петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Парламентарни избори у Аустрији: Према првим излазним анкетама Народна партија Себастијана Курца освојила 30,2 одсто, Слободарска странка 26,8 одсто
Хроника

Парламентарни избори у Аустрији: Према првим излазним анкетама Народна партија Себастијана Курца освојила 30,2 одсто, Слободарска странка 26,8 одсто

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. октобар 2017.

Лидер Народне партије Аустрије (ОВП) Себастијан Курц прогласио победу на превременим парламентарним изборима. Према тренутним подацима, ОВП води с 31,4 одсто.

Курц би могао постати најмлађи канцелар у историји Аустрије, али са 31 годином и најмлађи шеф владе у свету.

Пребројавање гласова превремених парламентарних избора у Аустрији доноси и неколико изненађења.

Курц је победу прогласио након што су прелиминарни резултати, урадјени на основу пребројаних 90 одсто гласова, показали да његова странка има предност у односу на друге странке.

"Желео бих да формирам стабилну владу. Уколико то није могуће, постоје и друге опције. Планирам да разговарам са свим парламентарним странкама, али ћу најпре сачекати да сви гласови буду пребројани", рекао је за државну телевизију ОРФ.

Према тим резултатима, народна партија је освојила 31,4 одсто гласова, што је за око седам одсто више него на претходним изборима 2013. године.

Социјалдемократска странка освојила је 26,6 одсто гласова, док је на трећем месту Слободарска партија (ФПО) са 26,5 одсто гласова.

 

Огромно изненађење, и највећи губитник дана су Зелени. Ако овако остане до коначног резултата, странка Зелених са 3,9 одсто гласова, и губитком од чак 8,5 одсто гласова, не прелазе изборни цензус од четири одсто.

 Конзервативна Народна партија Себастијана Курца освојила је 30,2 одсто на парламентарним изборима у Аустрији, показују излазне анкете, а преноси ББЦ. За нову владу партнере мора тражити у крајњој десници или у социјалдемократама с којима је пре неколико месеци раскинуо коалицију.

Десничарска Слободарска странка Аустрије (ФПО) предвођена Хајнцом-Кристијаном Штрахеом освојила је, према излазним анкетама, 26,8 одсто гласова, а Социјалдемократска странка Аустрије (СПО) на челу са актуелним аустријским канцеларом Кристијаном Керном 26,3 одсто.

Такође према излазним анкетама, Неос (Либерали) су освојили 5,3 одсто гласова, а Зелени 4,7 одсто.

Премијер Аустрије и председник Социјалдемократске странке (СПО) Кристиан Керн и министар спољних послова Себастијан Курц, гласали су у Бечу.

Керн је на гласање дошао са супругом Евелин Стајнбергер. ”Свима желим успех, вечерас ћемо заједно видети резултате”, изјавио је Керн након што је обавио грађанску дужност.

Председник конзервативне Народне партије Себастиан Курц на гласање је дошао са девојком Сузан Тир. Курц се нада великој излазности и резултатима који ће донети промене.

Слободарска партија Аустрије, која је водећа у европској националистичкој породици, циља да уђе у владу, мање од годину дана од председничких избора када је њен кандидат ушао у други круг.

Ова десничарска странка, према проценама, има дупло већу подршку од резултата немаче десничарске партије Алтернатива за Немачку (Афд) која је на недавним изборима ушла у Бундестаг, и још једном указује на јачање популистичких и антиимигрантских партија у Европи.

Себастијан Курц коме се већ месецима у анкетама предвиђа победа са више од 30 одсто гласова поновио је да не искључује ниједну опцију мада, како наводи агенција Франс прес, нова коалицијиа са Социјалдемократама (СПО) изгеда мало вероватна после оштрих сукоба који су обележили последње дане њихове заједничке владавине која траје од 2007. године.

Данашњи парламентарни избори у аустрији промовисаће, вероватно, канцелара старог само 31 годину. Сондаже јавног мњења и кладионице говоре да нема ривала који би могао да га угрози.

У Аустрији су почели парламентарни избори на којима ће око 6,4 милиона Аустријанаца одлучивати о будућем политичком курсу земље.

Грађани на парламентарним изборима бирају странке које ће управљати земљом у наредних пет година, а по свему судећи Аустрија ће добити владу десног центра, коју би чинили Народна партија (ОВП) и Слободарска странка (ФПО).

Изборна места отворена су у Бечу у 7.00 часова и биће отворена до 17 сати, док ће се у појединим покрајинама гласати краће - од 8 до 16, или чак само до 14 сати, у зависности од броја бирача.

Право гласа имају сви аустријски држављани који су на дан избора напунили 16 година, а према подацима Министарства унутрашњих послова то је укупно њих 6.401.304.

На парламентарним изборима кандидује се укупно 10 странака на нивоу целе Аустрије, од којих свега шест има шансе да уђе у парламент, а то су Народна партија (ОВП) Себастијана Курца, СПО Кристијана Керна, ФПО Хајнц-Кристијана Сстрахеа, Зелени које предводи у изборној трци Улрике Луначек, Неос на чијем челу је Матијас Штролц, као и "Листа Пилц" коју коју је непосредно пред изборе основао некадашњи високи функционер и посланик Зелених Петер Пилц.

Пошто се, према истраживањима јавног мњења, очекује јасан резулат око првог места, али зато можда "борба" за другу позицију, и цензус, тих 14 одсто гласачког тела моћи ће да утиче на ко ће ући у скупштину од малих странака, али и ко би могао бити други.

На овим превременим парламентарним изборима, који се одржавају годину дана пре регуларног истека мандата владе коју су чинили Социјалдемократска партија Аустрије (СПО) и ОВП, издат је рекордан број гласачких листића за гласање путем поште - чак 889.193, тако да ће вечерас, приликом саопштавања прелиминарних, коначних резултата изостати око 780.000 гласова, који ће бити пребројани, како закон налаже, у понедељак.

Када је реч о гласачким листићима за гласање путем поште занимљиво је да ће сви бирачи, осим једног моћи да гласају. Наиме, један Аустријанац из покрајине Бургенланд неће моћи да гласа у недељу, пошто му је неко украо гласачки листић за гласање путем поште. Пошто закон не предвиђа издавање дупликата, он неће имати право гласа.

Очекује се да ће прве процене аустријски медији објавити у 17:30, а прелиминарне коначне резултат ће саопштити Министарство унутрашњих послова после 19:30 часова.

Пензионер покушао да запали биралиште

На данашњим парламентарним изборима у Аустрији забележен је и први инцидент, током којег је један пензионер дошао на бирачко место са намером да га запали.

Како је саопштила полиција покрајине Штајерске, психички поремећени мушкарац старости 77 година, дошао је у месту Хартберг до гласачког места носећи канистер са горивом.

Он је гориво источио испред биралишта, али су га пролазници спречили у његовој намери.

Он је, такође, како је саопштено, претио председнику локалне изборне комисије.

Полиција је ухапсила пензионера, а позван је и лекар да га прегледа, како би се установило да ли је био урачунљив.

Његов мотив, истиче полиција, било је незадовољство политичком ситуацијом у Аустрији. 

Штрахе гласао у пратњи мајке

Хајнц Кристијан Штрахе, лидер Слободарске партије Аустрије (ФПО), којој се прогнозира да ће на данашњим парламентарним изборима постати друга политичка снага у земљи, изразио је наду да ће та десничарска странка остварити историјски резултат.

Он је, на гласачко место, дошао у пратњи своје мајке, као последњи лидер парламентарних партија да гласа.

Штрахе је, у изјави бројним новинарима, рекао да се нада добром резултату.

Сматрам могућим остварење историјског резултата. Промене су могуће само са нама, плавима”, указао је он.

Курц: Надам се добром резултату који омогућава праве промене

Лидер ОВП Себастијан Курц, који би након данашњих парламентарних избора, са свега 31 године живота, могао бити најмлађи канцелар у историји Аустрије, али и најмлађи шеф владе једне западне земље, изразио је наду да ће исход парламентарних избора омогућити праве промене.

Долазак Курца на гласање пропраћено је уз огромну пажњу домаћих и страних медија. Иначе Курц је гласао у школи, гимназији, коју је некада и похађао као ђак.

Највише медија присуствовало је доласку Курца на биралиште, што је изазвало и делимично хаотичне сцене око њега, са новинарима и камерманима који су се гурали да дођу до његове изјаве. 

Керн: Оптимистичан сам

Аустријски канцелар и лидер Социјалдемократске партије Аустрије (СПО) Кристијан Керн гласао је данас нешто после 10:30, а у изјави новинарима био је веома кратак и видно напетији од осталих лидера странака који су данас већ гласали.

Керн је на биралиште изашао са супругом Евелине, уз велико интересовање медија који су покушали да добију изјаву. У изјави је рекао да је веома оптимистичан.

"Планирали смо дуго да славимо", поручио је он.

Покушао је да пренесе да је опуштен рекавши да је управо џогирао, и да планира да до краја гласања проведе време са својом породицом.

У видео поруци, коју је накнадно поставио на Фејсбуку, Керн је позвао бираче да изађу на изборе, додавши да је данас важан дан, током којег се одлучује којим правцем ће се кретати Аустрија у будућности.

"Веома је важно да изађете и одлучите шта ће бити са земљом, јер у супротном ће то неко други учинити за вас", казао је Керн. 

Луначек: Само да не уђе ФПО у владу

Носилац листе странке Зелених Улрике Луначек изразила је данас, након што је гласала на превременим парламентарним изборима у Аустрији, наду да неће доћи до уласка Слободарске партије (ФПО) у нову аустријску владу, јер би то било проблематично за земљу, која би била доведена у тешку међународну позицију.

Луначек је, у изјави новинарима, изразила уверење да ће Зелени остварити бољи резултат него што показују истраживања, а своје уверење заснива на многим пдоршкама које је добила током предизборне кампање.

Наиме, истраживања јавног мњења указивала су на то да Зелени свакако неће на данашњим изборима моћи да остану двоцифрени, већ и да ће морати да стрепе за прелазак цензуса.

У странци је дошло до цепања, односно одласка значјаног функционера, који је обележио деловање странке у парламенту, Петера Пилца, који је основао засебну листу.

"Надам се да ће много људи изаћи на гласање и да ће се у последњем тренутку одлучити за нас. Ту пре свега мислим на оне који у срцу размишљају зелено, али су несигурни", казала је Луначек, која је друга од лидера парламентарних партија која је изашла данас на гласање. 

Штролц: У новој влади морају бити нове снаге

У новој влади Аустрије треба да буде више нових снага, пожелео је данас шеф Неос-а Матијас Штролц, који је први од лидера парламентарних странака јутрос гласао у Бечу.

Он је, након што је гласао у 9.40 сати, новинарима казао да је Неос спреман, ако се за то укаже потреба, преузме одговорност, односно преговара о уласку у владу.

Штролц, чијој странци се прогнозира свакако прелазак цензуса од четири одсто, верује да би његова странка могла ићи ка двоцифреном резултату.

"Уверен сам да ћемо из ових избора изаћи снажнији. Верујем да ћемо се кретати ка двоцифреном резултату, иако можда не успемо да до њега дођемо“, објаснио је он.

Изразио је уверење да ће након данашњих избора бити изненађења.Неос, како је нагласио, спреман је да уђе у владу, јер су структуре проблем у Аустрији.

"Доказали смо да смо одлучни и спремни да будемо снажан глас у опозицији. То ћемо и остати, али ако постоји потреба преговараћемо и о уласку у владу. Ако не успеју три опције – црвено-црна, црвено-плава или црно-плава, за које сматрам да су све лоше, ми смо спремни да преузмемо озбиљну улогу, на основу поверења које добијемо од грађана“, истакао је он.

Штролц је нагласио да би прогресивна трочлана влада била прави пут, додајући да је неопходно имати више нових снага.

Иначе, у Аустрији нису до сада биле владе састављене од коалиције три странака, што се овде сматра веома тешко одрживим. 

Шварценегер подржао Курца

Познати холивудски глумац пореклом из Аустрије, Арнолд Шварценегер, јавно је подржао Народну партију Аустрије (ОВП) и њеног лидера Себастијана Курца на данашњим парламентарним изборима.

"Терминатор", како га називају по једној од његових најзначајнијих улога, подршку Курцу дао је преко видео поруке, коју је упутио Херману Шиценхоферу поводом његовог 70-ог рођендана.

У тој поруци он је пожелео да ОВП и Курц победе на данашњим изборима.

Очекује се да ће Себастијан Курц однети убедљиву победу

Данашњи парламентарни избори у Аустрији донеће, сва је прилика, новог канцелара ове земље. Апсолутни фаворит је Себастијан Курц (рођен 27. августа 1986. у Бечу), лидер конзервативне Аустријске народне странке (ФПО). Са само 27 година, он је 2013. постао најмлађи шеф дипломатије у историји Аустрије и Европске уније, а од сутра ће, по свему судећи, постати и један од најмлађих шефова државе на планети.

Већ дуже време Курц је најпознатије лице аустријске политике и ван државних граница. Он то намерава да искористи у остварењу свог циља да Аустрија, како каже, стекне већу моћ на светској политичкој сцени. Данашњи избори су крупан корак и предуслов да Курц предузме мере ка реализацији свог програма. Све сондаже јавног мњења као и кладионице говоре у прилог томе да Курц практично нема ривала који би могао да га угрози.

Аустријанци с правом гласа (њих око 6,4 милиона) данас неће гласати за Народну странку, него за листу под именом "Себастијан Курц". Он планира да уведе конзервативнију миграциону политику и залаже се за заустављање радикалног исламског тероризма. Курц сматра да је "време за крај хаоса, насталог укључивањем невладиних организација у европску миграциону политику" и наглашава да "неће толерисати уплитање Реџепа Тајипа Ердогана у изборе у европским земљама".

У намери да заустави економску миграцију ка ЕУ, која је, како истиче, другачија од оне подстакнуте ратом и насиљем у земљама као што је Сирија, Курц је најавио своје ангажовање на затварању такозване "балканске руте", коју су мигранти користили да из Грчке стигну у Западну Европу.

- Желим да зауставим илегалну и неконтролисану миграцију. У исто време, у потпуности подржавам помоћ на терену земљама у развоју, као и стварање путева за легалну имиграцију у Европу – казао је Себастијан Курц.

Превремени парламентарни избори расписани су након што СПО и ОВП нису више, након дугогодишњег владања уз сталне свађе, могле да се договоре о наставку вођења земље.

Одмах након одлуке о расписивању избора у ОВП је дошло до потпуне реформе странке, пошто ју је преузео најмлађи члан у влади Себастијан Курц (31).

Курц је условио предвођење странке комплетном реформом, која је предвиђала да се све одлуке ставе у надлежности лидера. Иначе Курц је, доласком на челу странке, донео и огроман скок подршке ОВП.

Пре промене на челу странке ОВП је могла да рачуна да ће се борити за другу позицију на политичкој сцени, и то уз предност ФПО.

Након што је Курц преузео странку, чак и променио њене боје из црне у тиркизну, ОВП је у свим истраживањима уживала подршку од 33 одсто бирача. Тако да се очекује, а и према кладионицама је то најизвесније, да ће ОВП убедљиво победити, и да ће освојити више од 30 одсто гласова.

Ко све има шансе да уђе у парламент

На другој позицији, према истраживањима је тренутно ФПО са око 25 одсто подршке. До скоро се водила борба између СПО и ФПО око другог места, али су социјалдемократе "пале" због афере око вођења прљаве кампање против Курца.

Наиме, саветник странке за ове изборе, Израелац Тал Зилберштајн, који је у својој земљи ухапшен због корупције и прања новца, организовао је фејсбук профиле преко којих је ширио неистине о противничком кандидату и то новцем странке.

Та афера довела је до пада СПО у истраживањима, што ће се одразити на изборни резултат, јер се прогнозира да ће социјалдемократе бити трећа снага.

У таквој констелацији, а из због сталних спорова ОВП и СПО, најизвеснија влада је коалиција ОВП и ФПО.

Након 2000., када је тадашњи канцелар Волфганг Шисел формирао владу са ФПО и због тога Аустрија била изложена билатералним санкцијама чланица ЕУ, 17 година касније Аустрија би поново могла добити владу са слободарцима, који се у западним медијима приказују као антиевропска странка и радикално десничарска партија.

Од прошлих председничких избора, међутим, ФПО је променио политички курс по питању ЕУ, те је и током предизборне кампање Сстрахе јасно поручио да странка није против ЕУ, већ против њене централизације и да жели да се очува Унија, као федерална конструкција са већим националним овлашћењима.

Што се оптужби везаних за кокетирањем са нацистичком прошлошћу тиче ФПО није успела да се ослободи чланова који и даље маштају о неславној прошлости.

Иначе Курц је од почетка избегличке кризе преузео мноштво захтева које је имала ФПО, пре свега у вези миграције, то јест оштрог курса у заустављању миграционог таласа.

За прелазак цензуса овај пут бориће се странка Зелених, која се нашла, пред изборе, суочена са одласком кључних људи, а тако и Пилца, па је значајно опала подршка, те се не очекује да ће задржати двоцифрени резултат.

Цензус би требало да пређе и Неос, странка која заступа либералну политику, као и Пилц, који је познат у Аустрији као посланик који открива афере.

Узаврела предизборна атмосфера и "прљава" кампања

Предизборни дани у Аустрији протицали су у атмосфери најпрљавије медијске кампање у новијој историји, пише немачки "Дојче веле". Шефови двеју владајућих странака жестоко су се сукобили, а корист од тога имаће само популисти. Између социјалдемократског канцелара Кристијана Керна и вицеканцелара Себастијана Курца, лидера Аустријске народне странка (ОВП), догодио се не само прави дуел, већ је било и варничења и жестоке медијске битке, која пресликава борбу за власт у овој земљи ЕУ.

Предизборна кампања за ове изборе, важи за најпрљавију у Аустрији од Другог светског рата до данас.

На цени српски гласови

Ванредне изборе који се одржавају данас, сазвала је Аустријска народна партија (ФПО), која је у протеклом мандату водила земљу у такозваној великој коалицији са Социјалдемократским странком (СПО). Предизборна кампања вртела се око миграције и ислама. То је узнемирило и велику бошњачку заједницу у Аустрији. Са друге стране, пре свих десничари, поново покушавају да придобију гласове српске заједнице (њих око стотинак хиљада с бирачким правом), а у фокусу су и досељеници муслиманске вероисповести и мигранти, пишу медији.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер