четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петицију против одласка српских челника у Сребреницу потписало 2.000 студената
Хроника

Петицију против одласка српских челника у Сребреницу потписало 2.000 студената

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. јул 2015.

Петицију српских студената, којом се од председника и премијера Србије тражи да 11. јула не иду у Сребреници, до сада је потписало њих 2.000 чиме су, како су истакли, показали да представљају аутентичан глас српске младости.

Петицију су потписали студенти са универзитета у Србији, Црној Гори и Републици Српској, као и велики број колега у расејању који су својим именима и презименима јавно У саопштењу се наводи да ће студенти у среду, 8. јула, предати апел са именима свих потписника у Владу Србије, у нади да ће их премијер Александар Вучић примити и пружити прилику да образложе своје ставове.

"Желели бисмо да искажемо велику захвалност свима који су нас подржали у досадашњој акцији, нашој борби за истину и правду о свим жртвама Сребренице и околине. Суочени са покушајима демонизације Србије и српског народа, ми као представници њене младости и академске заједнице, осећамо потребу да искажемо свој став у овом изузетно важном питању за нашу будућност", навели су српски студенти у саопштењу.

Они су нагласили да су у писму предсједнику Републике Србије Томиславу Николићу и председнику Владе Србије Александру Вучићу од 23. јуна навели разлоге због којих су им упутили молбу да не иду у Поточаре 11. јула ове године.

Уверени да представљају и глас апсолутне већине српског народа, студенти су их замолили да од Русије затраже вето у Савету безбедности УН на британску резолуцију о Сребреници, која наноси немјерљиву штету свима и никако не доприноси побољшању међунационалних односа на подручју бивше Југославије, напротив, продубљује подјеле и подгријава мржњу.

Они су подсетили да су током трајања њихове акције доживљавали бројне нападе са разних страна, што из Београда, што из окружења.

У саопштењу се наводи да су им бројни медији, такозване "невладине организације", као и појединци из јавног живота упућивали негативне коментаре, критике, па и увреде, сматрајући да њихова акција "не доприноси помирењу у региону".

"Неки од њих су ишли толико далеко да су нашу акцију назвали 'фашистичком играријом'. Актуелни градоначелник Сребренице назвао нас је 'групицом'. Ми смо све ово стоички и достојанствено поднели, чувајући углед, како нас лично, тако и наших факултета", истакли су српски студенти.

Они су поручили да данас, десет дана касније могу само да констатују да су још чвршћи у својим уверењима да би одлазак државних представника Србије на скуп у Поточарима, као и евентуално усвајање британске резолуције о Сребреници оставило трајне последице по будуће српске нараштаје, као и на однос Срба према самима себи, својој историји, култури и идентитету.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер