петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петер Бајер: Пуноправног чланства Србије у ЕУ неће бити без признања Косова, сваком је од самог почетка то било јасно и зато ме искрено чуди да се сада око тога дигла толика прашина
Хроника

Петер Бајер: Пуноправног чланства Србије у ЕУ неће бити без признања Косова, сваком је од самог почетка то било јасно и зато ме искрено чуди да се сада око тога дигла толика прашина

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. новембар 2018.

 Пуноправног чланства Србије у Европској унији неће бити без признања Косова, то је заправо био услов да се уопште започне с преговорима.

То понавља у интервјуу за Дојче велеа посланик ЦДУ у Бундестагу Петер Бајер и истиче да то није ништа ново.

“Чланства у Европској унији неће бити без признања Косова. Постоје различити модели за то. Знам да то није једноставно, али то је заправо био услов да се уопште започне с преговорима. Значи, пре или касније, и то пре пуноправног чланства. И то није заиста ништа ново. Сваком је од самог почетка то било јасно и зато ме искрено чуди да се сада око тога дигла толика прашина”, навео је Бајер. 

Упитан да ли верује да ће Србија икада признати Косово, одговорио је да то није питање вере, него питање како постићи одлучујуће напретке у процесу дијалога између Београда и Приштине, и како постићи напретке у преговорима с Европском унијом. 

“То је дакле нешто што има везе са садржајем и чињеницама. Ми морамо и да се запитамо колико озбиљно се приступа свему. Обе стране морају једна другој да изађу у сусрет. Знам да није увек лако. Али ту је циљ, и за тај циљ је потребно прећи преко неких својих тврдокорних ставова”, рекао је Бајер. 

Коментаришући недавни интервју премијерке Србије Ане Брнабић за Дојче веле, који је изазвао много полемика, навео је да може да разуме зашто је она рекла да ће Косово увек бити део Србије. 

“Још је прерано конкретно разговарати о моделу признавања и знам да је све то заједно повезано с Уставом Србије. И знам да је то све заједно нешто што ће се одвијати тек за неколико година. И зато сам и у интервјуу који сам пре пар дана дао у Београду јасно хтео да ставим до знања да би се увек изнова требало присетити услова и запитати се шта је циљ свега тога. Али мислим да је то процес у којем сви, па и ЕУ, морају много тога да науче. Нормализација односа, дијалог с Приштином и на крају признање Косова, супстанцијални је део преговора с ЕУ”, истакао је Бајер. 

Такође, говорио је и о идеји промене граница. 

“Наша највећа брига је да би, након размене територија, како год би она на крају изгледала, могло да дође до нестабилности у другим деловима региона, споменућу само Републику Српску и Босну и Херцеговину. И ту нисмо усамљени у скепси, већ то делимо и са својим америчким пријатељима. Мислим да смо у 21. веку већ прешли преко тога да повлачимо границе по етничком принципу. И ја се питам, ако до такве размене територија и дође, шта ће се догодити са Србима на југу Косова, са њих око 35.000, а који не би били укључени у ту акцију? Шта је са много више Срба у другим деловима Косова? Значи, тај предлог не би био сигурно решење. Немачка у тој критици није усамљена, како се воли да се понавља. Заправо је мало оних који подржавају ту идеју. На самом Косову је то у суштини само Хашим Тачи. И требало би се запитати да ли је заиста тако да САД активно подржавају размену територија. Мислим да то није случај. Ја ћу ускоро у Вашингтону да разговарам о тој теми, а већ сада знам да се тамо та идеја не прихвата с одушевљењем. У медијима – дозволите да то кажем, посебно на Балкану – појављују се свакаква нагађања која немају везе с истином. Последњи случај јесте и наводна вест о либерализацији визног система између Косова и Европске уније, и то још ове године, што су обећали неки политичари. Ја не знам одакле уопште долазе такве информације”, рекао је Бајер.

(Дојче веле-Б92)

Видети још: Ана Брнабић у Скупштини: Петер Бајер је један посланик Бундестага, његов став није став Немачке; Ђорђе Вукадиновић: Тако сте се самообмањивали поводом изјаве Андреаса Шокенхофа, Бајер вам је лупио шамар у лице и рекао став Ангеле Меркел

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер