петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Питер Галбрајт: УН игнорисале масовну изборну крађу у Авганистану
Хроника

Питер Галбрајт: УН игнорисале масовну изборну крађу у Авганистану

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. октобар 2009.

ВАШИНГТОН – Заменик специјалног изасланика Уједињених нација за Авганистан, амерички дипломата Питер Галбрајт, који је прошле седмице смењен са те дужности, изјавио је данас да су УН игнорисале масовну крађу на председничким изборима у Авганистану, а њему поручиле да о томе не говори у јавности, да би затим прикриле праве разлоге његове смене.

Галбрајт је у чланку за „Вашингтон пост” рекао да су последње инструкције генералног секретара Бан Ки-муна, пре него што га је сменио прошле седмице, биле: „Не говори за штампу”.

Галбрајт је пристао, да би затим добио уверавања да ће у саопштењу о његовој смени бити наведена спорења о начину на који је мисија УН поступала по питању изборне крађе у Авганистану.

Уместо тога, рекао је Галбрајт, званичници УН су саопштили да је његова смена била „у најбољем интересу мисије” и пустиле да у јавност процури информација да је између њега и његовог дугогодишњег пријатеља, специјалног изасланика УН за Авганистан Каи Еидеа постојао лични сукоб.

„Можда бих чак толерисао овај последњи чин непоштења у спору који датира више месеци уназад, да улози нису били толико велики”, истакао је Галбрајт, савезник Ричарда Холбрука, специјалног америчког изасланика за Авганистан и Пакистан.

„По мом мишљењу, међутим, изборна превара је била чињеница коју су Уједињене нација морале да признају или да ризикују губитак кредибилитета код многих Авганистанаца, који нису подржавали председника Хамида Карзаија”, истакао је Галбрајт, бивши амерички амбасадор у Хрватској.

Исход председничких избора, одржаних 20. августа у Авганистану, тек треба да буде утврђен у јеку оптужби о масовној изборној крађи, навео је Ројтерс.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер