петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оштра полемика Милоша Алигрудића и Нате Месаровић у Скупштини
Хроника

Оштра полемика Милоша Алигрудића и Нате Месаровић у Скупштини

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. децембар 2009.

Посланици Скупштине Србије водили су јуче жучну расправу о избору 876 судија на трогодишњи мандат у судовима опште и посебне надлежности и о 88 кандидата за апелациона, виша и основна тужилаштва у Србији. Представници предлагача и владајуће коалиције тврдили су да су предложени најбољи у струци, док је већина опозиционара тврдила да је критеријум за избор била партијска подобност.

Милош Алигрудић, шеф посланичке групе ДСС-а, је предлог назвао срамним, упитавши како је могуће да за судију не буде изабрана Драгана Бољевић, председник Друштва судија? Он је казао да је председница Високог савета судства Ната Месаровић „партијски судија” и да је орган у коме седи „изабрао њеног сина за судију и мртвог човека за судију”. Алигрудић тврди и да Високи савет судства није легитиман, јер нису изабрани сви чланови, и да у њему седи „Дејан Ћирић, који је ту захваљујући „кумовским везама са Бошком Ристићем”.

Ната Месаровић му је одговорила да је, после избора, добила честитку од бившег министра правде и функционера ДСС-а Зорана Стојковића, који је написао да је она прави избор. Она је казала и да никада није припадала ниједној странци. Навела је да је њен син завршио факултет са 24 године, да има 13 година радног стажа,  да „није једини син који је реизабран” и да је судија постао у време када је ДСС била у влади.

Бошко Ристић (ДС) тражио је да му се Алигрудић извини, јер Дејан Ћирић није његов кум. Алигрудић се није извинио, али је казао да му не преостаје ништа друго, већ да верује Бошку Ристићу.

Лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић казао је да је за ЛДП много важније ко остаје и долази, од питања ко је из правосуђа отишао. Томислав Николић, лидер напредњака, рекао је да он не би учествовао у одлуци у којој на списку судија нема Драгице Маринковић, жене која је спровела истрагу и разоткрила све у вези са Рачком, да је био на месту предлагача.

Ната Месаровић, председник Високог савета судства, рекла је да је ово тело предложило најбоље кандидате за први избор судија на трогодишњи мандат и да се од њих очекује да покажу стручност и ажурност у раду како би испунили услове за избор на сталну судијску функцију. Избором предложених кандидата, према њеним речима, остало би 76 непопуњених судијских места.

Слободан Радовановић, председник Државног већа тужилаца, рекао је да очекује да „подмлађено” тужилаштво и новоизабрани носиоци те функције дају пуни допринос у борби против организованог криминала и корупције. Коначна одлука о њиховом трајном избору, како је рекао Радовановић, биће донета након три године, када ће бити разматрана њихова успешност у обављању те функције.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер