петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Опозиција тражи седницу парламента о ситуацији на КиМ; Санда Рашковић Ивић: "Војска Косова" не би могла да се формира да су из "владе" и парламента изашли представници "Српске листе"
Хроника

Опозиција тражи седницу парламента о ситуацији на КиМ; Санда Рашковић Ивић: "Војска Косова" не би могла да се формира да су из "владе" и парламента изашли представници "Српске листе"

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. децембар 2018.

 Део опозиционих група упутио је данас захтев за одржавање седнице Скупштине Србије о ситуацији на Косову и Метохији.

Захтев за одржавање седнице су потписали посланичке групе Демократска странка, Двери, Покрет за спас Србије-Нова Србија, Социјалдемократска странка-Народна странка, Покрет центра и Самостали посланици.

Они траже да се седница сазове што пре и да јој присуствују председник Србије Александар Вучић, премијерка Ана Брнабић, министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, министар спољних послова Ивица Дачић и директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

"Крајни тренутак је да се тема Косова и Метохије врати у Скупштину Србије. Бесмислено је да о томе прича читав свет, а да нема заседања у српском парламенту на ту тему", рекао је шеф посланичке групе Двери Бошко Обрадовић на заједничкој конференцији за новинаре дела опозиционих странака.

Он је казао да седница мора бити одржана хитно због драматичне ситуације на Косову и Метохији и оценио да су лицемерне жалопојке и празне приче актуелне власти о Косову, а да још увек "Вучићеви посланици седе у косовској скупштини и влади што је доказ да Вучић и даље сарадјује са Рамушом Харадинајем и Хашимом Тачијем, иако споља изгледа као криза".

Рашковић Ивић: Да су из владе и парламента изашли представници Српске листе...

Шефица посланичке групе Покрет за спас Србије-Нова Србија Санда Рашковић Ивић рекла је да такозвана војска Косова данас не би могла да буде формирана, да су из владе и косовског парламента изашли представници Српске листе.

"Али очигледно је да овде имамо рад у договору и да је Српска листа нешто најгоре што је могло да се деси Србима Косову и Метохији, као што је Влада Александар Вучић и СНС нешто најгоре што је могло да се деси Србији", рекла је Рашковић Ивић.

„Српска листа представља највећу срамоту по српски народ на Косову. Листа је требало да изађе како из владе, тако и из Парламента. Формирање војске Косова је терористички акт и требало је да покажу да не желе да буду део сепаратиста и терористичке организације“, казала је Рашковић Ивић.

Она се осврнула и на реакцију председника Вучића.

„Он је данас у копненој зони безбедности. Тим поводом му постављам питање шта ради он тамо. Зашто, председниче, нисте сазвали ванредну седницу Скупштине Србије која би била посвећена дешавањима на Косову?“, рекла је народна посланица и додала да је идеалан тренутак да се постигне консензус у друштву око наредних корака које ће Београд предузети.

 

Она је закључила да је косовско друштво у предности у односу на српско јер „они знају какав је редослед потеза њихових званичника“.

Шеф посланичке групе Демократске странке Горан Ћирић рекао је да посебну седница парламента потребна како би се могло чути ко је дао председнику Србије и премијерки Србије Ани Брнабић мандат да говори о статусу Косова, када о разграничењу није било ни једне речи током предизборне кампање, као ни у експозеу премијерка о начину на који ће бити решено питање Косова и Метохије.

"Апсурдно је да ми посланици немамо могућност да разговарамо о томе. Најбитније је да градјани чују на који начин се планира будућност наше земље", рекао је Ћирић.

Шеф посланичке групе СДС- Народна странка Марко Ђуришић је рекао да је невероватно да се за скоро шест година тема Косова није ни једном нашла на дневном реду парламента и истакао да је немогуће доћи до одрживог и демократског решења о будућности Косова и живота људи који живе на том простору без да се о томе не говори у парламенту.

(Бета, Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер