среда, 15. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пећ: На некадашњи кафић „Панда“ постављена спомен плоча са текстом „У јеку терора Србије над Албанцима, на просторије овог кафића, 14. децембра 1998, по наређењу ДБ Србије, стрељано је шесторо српских младића“
Хроника

Пећ: На некадашњи кафић „Панда“ постављена спомен плоча са текстом „У јеку терора Србије над Албанцима, на просторије овог кафића, 14. децембра 1998, по наређењу ДБ Србије, стрељано је шесторо српских младића“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. децембар 2023.

 „25 година од српског терористичког напада на кафић Панда у Пећи“ – ово није само најновија порука косовског премијера, већ је, оно што и даље недостаје као званични полицијски и правосудни епилог о злочину у предворје рата 1998, Аљбин Курти сада обележио постављањем спомен плоче на некадашњи кафић у којем је шест српских младића убијено, пише КоССев.

„У јеку терора Србије над Албанцима, на просторије овог кафића, 14. децембра 1998, по наређењу Државне безбедности Србије, стрељано је шесторо српских младића“, пише на новопостављеној спомен плочи у Пећи.

У тројезичној поруци – на албанском, енглеском, па српском, наводи се да је за злочин за које су „одговорне биле српске власти“, шест невиних албанских младића затворено и тешко мучено. Иако су они у међувремену пуштени, штета која им је нанешена била је непоправљива, пише на овој плочи, преноси КоССев.

Курти наводи да су младићи убијени у покушају да се „оправда етничко чишћење и геноцид на Косову“.

У пратећем саопштењу, Курти тврди да је тада још 150 Албанаца ухапшено у Пећи, а да је шесторо младих Албанаца пуштено из затвора у Лесковцу у групи од 400 ослобођених затвореника 1999. Њих је и српски суд у новембру те године ослободио, иако су били осуђени на годину дана, али су уз међународно посредовање петорица ослобођени, док је шести у затвору остао до 2000.

Насупрот томе, Курти подсећа да са друге стране нико у Србији још увек није одговарао, и подсећа на оно што се догађа са овим случајем данас – од тога да родитељи убијене деце захтевају од српског председника да“ сведочи“ о сопственој изјави коју је дао пре деценију. Курти је подсетио на њу: „Панду нису починили Албанци“.

„Српска држава наставља да крије истину о убијеној српској омладини, чак и век касније. Као што и наставља да одбија злочине почињене против Албанаца током рата 1998-99“, наводи Курти.

„Ова тишина говори о непромењеном политичком уму Србије и Републике Косово. Она сведочи о блиској повезаности између непризнавања криминалне прошлости и непризнавања независности“ – саопштио је Курти.

Курти је прехтодно у октобру већ практично најавио данашњи потез, саопштивши да је „обогаћена“ листа објеката културног наслеђа Косова, те да је на њу уврштен и кафић „Панда“ у Пећи, у којем су 1998. убијени српски младићи.

Подсетимо, у оружаном нападу двојице маскираних лица 14. децембра 1998. на госте кафића „Панда“ у Пећи убијени су: Иван Обрадовић (15), Зоран Станојевић (18), Вукота Гвозденовић (16), Светислав Ристић (18), Иван Радевић (24) и Драган Трифовић (18). Теже су рањени: Владимир Лончаревић (18) и Мирсад Шабовић (34), док је Никола Рајовић (18) прошао са лакшим повредама из аутоматског оружја.

Због овог злочина тадашња Државна безбедност ухапсила је и осумњичила групу локалних Албанаца, а потпредседник тадашње Савезне владе СРЈ задужен за КиМ Никола Шаиновић саопштио је да је случај „Панда“ решен.

Ухапшени косовски Албанци су, међутим, касније пуштени из притвора због недостатка доказа.

У Тужилаштву за организовани криминал у Београду истрага о масакру у кафићу „Панда“ покренута је у новембру 2015, али оптужница још није подигнута.

(КоССев-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер