петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петер Сијарто: Сада је најважније избећи директан сукоб Русије и НАТО-а. Против смо укидања вета приликом усвајања спољнополитичких одлука у ЕУ
Хроника

Петер Сијарто: Сада је најважније избећи директан сукоб Русије и НАТО-а. Против смо укидања вета приликом усвајања спољнополитичких одлука у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. септембар 2022.

Мађарска сматра да је у овом тренутку најважније да се не дозволи да напетост у односима Русије и НАТО-а прерасте у отворени војни сукоб, чије последице нису потребне ниједној од страна, изјавио је у интервјуу за Спутњик шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто.

„Ако мене питате, то је сад најважнији задатак – избећи било какав директни сукоб Русије и НАТО-а, јер ће нас то довести до последица које нису потребне ниједној од страна“, рекао је Сијарто, који борави у Њујорку ради учешћа у раду Генералне скупштине Уједињених нација.

Шеф мађарске дипломатије је признао да се он, као и многи други припадници његове генерације, раније надао да никада неће доживети рат који су преживели његови родитељи.

„То очекивање се крајем фебруара показало као илузија. Не желимо да доводимо у опасност постојање планете, јер директан сукоб НАТО-а и Русије нема крај и свима је јасно шта то значи. Ето зашто сваки пут када се састајемо с колегама из НАТО-а имамо као задатак број један да не допустимо сукоб Русије и НАТО-а“, рекао је Сијарто.

Према његовим речима, ризик од прерастања напетости у односима земаља НАТО-а и Русије у отворени сукоб неће нестати док год траје криза у Украјини.

Шеф мађарске дипломатије је, међутим, рекао да верује да су Уједињене нације и даље „најпогодније место“ за разматрање питања у вези с поновним успостављањем мира на разним тачкама планете.

Према његовом мишљењу, криза у Украјини неће бити решена уколико не буде постигнут договор Русије и САД, независно од тога да ли он одговара другим земљама.

„Заиста сматрам да без договора Русије и САД, без разговора Русије и САД, ову ситуацију неће бити могуће решити, свиђало се то нама или не. То је наш став. Он може бити погрешан, али сматрам да је за решавање ове ситуације неопходан руско-амерички дијалог што је могуће пре“, рекао је Сијарто.

Шеф мађарске дипломатије је, такође, коментарисао могућност упућивања снага НАТО-а у Украјину, која се већ месецима спомиње у западним медијима. Према његовим речима, до сада су споразуми земаља НАТО-а омогућавали да се избегне размештање снага те алијансе у Украјини.

„Волели бисмо да те одлуке остану на снази“, нагласио је Сијарто.

Европа не разматра могућност укидања санкција Русији

Говорећи о санкцијама против Русије, Сијарто је рекао да европске земље у овом тренутку не разматрају могућност укидања ограничења уведених због догађаја у Украјини, те да је ситуација управо супротна.

Он није могао да одговори на питање може ли дефицит енергената током зиме да подстакне европске земље да ублаже антируске санкције.

Протеклих дана шеф европске дипломатије Жозеп Борељ је најавио да ће Европска унија увести нове санкције Русији, како персоналне, тако и секторске, због организовања референдума на територији ослобођених подручја Доњецке и Луганске Народне Републике, Запорошке и Херсонске области.

Мађарска против укидања вета у доношењу одлука ЕУ

Мађарска је против идеје да се укине право вета приликом усвајања спољнополитичких одлука у Европској унији и наставиће да заступа такав став, рекао је Сијарто.

Прошлог уторка одржано је заседање Савета Европе на којем је разматрано питање измена механизама усвајања одлука у Европској унији, које би подразумевале да једногласно доношење одлука замени већинским гласањем. На тај начин би земље-чланице ЕУ биле лишене могућности да користе право вета, укључујући и вето на увођење или укидање санкција.

„Они желе то да учине, али ми се с тим не слажемо. Наше колеге обично говоре о поштовању европских споразума, са чиме се слажемо. У европским споразумима је врло јасно речено да су у области спољне политике и политике безбедности неопходне једногласне одлуке и ми се тога придржавамо“, рекао је Сијарто.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер