петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пекинг: Уколико САД уведу санкције Кини укључујући и тарифе на челик и алуминијум, више неће важити ниједан трговински уговор између две земље
Хроника

Пекинг: Уколико САД уведу санкције Кини укључујући и тарифе на челик и алуминијум, више неће важити ниједан трговински уговор између две земље

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. јун 2018.

Уколико САД уведу трговинске санкције Кини, укључујући и повећање тарифа за челик и алуминијум, ниједан трговински уговор постигнут између две земље више неће важити, саопштио је званични Пекинг.

Уколико САД уведу трговинске санкције Кини, укључујући и повећање тарифа за челик и алуминијум, ниједан трговински уговор постигнут између две земље више неће важити, саопштио је званични Пекинг.

Саопштење је издато након разговора министра за комерц САД Вилбура Роса и кинеског вицепремијера Лиу Хеа, наводи АП.

Кина је саопштила да су две стране постигле "позитиван и конкретан напредак", међутим, више детаља није познато за сада.

САД прете таксама, Кина одустајањем од споразума

Кина одбија да повећа куповину америчких производа, и тиме повећава шансе за трговински рат, ако председник САД Доналд Трамп испуни претњу да уведе таксе на милијарде долара увоза из Кине.

Упозорење из Пекинга је стигло након што су делегације које су предводили амерички министар трговине Вилбур Рос и кинески вицепремијер Лиу Хе окончале разговоре о кинеском обећању да ће смањити трговински суфицит. Саветници Беле куће су инсистирали на коренитим променама у односима две водеће светске економије.

Рос је на почетку разговора изјавио да се разговарало о америчким производима које би Кина могла увозити, али на њиховом крају није било заједничке изјаве и ниједна страна није износила детаље.

"Делује да су обе стране учврстиле преговарачке позиције и чекају да онај други трепне. Упркос потенцијалним негативним последицама по обе економије, ризик од отвореног кинеско-америчког трговинског рата, са таксама и другим трговинским санкцијама на обе стране, значајно је порастао", рекао је професор трговинске политике Есвар Прасад.

Питер Наваро, директор Националног трговинског савета у Белој кући, рекао је за Фокс да односе Вашингтона и Пекинга оптерећују ствари попут трговинског дефицита САД од више милијарди долара, кинеске активности у Јужном кинеском мору и кинеска крађа интелектуалне својине.

"Однос с Кином мора структурално да се промени. Ми бисмо волели да имамо мирне и пријатељске односе с Кином. Али такође је јасно да председник предводи", рекао је Наваро.

САД су запретиле увођењем такси на 50 милијарди долара увоза из Кине у спору због агресивне тактике Пекинга у изазивању америчке технолошке надмоћи. Председник Трамп је затражио од трговинског изасланика Роберта Лајтхајзера да размотри намете за додатних 100 милијарди кинеског извоза у САД. Кина је одредила могуће узвратне мере за 50 милијарди долара америчког извоза.

Напетости су на неко време спласнуле након што је Кина 19. маја обећала "значајно повећање" куповине америчких пољопривредних, енергетских и других производа. Амерички министар финансија Стивен Мнучин је тада рекао да се таксе суспендују у да је трговински рат "на чекању". Те кинеске набавке би требало да смање велики амерички дефицит у трговини с Кином, који је према подацима америчког министарства трговине прошле године износио 337 милијарди долара. После тог "примирја", финансијска тржишта су одахнула, пише Асошиејтед прес.

Трамп је, међутим, прошлог уторка обновио спор, поновивши претњу да ће увести таксе на 50 милијарди долара кинеске високотехнолошке робе. Нове таксе су замишљене као притисак на Пекинг због наводне крађе интелектуалне својине и присиљавања страних компанија да предају технологију у замену за приступ кинеском тржишту.

Вилбур Рос је у петак отпутовао у Пекинг да би разрадио детаље неодређеног споразума коју су раније постигли Мнучин и кинески вицепремијер. Кина је одбила да чини уступке ако САД не повуку претњу таксама. "Ако САД уведу трговинске санкције, укључујући и повећање такси, сви економски и трговински споразуми које су две стране договориле неће ступити на снагу", наводи се у изјави кинеске владе коју је пренела Синхуа.

Преговарачки процес треба да буде "заснован на премиси" да неће бити трговинског рата, навела је кинеска влада. Трамп је таксе на увоз челика и алуминијума увео и савезницима САД, Мексику, Канади и ЕУ.

(Танјуг-Бета-АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер