петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Папа прогласио Мајку Терезу светицом, на Тргу светог Петра окупило се 100.000 људи
Хроника

Папа прогласио Мајку Терезу светицом, на Тргу светог Петра окупило се 100.000 људи

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. септембар 2016.

ВATИKAН - Папа Фрања прогласио jе данас светицом Mаjку Tерезу, добитницу Нобелове награде за мир и jедну од наjутицаjниjих жена у историjи цркве, 19 година после њене смрти, jављаjу агенциjе.

Папа jу jе светицом прогласио током мисе посвећене канонизациjи на Tргу светог Петра.

Хиљаде људи на Тргу Светог Петра

Више од 100.000 верника окупило се на Тргу Светог Петра у Ватикану, а аплауз је почео и пре но што је папа Фрања завршио обред канонизације на почетку мисе.

Посебна миса одржана је пре церемоније у базилици Светог Петра у Риму. ТВ-пренос канонизације пратио се на огромним екранима и у Калкути, месту где је Мајка Тереза сахрањена

Папа одлуку саопштио на латинском

"У част светог Tроjства... проглашавамо и дефинишемо свету Tерезу од Kалкуте као светицу и уврстићемо jе у свеце, налажући да jе цела Црква као такву поштуjе", рекао jе на латинском врховни поглавар Римокатоличке цркве, преноси AФП.

Почасна места за бескућнике

Папа је рекао да је Мајка Тереза идеале милосрђа Римокатоличке цркве спроводила у дело у пољској болници за најсиромашније међу сиромасима, за оне који пате од материјалног и духовног сиромаштва. Папа Фрања је поделио оброке за 1.500 бескућника који су се окупили у Ватикану поводом њене канонизације. За њих су обезбеђена почасна места за време церемоније. Бескућнике, од којих многи живе у смештајима које им је обезбедила Мајка Тереза, предводиле су њене следбенице, часне сестре.

Канонизацији присуствовала и шпанска краљица

Церемонији, поред 1.500 бескућника, присуствују и највиши представници 13 држава, међу којима и шпанска краљица Софија.

Ватикан признао два чуда Мајке Терезе

Папа jу jе прогласио светицом пошто jе Ватикан признао два чуда - оба повезана са излечењем болесних - jедно у Индиjи, друго у Бразилу.

Kраjем 2002. године, Ватикан jе признао да jе jедна жена из Индиjе, коjа jе имала тумор стомака, излечена пошто се молила маjци Tерези.

Tада jе папа Jован Павле желео да заобиђе процес беатификациjе и одмах jе прогласи светицом, али су га од тога одвратили кардинали.

Пут ка дефинитвноj канонизациjи маjке Tерезе отворио jе прошле године у децембру папа Фрања признавши друго чудо - оздрављење Бразилца коjи се 2008. године опоравио од тешке инфекциjе мозга.

Славље и на гробу мајке Терезе

Верници су јутрос са букетима цвећа похрлили на гроб Мајке Терезе у Калкути, на истоку Индије, славећи њену данашњу канонизацију у Ватикану.

Људи су почели да се окупљају у раним јутарњим сатима у седишту њене заједнице у Калкути, где Мајка Тереза почива у гробу који монахиње свакодневно украшавају по једном речју написаном латицама цвећа.

Рођена у албанској породици у Скопљу

Рођена је 26. августа 1910. године као Ањезе Гонџа Бојаџи албанској породици у Скопљу. Постала је опатица са 16 година, прикључивши се реду у Ирској, а две године касније је добила име мајка Тереза. У Индију се преселила 1929. године, а блаженом је проглашена 2003. у Риму. Године 1946. основала је ред "Мисионарке милосрђа", који сада у више од 130 земаља броји 5.000 сестара које, посвећене сиромашнима, и саме живе у великој немаштини. Пет година касније добила је и држављанство Индије.

Добитница Нобелове награде за мир

Нобелову награду за мир је добила 1979. године за хуманитарни рад. Када је примала награду, мајка Тереза је рекла: "Нисам достојна". Нобелов одбор је у образложењу награде навео да су "они најусамљенији, најјаднији и умирући у њеним рукама добили саучешће и милосрђе утемељено на поштовању према човеку".

Некоме мајка, некоме маћеха

Широм света постала је позната као симбол доброчинства и саосећајности јер је пружала утеху болеснима и људима на самрти.

Међутим, у њеном животу је било доста контроверзи, а њени критичари кажу да је својим ставовима и понашањем заправо доприносила повећању броја болесних и сиромашних људи. Велика бура подигла се око тошења новца који је је прикупљао ред „Мисионарке милосрђа“ у хуманитне сврхе.

Ред је добио милионе долара у донацијама из целог света, Марија терезија и њене следбенице говориле су да ће користити новац за изградњу болница, школа и реновирање установа за бригу о болеснима и сиромашнима. Међутим, како је тај новац потрошен није баш јасно јер је мало података о томе доступно јавности. 

(Танјуг, Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер