петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Папа Фрања: Нека Девица Марија благослови и подржи реконструкцију Нотр Дама
Хроника

Папа Фрања: Нека Девица Марија благослови и подржи реконструкцију Нотр Дама

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. април 2019.

 Богородичина црква у Паризу после пожара почетком недеље у коме су страдали оригинални кров из 13. века, централни торањ и унутрашњост катедрале, биће затворена за посетиоце следећих пет до шест година, најавио је бискуп Патрик Шове, ректор катедрале Нотр Дам.

Исти рок раније је као време потребно за обнову најпознатије париске богомоље саопштио и француски председник Емануел Макрон. Према јучерашњим подацима, донације за обнову Богородичине цркве премашиле су милијарду долара.

Француски истражитељи су наговестили да разматрају могућност да је пожар у Богородичиној цркви изазван кратким спојем. Они су окренули питање механизма за подизање материјала који је коришћен у току реконструкције цркве, започете 2017. године. Грађевинска компанија „Еуроп ишафудаж“ (Еуропе Ецхафаудаге), ангажована на пословима рестаурације катедрале, саопштила је да је поштовала све безбедносне прописе и протоколе.

Из Канцеларије париског тужиоца саопштено је да истражитељи још не могу да уђу унутрашњост катедрале зато што се и даље сматра небезбедном, али су током уторка испитали тридесетак сведока, укључујући и запослене који раде у фирмама ангажованим на рестаурацији и запослене у обезбеђењу.

Занимљиво је да је само неколико сати по избијању пожара у понедељак увече најпрецизнију реконструкцију могућих догађаја у Богородичиној цркви дао Ватикан, који је саопштио да је ватра избила у 18:50 на тавану катедрале где су се скеле са којих се изводе радови.

Папа Фрања се захвалио спасиоцима који су ризиковали животе да спасу Богородичину цркву, чије је гашење трајало девет сати. Он је обраћајући се верницима окупљеним на Тргу Светог Петра у Риму, француским ходочасницима и посетиоцима поручио да осећа њихов бол.

– Нека Девица Марија благослови и подржи реконструкцију. Нека то буде складно дело хвале и славе Богу – нагласио је папа Фрања, преноси Ројтерс.

Ватикан је саопштио да је вољан и да помогне у обнови катедрале.

Стотине грађана Париза у уторак увече окупило се на молитвеном бдењу недалеко од Богородичине цркве. Они су носили свеће и певали црквене песме током шетње од Цркве Сен Сулпис, а њихов број се повећавао на путу до трга на левој обали Сене, близу Нотр Дама.

Амбасада Француске у Србији Фредерик Мондолони јуче се захвалио грађанима Србије као и представницима власти који су „изразили своје саосећање, емпатију и тугу након трагичног пожара у Богородичиној цркви у Паризу – срцу француске нације и драгуљу архитектуре који припада светској културној баштини“. Он је подсетио и да „катедрала представљала и симбол историје француско-српских односа пошто је 1389. француски краљ Карло Шести наредио да звоне звона на овој цркви да поздраве битку Срба против Османлија“.

Министар Вукосављевић: Осећања и дистанца

– Пожар у Богородичиној цркви у Паризу је трагичан догађај који је оштетио светску културну баштину, што је повредило сваког човека који на било који начин брине о култури. Богородичина црква је део нашег колективног сећања и историје. Таква несрећа која задеси било који споменик културе прве категорије јесте штета за цело човечанство. Све коментаре који одударају од такве логике треба узимати са великом резервом и дистанцом. Оно што догодило са српским светињама на Косову и Метохији није за поређење, јер свака трагедија, насиље и несрећа који случајно дођу над било којим спомеником културе и верским објектом треба да буде заједнички непријатан осећај за сваког добронамерног и разумног човека било где да живи – изјавио је за Данас Владан Вукосављевић, министар културе и информисања, поводом овдашњег медијског изрицања „Божје казне“ Богородичиној цркви у Паризу зато што је прошлог новембра на њој истакнута застава само проглашене косовске државе.

Вукосављевић тврди да Министарство нема никакве правне могућности да реагује на насловне стране београдских листова који данима фашистима називају лидере парламентарне опозиције, грађане и пореске обвезнике који је подржавају. Он апелује на „културу јавног говора“, али тврди да Министарство „не може да сноси део одговорности за речник који користи слободна штампа“.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер