петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петер Стано: ЕУ са Србијом и Косовом креће у спровођење договора из Охрида
Хроника

Петер Стано: ЕУ са Србијом и Косовом креће у спровођење договора из Охрида

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. март 2023.

 Институције Европске уније ће идућих дана, уз подршку вођа ЕУ, учинити прве кораке ка спровођењу Охридског споразума заједно с Косовом и Србијом, изјавио је агенцији Бета у Бриселу портпарол у Европској комисији (ЕК) Петер Стано.

Портпарол високог представника ЕУ Жозепа Борела предочио је да су Београд и Приштина уговорно обавезани да спроведу споразум из Охрида и анекс и ставио до знања да ако то не учине, онда напуштају пут ка Европској унији.

Стано је подсетио на то да је Борел изјавио да ће он „две стране саветовати у обављању њиховог посла“ у спровођењу Споразума о путу ка нормализацији односа Косова и Србије, укључујући анекс примене.

Портпарол у ЕК је подвукао да ће „међународни углед и поверење у Косово и Србију ту сад бити у игри, тако да они треба да се искажу као партнери од поверења за ЕУ и зато је нужно да спроведу оно што су обећали“.

Он је указао на то да ће одредбе споразума и анекс бити уграђене у Поглавље 35 преговора ЕУ-Србија о чланству и програм ЕУ Специјалне групе о нормализацији с Косовом.

„То значи“, ставио је он до знања, „да ће две стране бити уговорно обавезане да спроведу те одредбе ако желе да напредују ка ЕУ, а непримена значи напуштање пута ка Европској унији“.

Борел предочио да су безвредне било какве спекулације око потписа

Стано је истакао да је Борел прошле недеље обавестио вође ЕУ о разговорима у Охриду и рекао да Косово и Србија сад морају да остваре на делу то о чему су постигли споразум.

И, како је истакао, „Борел је поново предочио да су безвредне било какве спекулације око потписа или ваљаности споразума из Охрида, а све што се досад збивало у дијалогу је доказало да се значај споразума мери степеном његове примене, а не потписом“.

Високи представник ЕУ је, указао је Стано, „веома јасно ставио до знања да је споразум из Охрида утаначен, да мора бити спроведен и да нема простора за бирање шта се хоће, а шта неће“.

Борелов представник за медије је навео да су вођи ЕУ прошлог четвртка позвали Косово и Србију да брзо и у доброј вери испуне своје обавезе преузете на састанку у Охриду и нагласили да су се „Косово и Србија у потпуности обавезали да ће спровести све ставке споразума и анекс“.

ЕУ ће помоћи, али није та која ће предлагати специфична решења

Бета је замолила Стана да каже на шта мисли специјални изасланик ЕУ Мирослав Лајчак који је изјавио да се „треба усредсредити и кренути са питањима која Србија и Косово могу да ураде и која могу урадити одмах“.

Борелов портпарол је одговорио да „обе стране добро знају о чему треба да се договоре и спроведу јер су то изричито прихватиле охридским споразумом и ЕУ ће им свакако помоћи, али није ЕУ та која ће предлагати специфична решења, док су обавезе преузете јасно“.

„А и једна и друга страна знају“, додао је он, „да ће бити врло неповољних последица ако се то не учини, јер је то део договора, као што ће бити и веома повољних последица ако споразум не буде спроведен“.

Косовска страна веома добро упозната с тим како треба да се дође до решења за ЗСО

Борел је новинарима рекао да је „у анексу споразума јасно речено да се Косово обавезује да ће се одмах посветити успостављању Асоцијације/Заједнице српских општина“, београдски преговарачки тим је израдио предлог статуса ЗСО, али чини ли нешто у том циљу Приштина, уследило је питање Бете.

Стано је одговорио да је косовска страна веома добро упозната с тим како треба да се дође до договора, решења за Заједницу/Асоцијацију општина са српском већином.

И, како је прецизирао, „ЕУ је у охридском споразуму и анексу то потпуно јасно предочила и две стране су те које то морају спровести. ЕУ је дала платформу за дијалог и у том оквиру се све мора спровести“.

Бета је замолила дипломатске изворе у ЕУ да објасне да ли се као проблем за прве кораке ка формирању ЗСО види то што је водећа политичка снага Срба на Косову Српска листа одбила да учествује на заказаним локалним изборима, захтевајући да се најпре формира ЗСО и повуку специјалне полицијске снаге Приштине са севера Косова.

Дипломате у ЕУ су одговорили да „ЕУ жали што Српска листа није искористила своје демократско право да учествује на општинским изборима“, али су приметили и да је то „унутрашња ствар, очигледно политичка, самих косовских Срба, питање демократских опредељења и потеза“.

„Ако Српска листа сматра да не треба да иде на изборе, то је њена ствар, али обавезе из охридског споразума остају, морају се договором спровести“, речено је.

Сва отворена питања морају бити расправљена и за њих нађена решења

Дипломате у Бриселу су замољени да се осврну на изјаву Борела да је „обавеза Косова да успоставе специфична решења и јемства како би се зајамчила ваљана раван за самоуправу српске заједнице на Косову“, односно која су начела утврђена за то, хоће ли ЗСО имати нека извршна овлашћења.

Одговор је гласио да „то свакако мора да се реши кроз дијалог, јер сва отворена питања морају бити расправљена и за њих нађена решења. Приштина и Београд ће до тога доћи, а ЕУ у свему ће им помоћи“.

На опаску Бете да су се Приштина и Београд у Охриду такође обавезали да ће прионути на решавање проблема несталих лица, али да се не спомиње такође веома болно питање око 200 хиљада прогнаних, избеглих Срба с Косова и њихове имовине, дипломатски извори у Бриселу су узвратили да „све што је отворен проблем, а две стране то ставе на сто дијалога, мора да се реши, иако то није изричито наведено у охридском споразуму“.

Јер, закључили су, само решења за сва отворена питања ће дати коначан жељени исход, а то је нормализација односа две стране.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер