петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Папа Фрања: Дијалог САД и Кубе је једини пут за окончање кубанске изолације
Хроника

Папа Фрања: Дијалог САД и Кубе је једини пут за окончање кубанске изолације

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. децембар 2014.

Ватикан -- Папа Фрања је, у својој књизи објављеној 1998, критиковао социјализам, посебно Кастрову атеистичку револуцију.

Мало позната књига о Куби Хорхеа Марије Бергоља - сада папе Фрање - омогућује нови увид у његове погледе на кубанско друштво, марксизам и амерички трговински ембарго који су, данас, довели до папине закулисне пресудне улоге у историјском отопљавању америчко кубанских односа које је објављено прекјуче.

Писац Бергољо, дакле, 1998, недуго после прекретничке посете тадашњег папе Куби, компилује у облику књиге "Дијалози Јована Павла Другог и Фидела Кастра". Бергољо је том догађају присуствовао као достојанственик већ виђен да постане архибискуп Буенос Аиреса, али је очигледно био већ раније верзиран у ствари с обзиром на утицај Хладног рата на читаву латинску Америку.

У невеликој књизи, Бергољо оштро критикује социјализам, посебно Кастрову атеистичку револуцију, због порицања "узвишеног достојанства" људским индивидуама и њиховог стављања једино у службу државе. У исто време, будући папа осуђује амерички ембарго и економску изолацију Кубе која сиромаши ионако сиромашну земљу.

"Кубански народ мора да превазиђе ову изолацију", пише Бергољо.

Прво поглавље књиге зове се, што је вредно уочити, "Вредност дијалога", и јасно показује да Бергољо ватрено верује - као што је то чинио и Јован Павле Други - да је дијалог једини пут за окончање кубанске изолације и непријатељства према Католичкој цркви.

У цитатима из говора Јована Павла Другог и Фидела Кастра током историјске посете, Бергољо примећује да њих двојица понекад говоре један мимо другог док например папа инсистира да Куба треба да омогући рад Католичкој цркви, а Фидел му узвраћа како види велике сличности између марксизма и католичанства.

"Обојица је требало да боље слушају један другог", примећује данашњи папа.

Као папа Фрања, писац "Дијалога Јована Павла Другог и Фидела Кастра" протеклих је месеци непрестано наглашавао потребу за дијалогом да би се постигао мир, што је врхунило у његовом летошњем позиву палестинском и израелском председнику да дођу у Ватикан и заједно с њим моле за мир. Папин позив Обами и Раулу Кастру да ставе на страну своје антагонизме за добробит кубанског народа, са Ватиканом као медијатором, акција је урађена у истом, високом дипломатском стилу.

Остин Ајвереј, писац нове биографије папе Фрање "Велики реформатор", каже у телефонској изјави АП-у да је Бергољо као писац демонстрирао "изванредно избалансиран" приступ кубанском проблему прогнозирајући будућност карипског острва која сад изгледа вероватнијом када је отопљавање са северноамеричким суседом напокон почело.

"Он (папа Фрања) види кубанску будућност под демократском владом укорењеном у хришћанске, хуманистичке вредности кубанског народа. То је нека врста националног католичког поимања политике; ни лево ни десно, ни комунизам а нити, пак, чисти тржишни капитализам".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер