петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Иринеј: Последице Првог светског рата највише су осетили Срби
Хроника

Патријарх Иринеј: Последице Првог светског рата највише су осетили Срби

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. септембар 2014.

БЕОГРАД - Међународна конференција поводом 100 година од почетка Првог свјетског рата, коју организују руске друштвене организације, почела је данас у београдском Центру "Сава".

Конференција под називом "Велики рат и почетак новог свијета – актуелно подсјећање за човјечанство" има за циљ да се анализирају догађаји из тих времена кроз перспективу свјетских историјских процеса, као и утицај Великог рата на савремено стање система међународних односа.

Скуп је отворио Његова светост патријарх српски Иринеј, који је рекао да су у Првом свјетском рату жртвоване највише вриједности - људски животи, а да су његове посљедице највише осјетили Срби, истичући да је оно што је учињено српским цивилима у Првом свјетском рату незабиљежено у историји.

Патријарх Иринеј изразио је наду да ће конференција освијетлити истину о томе ко је желио Први свјетски рат и ко га је изазвао.

"Надам се да ће конференција осветлити истину, да ће чињенице бити осветљене онакве какве заиста јесу, као и мотиви, а не онако како би можда одговарало некоме", рекао је патријарх Иринеј.

У својству изасланика предсједника Србије Томислава Николића, на скупу је његов савјетник Оливер Антић рекао да је Први свјетски рат попут цунамија промијенио политичку карту, не само региона, него и Европе и свијета.

Антић је оцијенио да је увод у Први свјетски рат била анексија БиХ 1908. године, а да је 1909. године европска елита на скупу у Риму, организованом поводом те анексије, на којој су учествовале све земље, па и Србија, показала да због агресивне политике Аустрије може доћи до рата у Европи.

Он је подсјетио и на то да су први масовни ратни злочин и геноцид у Првом свјетском рату, и то над Србима извршили мађарски официри и војници, као и бугарски у аустроугарским униформама, а да једино чешки војници нису учествовали ни у једном ратном злочину.

Његово преосвештенство епископ кронштатски Назарије прочитао је на скупу поздравно писмо Његове светости патријарха московског и све Русије Кирила који је навео да је Први свјетски рат био један од најкрвавијих догађаја који је промијенио цијели свијет, послије кога су престале да постоје четири империје и који је довео до међунационалних и грађанских ратова и на крају, формирања нових блокова.

"Догађаји од 1914. до 1918. године нису ријешили проблеме и то су били разлози за почетак новог и још страшнијег - Другог свјетског рата. Надам се да ће форум дати допинос очувању историјске истине и утврђивању патриотизма", наведено је у писму патријарха московског.

На скупу је прочитана и поздравна порука предсједика Државне Думе Руске Федерације Сергеја Наришкина, који је подсјетио да је Србија била један од центара Првог свјетског рата - крваве драме која је однијела небројене животе.

Он је закључио да конференција пружа могућност да се кроз поуке историје увиди како је крхак мир и шта човјечанство треба да учини да се ратови спријече.

У раду конференције учествују замјеник руског министра спољних послова Алексеј Мешков и предсједник "Руских жељезница" Владимир Јакуњин, који је и на челу Фонда "Андреј Првозвани" и Центра националне славе.

На конференцији учествују и представници Руске православне цркве, предсједник Хералдичког савјета и замјеник директора Ермитажа за научни рад Георгиј Вилинбахов, бивши предсједник Чешке Вацлав Клаус и бивши генерални секретар Савјета Европе Валтер Швимер, као и министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић.

Конференција ће представити широки међународни дијалог о најактуелнијим аспектима историје тог рата и њиховом утицају на савремене међународне односе, саопштио је један од организатора Међународни друштвени фонд "Свети свехвални апостол Андреј Првозвани".

Главни организатор су руске друштвене организације Фонд "Андреј Првозвани" и Центар националне славе, као и српска организација "Београдски форум за свет равноправних".

Скуп се одржава уз подршку Министарства иностраних послова Руске Федерације, Управе спољних црквених веза Руске православне цркве, Владе Србије и Српске православне цркве.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер