петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пиштаљка: Александар Мартиновић није пријавио Агенцији за борбу против корупције приходе које остварује као предавач у Високој медицинској школи у Ћуприји
Хроника

Пиштаљка: Александар Мартиновић није пријавио Агенцији за борбу против корупције приходе које остварује као предавач у Високој медицинској школи у Ћуприји

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. октобар 2018.

Народни посланик Александар Мартиновић није пријавио Агенцији за борбу против корупције приходе које остварује као предавач у Високој медицинској школи струковних студија у Ћуприји. Податке о примањима шефа посланичке групе Српске напредне странке крије и директор те школе Христос Алексопулос који ни после више од месец дана није Пиштаљци доставио податке о Мартиновићевом ангажману. Алексопулос тврди да је школа под „хакерским нападом“ и да је то разлог што не може да нам достави тражене податке.

Мартиновић је непријављивањем имовине прекршио члан 30 Закона о Агенцији за борбу против корупције: „... функционер може да се бави научноистраживачким радом, наставном, културно-уметничком, хуманитарном и спортском делатношћу, без сагласности Агенције, ако тиме не угрожава непристрасно вршење и углед јавне функције. Приходе од ових послова, односно делатности, функционер је дужан да пријави Агенцији“.

Функционер који не пријави имовину Агенцији или даје лажне податке о имовини, у намери да прикрије податке о имовини, кажњава се затвором од шест месеци до пет година по казненим одредбама Закона о Агенцији за борбу против корупције.

Мартиновић, иначе доцент управног права на Правном факултету у Новом Саду, није одговорио на питање новинара колика су му примaња у школи у Ћуприји и зашто их није пријавио Агенцији за борбу против корупције, већ је казао да ћемо све податке добити од високе школе: „Сачекајте да прође хакерски напад па ћете добити информације“, рекао је посланик Мартиновић у изјави за Пиштаљку.

Његово име се налази у распореду полагања испита објављеном на званичној интернет презентацији школе у Ћуприји. Посланик Мартиновић у Високој медицинској школи предаје предмете везане за правну струку. Будуће медицинске сестре-бабице од њега уче здравствено законодавство и евиденције, а радиолози здравствено законодавство и администрацију.

Потврду да је Мартиновић предавач у ВМШ налази се и на друштвеној мрежи „Јутјуб“, где је ова школа објавила видео запис са Светосавске академије одржане у њиховом амфитеатру. На том клипу се види да је Мартиновић представљен као народни посланик и професор ВМШ пре него што је позван за говорницу.

Приликом обраћања на Светосавској академији, Мартиновић се између осталог захвалио и директору Алексопулосу, кога је назвао својим великим пријатељем.

Пиштаљка је пре више од месец дана упутила захтев за приступ информацијама од јавног значаја школи у Ћуприји и тражила податке о пословном односу ове школе и још неколико државних функционера, не само Мартиновића. Тражени подаци су се односили на народне посланике Дарка Лакетића и Владимира Орлића, државног секретара Министарства државне управе Ивана Бошњака, као и ректора приштинског универзитета Радета Грбића.

После петнаест дана, што је и законски рок за доставу тражених информација, стигао нам је захтев од ВМШ да морамо да им се у званичној писаној комуникацији обраћамо на ћириличном писму да бисмо добили тражене информације. Иако смо њихов захтев испунили, пре истека новог рока од петнаест дана, поштом нам је стигао допис у коме се наводи:

„На Ваш захтев за приступ информацијама од јавног значаја тренутно нисмо у могућности да одговоримо из разлога који се огледају у хакерском нападу на информациони систем наше школе, као и великих обавеза за усклађивање и усвајање свих аката Школе са Изменама и допунама закона о високом образовању, као и обавеза око формирања академиј“.

У допису пише и да ћемо одговоре добити до краја месеца.

Народни посланик СНС Владимир Орлић, иначе по образовном профилу доктор наука – електротехнике и рачунарства, по подацима Агенције за борбу против корупције као наставник у Ћуприји остваривао је приход од 40.000 динара. После питања Пиштаљке о његовом радно-правном статусу упућеним ВМШ, Агенција је објавила нови извештај о Орлићевим приходима где пише да он од 27. септембра ове године више нема приходе из школе у Ћуприји. Орлић је у Ћуприји на смеру медицинска сестра предавао методологију истраживања.

Христос Алексопулос је могао Пиштаљци да достави тражене одговоре да је имао намеру, јер све и да су наводи о хакерском нападу из поменутог дописа тачни, он би као директор високе школе морао да зна ко све чини наставни кадар у школи, поготово ако се међу предавачима налазе и високи државни функционери.

У регистру имовине и прихода функционера који води Агенција за борбу против корупције стоји да Александар Мартиновић месечно зарађује 204.000 динара: на Правном факултету у Новом Саду 149.000 динара, као одборник у Руми 25.000 динара и као посланик у скупштини Србије 30.000.

БИРН је раније објавио да је просветна инспекција наложила Високој медицинској школи струковних студија да раскине уговоре са Мартиновићем и осталим функционерима из Српске напредне странке.

(Пиштаљка)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер