петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пино Арлаки: "Косово је мафијашка држава"
Хроника

Пино Арлаки: "Косово је мафијашка држава"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. фебруар 2011.

Члан спољнополитичког комитета ЕП Пино Арлаки рекао да ће покренути иницијативу за именовање специјалног известиоца за Косово.

Члан спољнополитичког комитета Европског парламента, италијански посланик Пино Арлаки, најавио је у разговору за BBC да се нада да ће заједно са својим истомишљеницима успети да добије подршку за именовање известиоца ЕП за Косово.

Он би се бавио питањем, како је рекао Арлаки, "шта је Еулекс радио свих ових година на Косову".

Арлаки је иначе по струци професор социологије, веома познат у Италији као стручњак за мафију. Од 1997. до 2002. године био је извршни директор бироа УН за борбу против дроге и за превенцију криминала.

Искуство из борбе са мафијом

Арлаки се залаже да после Мартијевог извештаја, усвојеног у ПС Савета Европе крајем јануара, спољнополитички одбор ЕП сада именује специјалног известиоца који би истражио рад Еулекса – правосудно-полицијске мисије на Косову.

За разлику од Парламентарне скупштине СЕ, која окупља 47 држава, Европски парламент окупља само посланике из 27 чланице ЕУ.

Како BBC сазнаје из незваничних контаката са посланицима, у ЕП још увек постоји прећутни отпор да се почне са отварањем питања организованог криминала и наводне трговине органима на Косову.

Уочи затвореног састанка спољнополитичког одбора ЕП са швајцарским сенатором Диком Мартијем, планираним за март, Пино Арлаки је оптимиста и верује да ће ЕП ускоро изаћи из фазе ћутања о Мартијевом извештају.

"Верујем да ће бити расправе. Ми већ имамо редовни извештај о Косову и у њему се говори о различитим питањима. Уколико постоји широка сагласност можда бисмо могли да добијемо и један специјални извештај на исту тему на коју је извештавао Марти. Можда ћу, заједно са другим колегама, придобити већину да се озбиљније истражи то питање. Ми бисмо такође могли да имамо једну другу тему за извештај - а то је Еулекс - полицијско-правосудна мисија ЕУ на Косову, и чињеница да ни после три године њихов рад није дао резултате. Дакле, ако после три године ништа није урађено, то значи да нешто није у реду, и да ми треба да променимо две ствари: прво – нашу политику на Косову, и друго - начин на који је организован Еулекс. Читао сам Мартијев извештај, који је изванредан и садржи броје информације и детаље. Он би морао да добије снажну подршку и ја сам изненађен да је није добио од Еулекса", каже Пино Арлаки.

"Шта је Еулекс радио три године?"

Замољен да прокоментарише незваничне изјаве неких посланика да "Марти треба да дâ доказе", иако он није ни истражни судија ни тужилац, Арлаки је рекао:

"Ствар је у томе што нема правосудне евиденције. Управо зато говорим о Еулексу који, колико знам има десет тужилаца. Шта су они радили ове три године? На њима је одговорност за рад локалног правосуђа, које треба да каже коначну реч. Шта год да кажемо о Косову – не постоје правосудне евиденције које то подупиру. Можемо да кажемо да постоји организовани криминал, јаке везе између политичара са свим тим, али ми немамо правосудне евиденције о томе. Први циљ како оптужених, тако и демократије је да се спроведе правосудна истрага. Мартијеви закључци не могу да буду узети као дефинитивни. Парадоксално, без правосудне истраге – наставићемо по старом – а то је недопустиво".

Поводом извештаја Жан Шарл Гардета, известиоца Савета Европе о заштити сведока на Балкану, који каже да Еулекс "није способан да заштити сведоке" и да Еулексови људи "уколико раде свој посао по питању крупних предмета излажу опасности себе и своје породице", Арлаки подсећа на искуство Италије у борби против мафије.

"Треба да буду спремни на ризике"

"Жао ми је, али када се борите против организованог криминала – у опасности сте. Они треба да буду припремљени на то – нема озбиљне истраге без ризика. То је тема за себе: истражиоци морају да буду заштићени, програм за заштиту сведока мора да постоји. Без тога биће веома тешко да се било шта уради. У Италији смо савладали мафију само када смо успоставили ефикасан програм заштите сведока. Програм је обухватао пет хиљада људи, и наравно – то све кошта. Али ниједан од њих није био убијен. Мислим да Еулекс треба да спроведе истрагу јер је то његов посао. Ако није у стању да заштити сведоке – то је пропаст."

Арлаки на крају каже да је јасно да су сви знали за везе косовских лидера и ОВК са организованим криминалом и понавља оно што је недавно већ изјавио: да је Косово "мафијашка држава":

"Када сам радио у УН 1999. године као извршни директор канцеларије за борбу против дроге, дао сам налог да се направи истраживање о ситуацији на Косову. Тај интерни извештај сам крајем исте године послао Генералном секретару Кофију Анану. Слика коју је тај извештај давао била је тачно оно што видите данас – исте структуре, исти људи, иста срамотна ситуација. Срамотно је било како се Европа и како су се САД суочавале са тим проблемом. Хтели су политичке резултате, и у извесном смислу хтели су да тамо избије рат. То је било учињено тако што су окретали главу од криминалних активности ОВК. Био сам после на Косову, током неколико месеци 2004. године, и имао сам приступ неким фајловима НАТО-а. Слика је била фактички иста", рекао је Пино Арлаки на крају разговора за ББЦ.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер