процесу европских интеграција привући страна улагања, али је упозорио да ће проћи још неко време пре него што грађани то осете.

"Више инвестиција значи и више радних места, не одмах, али за две до три године", проценио је Мирел и истакао да сада треба уложити енергију у реформу правосуђа, јер грађани очекују да добију професионалнији и транспарентнији правни систем у који ће имати поверење.

"То ће бити следећи корак Србије, током наредне године: да добије зелено светло за отварање поглавља 23, кључног поглавља у преговорима које се односи на правосуђе и људска права", рекао је он.

Мирел је рекао да нико не може да да тачну прогнозу колико ће преговори о придруживању трајати.

"Гледајући порцесе приступања централно европских земаља и последњи пример Хрватске, мислим да Србија и сама може да израчуна шта то значи", указао је он.

Хрватска је преговоре о придруживању са ЕУ отворила 2005, а пуноправна чланица је постала у јулу ове године.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер