четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Иринеј освештао храм Светог Димитрија у Бајчетини чији је ктитор Томислав Николић
Хроника

Патријарх Иринеј освештао храм Светог Димитрија у Бајчетини чији је ктитор Томислав Николић

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. мај 2017.

 Храм Светог великомученика Димитрија у Бајчетини, чији је ктитор председник Србије Томилсав Николић, освештао је патријарх српски Иринеј, пише Н1.

Изградња те цркве у Николићевом родном месту почела је 2013, а освећењу и литургији која је у току присутвују и чланови породице председника Србије као и бројни грађани.

Црква, чија је вредност око милион евра, изграђена је у мермеру, владичански трон направљен је од македонског камена и златног оникса из Аризоне.

Украшавање унутрашњости је, према писању медија, коштало између 1.000 и 3.000 евра по квадрату, а материјал за поједине делове мозаика за исту површину око 2.000 евра. Изградња цркве трајала је око три године.

Црква је богато осликана мозаицима из разних периода, укључујући и она који се односе на страдања крагујевачких ђака у Другом светском рату као и жртве НАТО бомбардовања из 1999. године.

Одлазећи председник Србије Томислав Николић рекао је за Спутњик да ће и његов лик бити осликан у цркви у Бајчетини, чији је ктитор.

Упитан зашто његов лик као задужбинара већ није осликан у цркви и да ли се плашио реакције јавности, одговорио је одрично.

"Припрата цркве није још осликана, али ц́е ту бити ктиторска икона и на њој ц́е бити и мој лик. И то је потпуно канонски, то нема везе са коментарима и критикама. Они који то коментаришу негативно и критикују, не знају правила. Онда би требало да критикују и краља Милутина и све Немањиц́е, оне који су било шта, било када изградили, што су стављали свој ктиторски лик. Када не би било ктиторске иконе онда бисмо одступили од канона. Икона ц́е сигурно бити постављена, па ц́е моц́и да сликају оно што желе да нападају, а онда да не помисле случајно да сам се ја уплашио било чега, уосталом за то је пример и крипта. Његова светост патријарх Иринеј ми је предложио да направим крипту у цркви. Рекао је да је то потпуно у складу са канонима, тако да ц́у ја то да испоштујем", навео је Николић.

Истакао је и да не разуме човека који негативно коментарише изградњу цркве.

"Он треба да размисли мало какав је чланак потписао. Колико год да ме неко не воли, или да ме његов уредник, газда, његов налогодавац, његов политички вођа не воле, постоје ствари око којих не треба да се споримо. Градња цркве не треба да буде предмет спора. Ја нисам узимао новац из буџета Србије или од неког јавног предузец́а, па да кажу зашто држава није дала новац на нешто паметније. Ја сам тај новац сакупљао као што су некад монаси ишли по свету и као што и данас понекад монаси из појединих манастира иду и то најчешц́е у Русију, али сада вец́ и у Западну Европу међу наше људе из дијаспоре и уз благослов игумана или владике скупљају новац, па тиме граде, дозиђују, поправљају. Тако сам и ја имао мисију да уверим људе да ц́е то бити вероватно једна од најлепших цркава у Српској православној цркви, да ц́е манастир да живи и да ц́емо моја породица и ја непрекидно имати на уму да је ту тежак живот, да су и моји преци тешко живели, да монахе нец́емо оставити сигурно на цедилу. Онај ко ме критикује због свега, па ево и због градње цркве, нека се осврне око себе, прво шта је изградио за себе, а потом да ли је икада ишта изградио за друге", изјавио је Николић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер