субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Порфирије: Нећемо говорити „родно осетљивим језиком“, него српским језиком, и нећемо дозволити да било ко због тога буде кажњаван
Хроника

Патријарх Порфирије: Нећемо говорити „родно осетљивим језиком“, него српским језиком, и нећемо дозволити да било ко због тога буде кажњаван

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. март 2024.

Поглавар Српске православне цркве патријарх Порфирије изјавио је данас да људи у Србији не пристају на то да мајке и очеви буду родитељи број 1 и 2, а можда и 3 и 4, не желе да њихова деца не знају ко им је мајка, а ко отац, а да напослетку не знају ни ко су они сами.

„Ми не говоримо и нећемо говорити родно осетљивим језиком, него српским језиком. Не пристајемо да било коме због тога што говори српским језиком буду ускраћена људска права, а поготову да због тога буде кажњаван“, рекао је патријарх Порфирије на научном скупу „Правни аспекти и последице Закона о родној равноправности“, у Народној библиотеци Србије.

Он је нагласио да српски народ „посебно изражава негодовање због чињенице да се од вртића, преко основних и средњих школа и универзитета, намеће промена свести и начина живота појединца и друштва у целини, промовисањем родне, тачније ЛГБТQИА+ политике и праксе“.

„Противно сваком демократском начелу је да личне склоности мањине коју нико не угрожава ни на који начин, нити сме да угрожава, постану опште обавезујуће за већину“, констатовао је патријарх Порфирије.

Патријарх Порфирије је позвао професоре права, научнике, адвокате и друге учеснике скупа да данас и наредних дана предложе које правне мере је потребно да се предузму, како би у блиској будућности могли да престану да се баве овим Законом.

Тај Закон, додао је, покушава да, мењајући начин међусобне комуникације, заправо потпуно измени начин нашег живота, наш етос.

Он је захвалио Марагарити Пиетес, представљеној као вероватно водећим европским стручњаком за проблеме родне идеологије, што је допутовала из Брисела да учесницима скупа пружи подршку.

„Много је у Европи и свету интелектуалаца попут ње, што сведочи да ми нисмо против демокатских начела и људских права и слободе, него управо супротно. Црква, Матица, стручна јавност, читав народ, бране људска права и слободе“, истакао је патријарх Порфирије, на скупу који су организовали СПЦ и Матица српска.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер