уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Парламент Каталоније прогласио независност од Шпаније; Сенат Шпаније активирао члан 155. Устава и одобрио ванредне мере; Рахој распустио каталонски парламент; избори 21. децембра
Хроника

Парламент Каталоније прогласио независност од Шпаније; Сенат Шпаније активирао члан 155. Устава и одобрио ванредне мере; Рахој распустио каталонски парламент; избори 21. децембра

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. октобар 2017.

Скупштина Каталоније је већином гласова усвојила декларацију о независности и прогласила отцепљење од Шпаније. За независност је гласало 70 од 135 посланика, 10 је било против, а два листића била су празна. Шпански сенат активирао је члан 155. Устава и одобрио ванредне мере. Шпански премијер Маријано Рахој изјавио је да распушта каталонски парламент и сазива превремене регионалне изборе за 21. децембар

22:41 - Финска против Шпаније

Како преносе страни медији, Финска би могла да буде прва земља која ће званично признати каталонију као независну републику, упркос већини чланица Европске уније. 

22:00 - Сепаратисти на улицама славе проглашење независности Каталоније; противници отцепљења организовали протест

Иако је у Барселони у току свеопште славље поводом проглашења независности, више стотина људи учествује на протесту и шета се градом у знак протеста од одвајања од Шпаније машући заставама те државе.

21:55 - Рахој: Шпанија има инструменте који гарантују извршење закона

„Држава која се руководи правом ће доказати да има низ инструмената који гарантују извршење закона, суживота и права Шпаније", рекао је Рахој. 

21:35 - Жене у црном испред Амбасаде Шпаније у Београду

Десетак активиста организације Жене у црном окупило се испред Амбасаде Шпаније у Београду у знак подршке мирном решењу конфикта око Каталоније.

Представница те невладине организације Сташа Зајовић је изјавила да шпанска централна власт мора да направи велике уступке, а да каталонска власт мора да схвати да није одрживо проглашавање независност када нису испуњени правни захтеви за то.

Жене у црном су, како је додала, против активирања Члана 155 Устава Шпаније јер се тако укида аутономија Каталоније, што може да доведе до насиља, а то "угрожава не само Шпанију, већ и цео европски континент". 

Људска права и грађанске слободе су изнад свих држава и територија, рекла је Зајовић. 

21.18 - Министарство спољних послова Турске је саопштило да одлука каталонског парламента нема потребни уставни легитимитет, преноси Анадолија.

"Изражавамо наду да се неће истрајавати на једностраној одлуци која нема уставни легитимитет и која би могла узроковати напетости и да ће се наћи решење у оквиру демократског система и владавине права. Сматрамо кључним територијални интегритет Шпаније као и поштовање устава и воље шпанског народа", наводи се у саопштењу МСП Турске. 

20:39 - Словачко Министарство спољних послова саопштило да је искључиви партнер Словачке шпанска влада и да је нужно да се поштује правни оквир који поставља Устав Шпаније као и територијални интегритет те државе.

Слично је реаговала и Чешка. Проглашење независности Каталоније, као и претходни референдум је јасно у супротности са Уставом Шпаније. Чешка Република зато не може да уважи никакве међународне правне последице проглашења независности Каталоније и сматра да је Каталонија и даље саставни део Краљевине Шпаније", саопштило је чешко МСП.

20:34 - Рахој: Парламентарни избори у Каталонији биће одржани 21. децембра

Премијер Шпаније Маријано Рахој донео је одлуку о распуштању парламента Каталоније. Како преноси ББЦ, Рахој је позвао на брзо одржавање избора како би се поново "успоставила нормална ситуација". 

Рахој је додао да је проглашење независности Каталоније нелегално и најавио да ће министри у централној влади преузети овлашћења каталонске администрације.

20:15 - Краљ Шпаније отказао посету Валенсији због кризе у Каталонији

Краљ Шпаније Фелипе VI одлучио је да откаже свој пут у Валенсију због проглашења независности Каталоније, саопштио је лист „Паис“.

„Краљ Шпаније отказао је свој пут у Валенсију, који је био планиран за понедељак, због ванредне ситуације изазване проглашењем независности Каталоније“, пишу новине.

Очекује се да ће догађај, у којем је краљ требало да учествује, ипак одржати, али без учешћа шпанског монарха. 

20:10 - Тренер фудбалског клуба Барселона Ернесто Валверде рекао је да сви морају да се концентришу на спорт.

"Најважније је концентрисати се само на спорт. Изгледа да се ствари мењају на сваких пола сата, никада не знате шта ће се догодити. Видећемо како ће се све ово завршити. Моја једина обавеза је да се побринем да моја екипа победи", рекао је Валверде.

Барселона, која је један од најгласнијих заговорника независности Каталоније, игра у суботу у Билбау против Атлетика.

20:09 - Тренер фудбалера Реал Мадрида Зинедин Зидан рекао је да ће се његови играчи концентрисати само на фудбал и своју игру, у првенственој утакмици против каталонске Ђироне.

Реал у недељу игра против Ђироне и то ће бити прво гостовање "краљевског" клуба у Каталонији од почетка кризе.

Реал, који се сматра симболом шпанског друштва, предузео је мере предострожности уочи пута, укључујући и то што играче неће превозити клупски аутобус.

19:44 - Председник Европске комисије Жан Клод Јункер изјавио је, поводом проглашења независности Каталоније, да је важно избећи "расколе" и "пукотине" у Европској унији.

"Не желим ситуацију у којој би ЕУ сутра била састављена од 95 различитих држава. Морамо избећи расколе и пукотине, јер их већ имамо довољно и не треба нам више", нагласио је Јункер, преносе агенције.

19:33 - Шпански Уставни суд је саопштио да ће судије наредних дана донети одлуку о легалности гласања о независности у каталонском парламенту.

У саопштењу се наводи да је суд прихватио жалбу каталонских унионистичких посланика.

Суд је навео да каталонска влада, регионални парламентарни званичници и државни тужиоци имају три дана за подношење аргумената.

Шпански Устав из 1978. наводи да је земља "недељива", а Уставни суд је константно доносио одлуке против свих покушаја предузимања корака ка сецесији Каталоније.

19:11 - Нико у ЕУ неће признати независност Каталоније, саопштио је председник Европског парламента Антонио Тајани на свом Твитер налогу.

19:00 - Премијер Шпаније Маријано Рахој назвао је одлуку каталонског парламента кривичним делом.

„Оно што је данас одобрио парламент Каталоније противно је закону и представља кривично дело“, изјавио је Рахој након састанка Сената који је одобрио примену Члана 155 Устава. „Нисмо спремни за то да постоје људи који желе да ликвидирају наш устав. Држава ће реаговати“, додао је премијер уверавајући Каталонце да ће „све бити у реду, умерено и ефикасно“.

19:00 - Немачка, Француска и Велика Британија изразиле су подршку Шпанији и њеном територијалном интегритету, наводећи да не признају независност Каталоније.

"Немачка влада посматра са забринутошћу заоштравање ситуације у Каталонији. Суверенитет и територијални интегритет Шпаније јесу и остаће неповредиви", према томе немачка влада "не признаје такво проглашење независности", написао је у Твитер поруци портпарол владе Штефен Зајберт.

Француски председник Емануел Макрон је упутио Рахоју "јасну подршку" поштовању правне државе у Шпанији.

"Велика Британија не признаје и неће признати једнострано проглашење независности у каталонском парламенту. Та декларација је заснована на гласању које су шпански судови прогласили нелегалним. И даље желимо да видимо очувану правну државу, поштовање шпанског Устава и очувано јединство", навео је портпарол владе у Лондону. 

18:53 - Дачић: Исти је пут Косова и Каталоније

Министар иностраних послова Ивица Дачић рекао је вечерас да једнострано проглашење независности Каталоније за Србију нема никакво правно дејство и указује да постоји сличност са једностраним актом Приштине.

18:52 - У Мадриду је сазвано ванредно заседање Савета министара како би се одобриле мере које је одобрио шпански Сенат на основу Члана 155 шпанског Устава.

18:41 - Потпредседник Европског парламента критиковао је једнострано проглашење независности Каталоније.

„Једнострано проглашење независности Каталоније олакшава апсолутизам Рахоја и уништава тежњу за дијалогом и одрживим решењем“, написао је Димитриос Пападимулис на свом Твитер налогу. 

18:32 - Тереза Меј: Лондон не подржава независност Каталоније

Уједињено Краљевство „не признаје и неће признати“ проглашење независности Каталоније од Шпаније.

Портпарол британске премијерке изјавио је да се декларација Каталоније заснива на гласању које је утврђено као незаконито и додао да Велика Британија жели да види очувано јединство Шпаније.

18:41 - Потпредседник Европског парламента критиковао је једнострано проглашење независности Каталоније.

„Једнострано проглашење независности Каталоније олакшава апсолутизам Рахоја и уништава тежњу за дијалогом и одрживим решењем“, написао је Димитриос Пападимулис на свом Твитер налогу.

18:32 - Уставни суд Шпаније дао је каталонским властима три дана да зауставе једнострано проглашење независности региона, пише лист „Паис“.

„Уставни суд даје три дана Генералитету (регионалној влади), парламенту Каталоније и тужилаштву да донесу одлуку о суспензији (одлуке о независности)“, истиче лист.

18:22 - Наоружани припадници шпанске полиције примећени су испред зграде Палате правде у Барселони.


18:21 - Неколико хиљада људи окупило се на тргу Сан Жауме у центру Барселоне, где се налази зграда Генералитета, јавио је дописник Спутњика са лица места.

Демонстранти су прошетали по центру главног града Каталоније након што се завршио митинг који је започео ујутру у близини зграде парламента, где је одржано гласање о проглашењу независности.

18:14 - Уставни суд Шпаније започео процедуру против Декларације о независности у Каталонији.

18:07 - Џулијан Асанж предвиђа да ће се Каталонци „борити као Ганди“ за независност

Оснивач „Викиликса“ огласио се на Твитеру одмах након што је Каталонија прогласила независност, обраћајући се својим пратиоцима на каталонском језику.

17:59 - Немачка не признаје независност Каталоније

Немачка влада не признаје независност Каталоније, коју је једнострано прогласио регионални парламент, изјавио је портпарол немачке владе Штефен Зајберт. 

„Суверенитет и територијални интегритет Шпаније су неприкосновени и остају такви. Проглашена једнострана независност крши заштићене принципе. Савезна влада не признаје такво проглашење независности“, наводи се у саопштењу објављеном на званичној страници Зајберта на Твитеру.

17.54 - Организација Жене у црном изразила је испред Амбасаде Шпаније став о кризи у тој земљи.

Активисти и активисткиње су получасовним перформансом испред зграде Амбасаде Шпаније у Београду подржали мировни и ненасилни покрет у Каталонији и протестовали због ескалације сукоба. Жене у црном се противе члану 155 Устава Шпаније и траже решење ситуације у Каталонији пре свега дијалогом.

17:37 - Коментаришући догађаје у Каталонији, професор Владимир Хејфец са Факултета за међународне односе на Санктпетербуршком државном универзитету рекао је „данашња одлука каталонског парламента је била сасвим очекивана.“

„Мислим да су у овој ситуацији обе стране — и Барселона и Мадрид — направиле велике грешке, али већу одговорност ипак сноси Мадрид, јер он има већа овлашћења и могућности, па би могао да заустави гласање у Каталонском парламенту. Да је Мадрид обећао Барселони да неће применити Члан 155 о директној управи  уз услов да Каталонија пристане на ванредне изборе,  сада бисмо видели сасвим другачији сценарио, јер је Каталонија била спремна да распише ове изборе.“

17.36 - Карлес Пућдемон позвао на мир

Каталонски вођа Карлес Пућдемон позвао је Каталонце да остану смирени уочи очекиваних мера шпанских централних власти после проглашења независности те шпанске области у регионалном парламенту.

Обраћајући се стотинама окупљених присталица независности који су напунили каталонски парламент, Пућдемон је рекао да "у данима који следе треба да задржимо наше вредности пацифизма и наше достојанство. У нашим и у вашим рукама је изградња републике".

Пућдемон је рекао да је Парламент данас испунио давно жељени корак за који се борило и који је кулминирао мандатом добијеним на референдуму о независности 1. октобра, који је, медјутим, централна власт Шпаније забранила. Окупљени су отпевали каталонску химну "Елс Сегадорс", и узвикивали "Слобода!". 

17.30 - Стејт департмент: „Каталонија је неотуђиви део Шпаније и САД подржава мере шпанске владе“

Стејт департмент, реагујући на проглашење независности Каталоније, сматра да је она интегрални део Шпаније. "Каталонија је неотуђиви део Шпаније и САД подржава мере шпанске владе прописане Уставом како би Шпанија остала снажна и уједињена", рекла је у саопштењу портпаролка Стејт департмента Хедер Науерт, преноси Ројтерс.

17:26 - Званичник НАТО-а: Каталонска криза је унутрашње питање Шпаније

17:23 – Алексеј Пушков: Каталонија чека да Мадрид учини први корак ка правом сукобу

Припадници независности Каталоније очекују да Мадрид први направи кораке ка стварном сукобу како би покренуо нови талас отпора, сматра председник привремене комисије Савета Федерације Русије за информациону политику и сарадњу са медијима Алексеј Пушков.

„Стратегија каталонских присталица независности и јесте у томе да Мадрид буде први који ће покренути репресивне мере. И ако Мадрид то учини, онда ће ситуација из тренутног нестабилног статуса кво прећи у другу фазу. Она би могла да пређе у фазу отпора Каталонаца“, нагласио је Пушков у емисији телевизије „Русија 24“.

17.14 - Главна сецесионистичка група у Каталонији, Каталонска народна скупштина (АНЦ) позвала је државне службенике да не поштују налоге Владе Шпаније након што је Мадрид увео директну управу у региону. АНЦ је позвао службенике Каталоније да одговоре "мирним отпором".

17:11 - Генерално тужилаштво Шпаније предаће тужбу против власти Каталоније, преноси агенција „Европа Прес“.

Агенција наводи да ће „шпанско државно тужилаштво у понедељак поднети тужбу против чланова парламента и владе Каталоније, који се оптужују за немире у вези са одлуком да се прогласи независност Каталоније“.

17:03 - Савет Ђироне уклонио је заставу Шпаније након гласања у парламенту Каталоније

Савет града Ђирона, који улази у састав аутономне заједнице Каталоније, уклонио је са зграде заставу Шпаније након гласања каталонског парламента за резолуцију о независности, јавио је лист „Касо Ајсладо“.

Лист наводи да је својом одлуком савет града „увредио“ хиљаде становника града који себе сматрају Шпанцима.

17:00 - Каталонске групе за независност позивају на „мирни отпор“ Шпанији, преноси агенција Ројтерс.

Ројтерс наводи да је Народна скупштина Каталоније позвала државне службенике у Каталонији да не извршавају наредбе власти у Мадриду. 

16.15. - За Европску унију се ништа не мења, Шпанија остаје једини саговорник Брисела. Надам се да ће шпанска влада остати привржена аргументима и да неће примењивати силу, рекао је председник Европске комисије Доналд Туск.

16.10.  - Сенат Шпаније одобрио ванредне мере у Каталонији у складу с чланом 155. устава.

Сенат (Горњи дом Парламента) Шпаније одобрио је мере које је предложила влада за регулисање каталонске кризе. Током гласања у парламенту став Мадрида подржала је апсолутна већина сенатора.

У питању је примена Члана 155 Устава, који се никада раније није применио. Он омогућава да ограничи самоуправа Каталоније.

Њима би шпанска влада требало да преузме управљање над каталонском полицијом, финансијама, јавним медијима и телекомуникацијама на шест месеци, до одржавања превремених избора. То укључује уклањање актуелне каталонске владе.

16.00 - Хиљаде људи окупљене испред каталонског парламента поздравиле су одлуку о проглашењу независности тог шпанског региона.Окупљени су на великим екранима пратили гласање и пребројавање гласова, пренео је Асошијетид прес.

15:55 -  Премијер Шпаније Маријано Рахој позвао је грађане Шпаније да остану мирни, после одлуке каталонског парламента да једнострано прогласи независног те регије од Шпаније, преноси АП. "Позивам све Шпанце на мир. Владавина права ће успоставити легалитет у Каталонији", написао је Рахој на твитеру.

Десетине опозиционих посланика претходно су напустиле скупштинску салу, а међу њима су били и заступници Народне партије шпанског премијера Маријана Рахоја, који су пре изласка оставили на својим местима шпанске и каталонске заставе, наводи Асошиејтед прес.

15:35 -Каталонски парламент прогласио је независност, јавио је Ројтерс.

15:30 -Погледајте моменат проглашења независности:

Из сале су изашли и посланици опозиционе Социјалистичке партије и Партије грађана који су раније најавили да ће бојкотовати гласање о предлогу за успостављање независне каталонске републике. Тај предлог су потписали посланици владајуће већине у Каталонији, заговорници њене сецесије од Шпаније.

"Проглашавамо Републику Каталонију као независну и суверену државу, засновану на демократији и социјалној правди", стоји у предлогу владајуће каталонске коалиције "Заједно за ДА" и њеног партнера, крајње леве странке ЦУП.

У Мадриду је у току седница горњег дома парламента, Сената, који је премијер Шпаније Маријано Рахој позвао да одобри активирање Члана 155 Устава специјалних мера које би Влади Шпаније омогућиле преузимање надлежности Каталоније у циљу спречавања независности тог региона.

Испред каталонског парламента пред почетак проглашења независности окупило се неколико хиљада демонстраната.

Каталонски парламент је тајним гласањем гласао за декларацију којом се проглашава независност од Шпаније у статусу републике.

Опозиција је бојкотовала гласање и сматра га нелегалним.

За декларацију је гласало 70 посланика, десет је било против, а двоје уздржаних.

„Ми, демократски представници народа Каталоније, у слободном остваривању права на самоопредељење, а у складу са мандатом добијеним од народа Каталоније, конституишемо Републику Каталонију као суверену, независну државу“, наводи се у резолуцији коју је пре гласања прочитала председница парламента Карме Форкадел.

Расту тензије између Шпаније и Каталоније — национални парламент у Мадриду разматра могућност да се Каталонији ускрати аутономија.

У петак се регионални парламент у Барселони састао се да би одлучио да ли ће прогласити независност од Шпаније.

Каталонски посланици из Социјалистичке партије, Народне партије и Сијудаданоса напустили су салу пре гласања о независности од Шпаније. Сецесионистичке партије у каталонском парламенту тражиле су тајно гласање о независности.

Према извештајима медија, шпански премијер Маријано Рахој изјавио је током свог говора у Сенату да су акције извршних власти и парламента Каталоније „исмевање демократије“.

Раније данас, шпански премијер објаснио је зашто је оправдано позивање Владе на Члан 155 Устава да би се елиминисала тренутна номинална могућност Каталоније за самоуправом и уведла директна контрола из Мадрида. Према његовим речима, овај члан није усмерен против Каталоније, већ против злоупотреба њених власти.

(Агенције)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер