четвртак, 19. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Питање ношења хиџаба у школи пред Уставним судом Црне Горе
Хроника

Питање ношења хиџаба у школи пред Уставним судом Црне Горе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. јануар 2015.

Подгорица – Шеснаестогодишња Е.К. из Бара пре неки дан ставила хиџаб и дошла је на наставу у државну гимназију „Нико Роловић”, због чега се део професора те школе обратио се Уставном суду Црне Горе и затражио тумачење да ли се уговором, који су 30. јануара 2012. године потписали тадашњи премијер Игор Лукшић и реис Исламске заједнице Рифат Фејзић, крши Општи закон о образовању и васпитању, којим су „верска обележја у државним школама забрањена”.

Ученица Е.К. је изјавила да је самоиницијативно ставила хиџаб и да је о својој намери месец дана раније обавестила директорку гимназије МаријуЂоновић.

Према сазнањима „Политике”, после консултовања са Министарством просвете, управа гимназије је одобрила редовно похађање наставе ученици која на часове долази са хиџабом.

Отац девојчице Медо Куч изјавио је да подржава одлуку своје кћерке, док је професор математике који се први побунио против хиџаба, Војислав Новаковић, поручио да неће дозволити верска обележја у школи.

„Моја кћерка је одлучила да се покрије. То јој је дужност по вери и ја је као отац подржавам, као и цела фамилија. То је моја кћерка из првог брака. Мајка и брат су јој погинули у тешкој железничкој несрећи која се догодила код Биоча. Моја прва жена је такође носила хиџаб”, казао је Куч.

Професор Новаковић уверава да нема ништа лично против ученице Е.К., али и да он, као просветни радник, поштује закон у коме јасно стоји да су „верска обележја у школама забрањена”.

„Поштујем кућни ред школе, у коме се каже да у гимназији, образовној установи, нема верских обележја. То су моји принципи којих се држим дуже од 30 година. Никада ученику или ученици нисам дозволио да ми на часу буду носећи капу, качкет, шорц, или исцепане фармерице. То знају све моје колеге, као и генерације Барана којима сам предавао”, каже Новаковић. „Такође, не дозвољавам ученику са брадом да ми буде на часу. За потписани уговор из 2012. године, који су потписали тадашњи премијер Игор Лукшић и реис Исламске заједнице Рифат Фејзић, професори су чули тек након што је ученица у школу дошла ’покривена’”.

По речима Новаковића, хиџаб је верско обележје, и додаје да не дозвољава „иконографију на часовима у учионици”. Он је, како наводи, дозволио Е.К. да дође на часове, да би могао да је испита и оцени.

„Казала ми је, пред целим одељењем, да није спремна и из тог разлога сам је оценио јединицом из математике. Све моје колеге су упознате са чињеницом да сам јој прошле године буквално поклонио двојку да не би изгубила годину. То сам учинио имајући у виду ситуацију у њеној породици. Ученица је казала да има подршку Бошњачке странке”, каже Новаковић.

И главни имам Исламске заједнице у Бару Муидин Милаими подсећа да су Лукшић и Фејзић 30. јануара 2012. потписали уговор којим је дато право на ношење хиџаба.

„Девојчица је добро прихваћена од стране другова, али је првобитно било проблема са професорима. Ово је њено право, да јој услишимо жељу. С обзиром на то да се налазимо у оваквој средини, мало је то у почетку тешко, али ће то касније да се прихвати. Морамо нагласити да хиџаб нијеверски обред. То је исламска ношња коју по правилу свака муслиманка треба да носи. Он не може да изазове никакву поделу, то није нека ношња која асоцира на обреде”, саопштио је Милаими.

Протојереј-ставрофор Велибор Џомић, правни саветник Митрополије црногорско-приморске, рекао нам је да „свако има право да испољава своју веру како налажу прописи”.

„Право на слободу вероисповести се не може само ограничити на верске објекте. Не видим ништа спорно у томе што је једна припадница исламске вере одлучила да се понаша у складу са прописима своје вере. То чин који је примерен њеном религијском уверењу”, рекао нам је Џомић. „Опасан би био кад би она то наметала другима или кад би то наметао било ко други. Неће овај случај довести до никаквих верских подела или сличнихглупости у Црној Гори.”

Новица Ђурић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер