Početna strana > Hronika > Peticiju protiv odlaska srpskih čelnika u Srebrenicu potpisalo 2.000 studenata
Hronika

Peticiju protiv odlaska srpskih čelnika u Srebrenicu potpisalo 2.000 studenata

PDF Štampa El. pošta
petak, 03. jul 2015.

Peticiju srpskih studenata, kojom se od predsednika i premijera Srbije traži da 11. jula ne idu u Srebrenici, do sada je potpisalo njih 2.000 čime su, kako su istakli, pokazali da predstavljaju autentičan glas srpske mladosti.

Peticiju su potpisali studenti sa univerziteta u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj, kao i veliki broj kolega u rasejanju koji su svojim imenima i prezimenima javno U saopštenju se navodi da će studenti u sredu, 8. jula, predati apel sa imenima svih potpisnika u Vladu Srbije, u nadi da će ih premijer Aleksandar Vučić primiti i pružiti priliku da obrazlože svoje stavove.

"Želeli bismo da iskažemo veliku zahvalnost svima koji su nas podržali u dosadašnjoj akciji, našoj borbi za istinu i pravdu o svim žrtvama Srebrenice i okoline. Suočeni sa pokušajima demonizacije Srbije i srpskog naroda, mi kao predstavnici njene mladosti i akademske zajednice, osećamo potrebu da iskažemo svoj stav u ovom izuzetno važnom pitanju za našu budućnost", naveli su srpski studenti u saopštenju.

Oni su naglasili da su u pismu predsjedniku Republike Srbije Tomislavu Nikoliću i predsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću od 23. juna naveli razloge zbog kojih su im uputili molbu da ne idu u Potočare 11. jula ove godine.

Uvereni da predstavljaju i glas apsolutne većine srpskog naroda, studenti su ih zamolili da od Rusije zatraže veto u Savetu bezbednosti UN na britansku rezoluciju o Srebrenici, koja nanosi nemjerljivu štetu svima i nikako ne doprinosi poboljšanju međunacionalnih odnosa na području bivše Jugoslavije, naprotiv, produbljuje podjele i podgrijava mržnju.

Oni su podsetili da su tokom trajanja njihove akcije doživljavali brojne napade sa raznih strana, što iz Beograda, što iz okruženja.

U saopštenju se navodi da su im brojni mediji, takozvane "nevladine organizacije", kao i pojedinci iz javnog života upućivali negativne komentare, kritike, pa i uvrede, smatrajući da njihova akcija "ne doprinosi pomirenju u regionu".

"Neki od njih su išli toliko daleko da su našu akciju nazvali 'fašističkom igrarijom'. Aktuelni gradonačelnik Srebrenice nazvao nas je 'grupicom'. Mi smo sve ovo stoički i dostojanstveno podneli, čuvajući ugled, kako nas lično, tako i naših fakulteta", istakli su srpski studenti.

Oni su poručili da danas, deset dana kasnije mogu samo da konstatuju da su još čvršći u svojim uverenjima da bi odlazak državnih predstavnika Srbije na skup u Potočarima, kao i eventualno usvajanje britanske rezolucije o Srebrenici ostavilo trajne posledice po buduće srpske naraštaje, kao i na odnos Srba prema samima sebi, svojoj istoriji, kulturi i identitetu.

(Srna)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner