петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Иринеј: СПЦ треба да очува јединство српског народа
Хроника

Патријарх Иринеј: СПЦ треба да очува јединство српског народа

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. јануар 2010.

Епископ нишки Иринеј устоличен је у Саборној цркви у Београду за 45. патријарха Српске православне цркве.

Знамења патријарха, панагију архиепископа (икону), жезло и белу пану (капу) Иринеју је уручио митрополит црногорско-приморски Амфилохије, који је био чувар трона СПЦ од смрти патријарха Павла 15. новембра 2009. године.

Нови српски патријарх Иринеј поручио је, након свечаности устоличења, да је ово велики тренутак и велики дан за њега лично, а верује, како каже, и за наш народ и нашу Цркву јер је српски патријарх увек представљао пред Богом историју свог народа, делио судбину његову, радост, али и његову трагедију. "О томе говори историја", додао је патријарх Иринеј.

Патријарх је рекао да "његово срце дрхти као да га ветар покреће, да је устрептало великом свешћу и сазнањем у питању да ли је достојан овог високог звања и ове високе почасти".

"Зашто се овога тренутка моја мисао усмерава према Богу, спаситељу нашем, архипастиру нашем који ме је добротом и милошћу својом наградио", рекао је патријарх и додао да зна да је његов избор дело милости и љубави Божје, дело које обавезује и тражи достојан одговор.

Говорећи о задацима српске цркве, нови патријарх је рекао да СПЦ треба да помогне Србији у одбрани Косова и Метохије, као и да очува јединство српског народа.

"Имамо много задатака, да помогнемо нашој држави да одбрани Косово и Метохију. Црква мора ту помоћи не жалећи ни труда и ако треба чак ни страдања", поручио је нови патријарх.

Иринеј је рекао да је Косово "наша света земља, наш Јерусалим".

"Ако ми заборавимо Косово, заборавиће и нас Косово. Главно устоличење је у Пећи тамо је трон српских патријараха. Србија без светиња и Косова није Србија. Србија без Косова је без душе, без ума и срца", рекао је Иринеј.

Патријарх је позвао на јединство српске цркве истакавши да је један од њених задатака да "сједини и очува" српски народ који живи у разним деловима света.

"Имамо и других обавеза, да сјединимо наш народ и да очувамо јединство, то је био исконски задатак Цркве у свим временима", рекао је Иринеј и додао да је СПЦ увек помагала српском народу и помогла му да се "очува".

Обраћајући се епископима, нови патријарх је рекао да СПЦ има још пуно задатака, али да ће се о томе епископи договарати на црквеним саборима.

"Сви смо позвани да носимо крст и наш је крст веома тежак и зато вас позивам да га заједно носимо", рекао је Иринеј и поручио епископима да очекује да заједно "крмане црквом Христовом".

Нови патријарх је рекао да ће пратити пут светог Саве, утемељитеља СПЦ.

"Нема потребе да тражимо којим путем да кренемо. Свети Сава нам је трасирао пут ка Христу ка правди ка истини и нема потребе да тражимо пут већ само да га следимо", рекао је Иринеј и поменуо рад неких од својих претходника Гаврила, Викентија, Германа и Павла који су, како је навео, следили светосавски пут.

"Желим да се угледам на наше претке и да их следим њиховим путем и њиховим примером", рекао је Иринеј и додао да српски народ никада није оскудевао у "божјим људима" на које може да се угледа у животу.

Епископ нишки Иринеј, који је предводио Лутургију, изабран је јуче на Сабору СПЦ за патријарха, а према црквеном уставу, патријарх се устоличава дан после избора.

То је прво устоличење да би, како је објаснио епископ бачки Иринеј, "нови патријарх почео да дела".

Устоличењу су присуствовали председница Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић, премијер Мирко Цветковић, заменик премијера Ивица Дачић, министар вера Богољуб Шијаковић, градоначелник Београда Драган Ђилас, премијер Републике Српске Милорад Додик, београдски надбискуп Антон Хочевар, принц Александар Карађирђевић као и представници других цркава и верских заједница.

Присутни су били београдски надбискуп Станислав Хочевар, реис ул улема Исламске заједнице Србије Адем Зилкић и муфтија србијански те заједнице Мухамед Јусуфспахић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер