петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петнаест америчких градова увело програм учења кинеског језика
Хроника

Петнаест америчких градова увело програм учења кинеског језика

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. мај 2011.

“Иницијатива 100 хиљада” за боље односе са Кином


Саветодавни одбор такозване Иницијативе 100 хиљада, председника Барака Обаме, којом се подстичу Американци да одлазе на студије у Кини, воде бивши сенатор из Небраске Чак Хејгел и бивши градоначелник Чикага Ричард Дејли. Дејли, који је био градоначелник 22 године, предводио је кампању јачања чикашких веза са Кином и промовисао међукултурне програме. Његов рад је „Ветровитом граду“ донео признање „најпријатељскијег града према Кини“, када га је у јануару посетио председник Ху Ђинтао. Таква репутација помаже Чикагу да подржи циљ председника Обаме.

Вен Ја Лу је једна од неколико језичких инструктора у Вишој школи „Волтер Пејтон“ у Чикагу. Часови кинеског језика су део редовне наставе у систему државних школа у Чикагу више од деценије.

„Верујемо да смо једна од првих неколико школа које су почеле да промовишу учење кинеског језика.“

„Градоначелник је започео највећи програм на мандаринском језику у државним школама у Сједињеним Државама. У Чикагу постоје 42 школе у којима више од 12 хиљада ђака учи мандарински.“

Вилијам Спенсер је копредседник Чикашког одбора за братске градове у Кини. Он каже да су часови језика један од начина на које је досадашњи градоначелник Ричард Дејли јачао везе са Кином, америчким другим највећим трговинским партнером. Кинески председник Ху Ђинтао је то признао у јануару. Током своје званичне посете, Ху се задржао у Чикагу и обишао ђаке у школи „Волтер Пејтон“.

„То је вероватно више утицало на подизање нивоа свести о Чикагу него било шта друго.“

Светска изложба у Шангају 2010, такође је помогла да се повећа свест о Америци у Кини. Државна секретарка Хилари Клинтон је одлучила да Државни секретаријат учествује на Експоу и отвори Амерички павиљон. Она каже да се Американцима који су радили у павиљону исплатило учење кинеског.

„Рекла бих да је део разлога што је наш павиљон био други по посећености било то што су Кинези били одушевљени да дођу и упознају ове младе Американце који су говорили њихов језик. Постављали су сва могућа питања, а млади Американци су питали какав им је изговор и то је био заиста незабораван моменат. Треба нам више таквих ствари.“

Државна секретарка Клинтон је затражила од градоначелника Дејлија да буде копредседник Саветодавног одбора Иницијативе 100 хиљада. Циљ иницијативе који је 2009. поставио председник Барак Обама, јесте да подстакне стотину хиљада америчких студената да уче ван земље, у Кини. Успех програма зависи од броја институција у целој земљи које крену за примером Чикага.

„Знамо да је још око петнаест америчких градова  прихватило чикашки модел и увело програм мандаринског језика у државне школе.“

Ипак, и поред таквих програма, амерички Државни секретаријат каже да 600 пута више кинеских ђака учи енглески, него Американаца кинески. Стејт дипартмент такође указује да се десетоструко више кинеских ђака школује у Сједињеним Државама, него америчких у Кини. Смисао Иницијативе 100 хиљада је да тај јаз премости.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер