Početna strana > Hronika > Opozicija: Beograd korak po korak priznaje Kosovo
Hronika

Opozicija: Beograd korak po korak priznaje Kosovo

PDF Štampa El. pošta
subota, 30. jul 2011.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić ocenio je danas da Beograd u dijalogu sa Prištinom postepeno priznaje nezavisnost Kosova, i da je zato neophodna hitna promena državne politike prema južnoj pokrajini.

"Mi ne možemo da utičemo na Albance, oni će i dalje raditi ono što rade, i ne možemo da menjamo stav zapadnih zemalja, jer je i on jaka konstanta. Ono što možemo menjati je naša politika", kazao je Samardžić na vanrednoj sednici parlamenta o Kosovu.

Prema njegovoj oceni, situacija na severu pokrajine će se teško vratiti na stanje pre 25. jula, jer je Kfor konačno pokazao svoje pravo lice tako što je, iako je na Kosovu po Rezoluciji 1244, podržao delovanje kosovskih Albanaca.

Samardžić je tekst deklaracije Vlade Srbije o situaciji na Kosovu kritikovao ocenjujući da je "amaterski sročen" i pun grešaka i propusta.

"Ipak, najveći problem deklaracije je politički status-kvo, to što ne menja ništa u politici vlade a trenutak nalaže da se nešto promeni", kazao je Samardžić, i zato zatražio od predsednice parlamenta da poslanicima omogući konsultacije kako bi se proverilo da li je moguće načiniti kompromis o ponuđenom tekstu.

Amandman koji je podneo DSS, kako je objasnio, unapređuje tekst deklaracije sa stanovišta potrebe da se politika promeni, i, između ostalog, sadrži i zahtev da se uđe u pregovore o Kosovu pod okriljem UN, i da se Srbija okrene onim međunarodnim činiocima od kojih može očekivati podršku za svoju politiku.

Samardžić je poručio da svet danas nije onakav kakav je bio 90 - ih godina, i da stoga treba postići zamrzavanje stanja kako bi se u budućnosti moglo pregovarati i o nekim rešenjima koja bi bila povoljna za Srbiju.

Analizirajući uzroke najnovije krize na Kosovu, Samardžić je rekao da je koren problema u ekspanzionističkoj politici Albanaca, podršci koju ta politika ima od strane SAD, NATO i većine država EU, i u pogrešnoj politici vlade koja je za svoje saveznike odabrala upravo one sile koje najviše pomažu politiku Albanaca.

Tomislav Nikolić: Ne znamo šta će da bude posle donošenja deklaracije

Beograd -- Brojni predstavnici opozijcije različito su govorili o Deklaraciju o stanju na Kosmetu na vanrednoj sednici Skupštine Srbije. Šef poslaničkog kluba SNS Tomislav Nikolić ocenio je da deklaracija o Kosovu koju je predložila Vlada Srbije ne predviđa konkretne mere koje će Beograd uraditi za rešavanje krize na severu Kosov

"Izglasaćemo sa 200 glasova deklaraciju, ali ne znamo šta će sutra da bude. Šta će raditi policija, vojska, šatl diplomatija Srbije", zapitao je Nikolić u Skupštini Srbije.

On je pozvao vlast u Srbiji da obezbedi da Srbi sa severa Kosova mogu da prolaze kroz administrativne prelaze Jarinje i Brnjak.

"Jesmo li spremni da gledamo kako se sve urušava, i samo da vičemo kako smo patriote. Lagodno je živeti u Beogradu, a teško na Kosovu".

On je kritikovao premijera Mirka Cvetkovića, za koga je rekao da je samo četiri minuta govorio o deklaraciji o Kosovu.

"Dok sam slušao predsednika Vlade mislio sam da slušam Ban Ki muna", naveo je lider SNS-a.

On je kazao i da ne želi da se na poslanike Skupštine prebacuje odgovornost za vođenje kosovske politike, i dodao da je deklaracija najniži mogući akt koji Skupština donosi.

"Predsednik Nove Srbije Velimir Ilić poručio je u srpskom parlamentu da sve partije treba da podrže bez obzira na greške politike Vlade Srbije.

Imaćete naš glas za Kosovo uvek, iako se ne slažemo o mnogim stvarima", rekao je Ilić.

On je kritikovao Vladu Srbije da nije bila u stanju da blagovremeno rešava probleme na Kosovu i Metohiji i da je na "mala vrata" uvela Euleks u južnu srpsku pokrajinu.

"Imali smo odličnu poziciju i veliki kapital u Rezoluciji 1244 koja je bila na strani Srba i štitila interes Srba i Srbije. Vaš proizvod je Euleks na Kosovu. To ovaj parlament nikada nije razmatrao i nikada nije dao zeleno svetlo da Euleks uđe na Kosovo", rekao je Ilić.

Aleksandar Martinović: Vlast mlako reagovala na događaje

Zamenik šefa poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Aleksandar Martinovićsmatra da je napad na administrativni prelaz Jarinje bio "izrežiran i dogovoren scenario kako bi Kfor i Albanci došli na administrativnu liniju".

"Niko ne može da nas ubedi da grupa huligana ne može da bude zaustavljena u nameri da zapali i bagerom sravni sa zemljom administrativni prelaz", rekao je Martinović novinarima u Skupštini Srbije.

On je ocenio da su predsednik Srbije Boris Tadić i aktuelna vlast "mlako reagovali na sve događaje" i dodao da je "došlo do zamene teza i da je pažnja celokupne javnosti sada usmerena na sinoćnje događaje".

(Blic, B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner