Početna strana > Hronika > Opozicioni poslanici: Nismo mogli da sprečimo Dinkićev zakon
Hronika

Opozicioni poslanici: Nismo mogli da sprečimo Dinkićev zakon

PDF Štampa El. pošta
utorak, 28. jun 2011.

Pošto je u skupštini izglasan „Dinkićev zakon” od nekih poslanika vladajuće koalicije moglo se čuti da je opozicija to mogla da spreči samo da se u punom broju pojavila na sednici. Zato je „Politika” pitala opozicione stranke: „Zašto niste došla na sednicu i sprečili izglasavanje URS-ovog Zakon o finansiranju lokalne samouprave?”.

Aleksandar Martinović, zamenik šefa Poslaničke grupe Srpske radikalne stranke

Kao opoziciona stranka nismo želeli da arbitriramo u sukobu koji postoji u vladajućoj koaliciji i da se svrstavamo na jednu stranu i da sutra budemo „moneta za potkusurivanje” vladajućim strankama. Da smo glasali protiv, mogli bi da kažu da smo protiv Dinkića, a za PUPS ili da smo na istoj strani na kojoj je Čanak. To nikako ne želimo i mislim da su i druge opozicione stranke razmišljale na isti način. Neka vladajuća koalicija preuzme odgovornost za izglasavanje zakona.

Jorgovanka Tabaković, zamenik šefa Poslaničke grupe Napred Srbijo

Milion i dvesta hiljada glasova za izbore, miting sa 100.000 ljudi koji traže promene ne budi ovu vlast. Ne budi je ni upozorenje na budžetsku provaliju. A sada bi da nađe alibi za izglasavanje lošeg zakona u nejedinstvenoj opoziciji koja nije došla na glasanje. Nema alibija za voljno pristajanje na Dinkićevu ucenu. Stavljanjem tog zakona na dnevni red Dinkić je objavio pobedu, a Tadić pristao na ucenu – u zajedničkom interesu, a protiv interesa građana Srbije.

Miloš Aligrudić, šef Poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije

Opozicija nikada nije oborila nijedan zakon vlasti i apsolutno je besmislena teza da je opozicija kriva što je ovaj zakon usvojen. Neki poslanici vladajuće koalicije iskoristili su lagodnu poziciju, u kojoj znaju da će zakon biti usvojen, da dozvole sebi da ne glasaju za njega, i sigurno ne bi tako glasali da se opozicija ujedinila i glasala protiv. Osim toga, mislim da su sve opozicione stranke primenile istu taktiku – povlačenje iz sale je igra čistih računa sa strankama iz vlasti koje su protiv zakona. Trebalo je one da obore kvorum, ako nisu htele da zakon prođe.

Zoran Ostojić, poslanik Liberalno-demokratske partije

Mi smo uradili sve što smo mogli da zakon ne prođe, tražili smo i da se povuče. Ne možemo mi da budemo odgovorni za usvajanje zakona, zašto su oni iz vladajuće koalicije koji su bili protiv zakona dali kvorum. Samo neko ko ništa ne zna o funkcionisanju skupštine može da kaže da je opozicija mogla da obori zakon. Nikada ni na konstitutivnu sednicu ne dođu svi poslanici, pa ni sada to ne bi bilo moguće. A kad već razmišljamo hipotetički i da je cela opozicija glasala protiv, pitanje je kako bi glasali ovi iz vlasti koji su sada bili protiv.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner