петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Опозициони посланици: Нисмо могли да спречимо Динкићев закон
Хроника

Опозициони посланици: Нисмо могли да спречимо Динкићев закон

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. јун 2011.

Пошто је у скупштини изгласан „Динкићев закон” од неких посланика владајуће коалиције могло се чути да је опозиција то могла да спречи само да се у пуном броју појавила на седници. Зато је „Политика” питала опозиционе странке: „Зашто нисте дошла на седницу и спречили изгласавање УРС-овог Закон о финансирању локалне самоуправе?”.

Александар Мартиновић, заменик шефа Посланичке групе Српске радикалне странке

Као опозициона странка нисмо желели да арбитрирамо у сукобу који постоји у владајућој коалицији и да се сврставамо на једну страну и да сутра будемо „монета за поткусуривање” владајућим странкама. Да смо гласали против, могли би да кажу да смо против Динкића, а за ПУПС или да смо на истој страни на којој је Чанак. То никако не желимо и мислим да су и друге опозиционе странке размишљале на исти начин. Нека владајућа коалиција преузме одговорност за изгласавање закона.

Јоргованка Табаковић, заменик шефа Посланичке групе Напред Србијо

Милион и двеста хиљада гласова за изборе, митинг са 100.000 људи који траже промене не буди ову власт. Не буди је ни упозорење на буџетску провалију. А сада би да нађе алиби за изгласавање лошег закона у нејединственој опозицији која није дошла на гласање. Нема алибија за вољно пристајање на Динкићеву уцену. Стављањем тог закона на дневни ред Динкић је објавио победу, а Тадић пристао на уцену – у заједничком интересу, а против интереса грађана Србије.

Милош Алигрудић, шеф Посланичке групе Демократске странке Србије

Опозиција никада није оборила ниједан закон власти и апсолутно је бесмислена теза да је опозиција крива што је овај закон усвојен. Неки посланици владајуће коалиције искористили су лагодну позицију, у којој знају да ће закон бити усвојен, да дозволе себи да не гласају за њега, и сигурно не би тако гласали да се опозиција ујединила и гласала против. Осим тога, мислим да су све опозиционе странке примениле исту тактику – повлачење из сале је игра чистих рачуна са странкама из власти које су против закона. Требало је оне да оборе кворум, ако нису хтеле да закон прође.

Зоран Остојић, посланик Либерално-демократске партије

Ми смо урадили све што смо могли да закон не прође, тражили смо и да се повуче. Не можемо ми да будемо одговорни за усвајање закона, зашто су они из владајуће коалиције који су били против закона дали кворум. Само неко ко ништа не зна о функционисању скупштине може да каже да је опозиција могла да обори закон. Никада ни на конститутивну седницу не дођу сви посланици, па ни сада то не би било могуће. А кад већ размишљамо хипотетички и да је цела опозиција гласала против, питање је како би гласали ови из власти који су сада били против.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер