петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петар Шкундрић: Србија није тражила одлагање потписивања уговора са Русијом
Хроника

Петар Шкундрић: Србија није тражила одлагање потписивања уговора са Русијом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. новембар 2008.


Министар рударства и енергетике Петар Шкундрић изјавио је да се разговори са Русима о продаји 51 одсто НИС-а, изградњи гасовода Јужни ток кроз Србију и изградњи подземног складишта гаса у Банатском Двору, одвијају без проблема. Негирао је писања неких медија да је српска страна затражила одлагање потписивања уговора о продају 51 одсто НИС-а Гаспромњефту. 

У интервјуу агенцији Бета казао да се преговори о ова три уговора одвијају у правном оквиру који је дефинисан нафтно-гасним аранжманом који је ратификован у Скупштини Србије. 
Шкундрић није могао да прецизира када ће бити потписани ови уговори, наглашавајући да је жеља и руске и српске стране била да се тај чин свечано обави на седници српско-руског међудржавног привредног комитета који заседа 24. новембра у Москви. 

"Да ли ћемо до тог датума стићи све да договоримо не бих могао да потврдим. Мислим да није важно да ли ће се уговори потписати тада или који дан касније, важно је да постигнемо максимално добар и за обе стране прихватљив резултат", нагласио је Шкундрић. 
Додао је да се у преговорима који се тренутно воде углавном разговара о правно стручним питањима које је веома важно дефинисати на најбољи стручни начин како би се и Русија и Србија максимално заштитиле. 

Шкундрић је негирао писања неких медија да је српска страна затражила одлагање потписивања уговора о продају 51 одсто Нафтне индустрије Србије (НИС) Гаспромњефту, наглашавајући да је он део нафно-гасног пројеката који се посматра као један пакет аранжман. 
"Реч је о целом аранжману, ми желимо да истовремено потпишемо уговор за сва три пројекта и један кровни уговор који ће објединити сва три и гарантовати обема странама да ће сагласно потписаном споразуму пројекти бити реализовани", казао је Шкундрић. 
Српски министар енергетике није могао да прецизира која имовина НИС-а ће бити продата Русима, јер како је нагласио "то је огроман списак". 

"То је све оно што је припадало НИС-у у смислу функционисања те компаније.То су и рафинерије и пумпе и све остало.То се води као државна имовина, али се у књигама НИС-а води као имовина те компаније и када се споразум потписивао договорено је да ће 51 одсто од све те имовине припасти Гаспромњефту", објаснио је он. 

На питање да ли ће се Русима продати и концесије које НИС има на експолоатацију сирове нафте у Анголи, Шкундрић је казао да се о томе није разговарало и да ће се то тек утврдити. 
"Ми смо руској страни предложили да размотри и варијанту да се и панчевачка Петрохемија узме у обзир у оквиру овог пакет аранжмана, али још увек немамо одговор на то", додао је Шкундрић. 
Министар енергетике је нагласио да не може да говори о осталим детаљима нафтно-гасног споразума са Русима јер је договор обе стране да се они не износе у јавност до оног тренутка док се не потпишу уговори и постигне договор о начину саопштавања јавности резултата преговора. 
 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер