недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петер Стано о састанку Ђурића и Радоичића: Није на ЕУ да коментарише сваки састанак представника српских власти са разним људима
Хроника

Петер Стано о састанку Ђурића и Радоичића: Није на ЕУ да коментарише сваки састанак представника српских власти са разним људима

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. март 2024.

 Портпарол ЕУ Петер Стано казао је, поводом састанака амбасадора Србије у САД Марка Ђурића и некадашњег потпредседника Српске листе Милана Радоичића који се налази на црној листи САД због корупције, да "није на ЕУ да коментарише сваки састанак представника српских власти са разним људима".

„То са ким се састајете одражава вас, поготову ако се ради о осумњиченима за кривична дела“, поручио је Стано у одговору на питање новинара током брифинга о дијалогу Београда и Приштине у Бриселу.

Током викенда на друштвеној мрежи X се појавила фотографија Ђурића и Радоичића, на којој се види како њих двојица сами седе за столом у једном ресторану, а корисници бившег Твитета су навели да је фотографија настала у Србији.

Међутим, није познато када се десио сусрет амбасадора Србије у САД и Радоичића, који је под санкцијама Америке због корупције.

За Радоичићем је на Косову расписана интерполова потерница због организовања оружаног напада у месту Бањска на северу у септембру 2023. године. Тада су погинули један косовски полицајац, као и тројица Срба из Радоичићеве групе.

Он је у Београду јавно преузео одговорност за тај догађај, а у притвору је провео један дан због оптужби за недозвољено поседовање оружја.

Место Радоичићевог боравка је од тада непознато, а недавно се на друштвеним мрежама појавио снимак ватромета поводом његовог рођендана, који је организован на Копаонику.

Стано је поводом случаја Бањска казао да ЕУ и даље чека финални званични извештај о том инциденту, „па да видимо ко је одговоран, а до сада такав документ нисмо видели у Бриселу“.

Рекао је и да до сада, нажалост, није много урађено на примени Охридског споразума и Анекса који је усаглашен 18. марта 2023, због позиција и Београда и Приштине.

„Наш главни приоритет је да почну да примењују у доброј мери оно на шта су се обавезали. Најважније је да имплементација почне што пре – на то смо фокусирани“, поручио је Стано.

Он није желео да коментарише докле се стигло у процесу дијалога, појашњавајући да све што се тиче припреме индивидуалних корака и фаза треба да се решава у радном процесу, а не да се коментарише јавно.

Европска комисија и Европска служба за спољне послове званично су покренуле процедуру да се измени преговарачка позиција ЕУ за поглавље 35, које се односи на дијалог са Приштином, тако да се у њега укључе обавезе договорене у Охриду.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер