четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Опозиција: Београд корак по корак признаје Косово
Хроника

Опозиција: Београд корак по корак признаје Косово

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. јул 2011.

Посланик Демократске странке Србије Слободан Самарџић оценио је данас да Београд у дијалогу са Приштином постепено признаје независност Косова, и да је зато неопходна хитна промена државне политике према јужној покрајини.

"Ми не можемо да утичемо на Албанце, они ће и даље радити оно што раде, и не можемо да мењамо став западних земаља, јер је и он јака константа. Оно што можемо мењати је наша политика", казао је Самарџић на ванредној седници парламента о Косову.

Према његовој оцени, ситуација на северу покрајине ће се тешко вратити на стање пре 25. јула, јер је Кфор коначно показао своје право лице тако што је, иако је на Косову по Резолуцији 1244, подржао деловање косовских Албанаца.

Самарџић је текст декларације Владе Србије о ситуацији на Косову критиковао оцењујући да је "аматерски срочен" и пун грешака и пропуста.

"Ипак, највећи проблем декларације је политички статус-кво, то што не мења ништа у политици владе а тренутак налаже да се нешто промени", казао је Самарџић, и зато затражио од председнице парламента да посланицима омогући консултације како би се проверило да ли је могуће начинити компромис о понуђеном тексту.

Амандман који је поднео ДСС, како је објаснио, унапређује текст декларације са становишта потребе да се политика промени, и, између осталог, садржи и захтев да се уђе у преговоре о Косову под окриљем УН, и да се Србија окрене оним међународним чиниоцима од којих може очекивати подршку за своју политику.

Самарџић је поручио да свет данас није онакав какав је био 90 - их година, и да стога треба постићи замрзавање стања како би се у будућности могло преговарати и о неким решењима која би била повољна за Србију.

Анализирајући узроке најновије кризе на Косову, Самарџић је рекао да је корен проблема у експанзионистичкој политици Албанаца, подршци коју та политика има од стране САД, НАТО и већине држава ЕУ, и у погрешној политици владе која је за своје савезнике одабрала управо оне силе које највише помажу политику Албанаца.

Томислав Николић: Не знамо шта ће да буде после доношења декларације

Београд -- Бројни представници опозијције различито су говорили о Декларацију о стању на Космету на ванредној седници Скупштине Србије. Шеф посланичког клуба СНС Томислав Николић оценио је да декларација о Косову коју је предложила Влада Србије не предвиђа конкретне мере које ће Београд урадити за решавање кризе на северу Косов

"Изгласаћемо са 200 гласова декларацију, али не знамо шта ће сутра да буде. Шта ће радити полиција, војска, шатл дипломатија Србије", запитао је Николић у Скупштини Србије.

Он је позвао власт у Србији да обезбеди да Срби са севера Косова могу да пролазе кроз административне прелазе Јариње и Брњак.

"Јесмо ли спремни да гледамо како се све урушава, и само да вичемо како смо патриоте. Лагодно је живети у Београду, а тешко на Косову".

Он је критиковао премијера Мирка Цветковића, за кога је рекао да је само четири минута говорио о декларацији о Косову.

"Док сам слушао председника Владе мислио сам да слушам Бан Ки муна", навео је лидер СНС-а.

Он је казао и да не жели да се на посланике Скупштине пребацује одговорност за вођење косовске политике, и додао да је декларација најнижи могући акт који Скупштина доноси.

"Председник Нове Србије Велимир Илић поручио је у српском парламенту да све партије треба да подрже без обзира на грешке политике Владе Србије.

Имаћете наш глас за Косово увек, иако се не слажемо о многим стварима", рекао је Илић.

Он је критиковао Владу Србије да није била у стању да благовремено решава проблеме на Косову и Метохији и да је на "мала врата" увела Еулекс у јужну српску покрајину.

"Имали смо одличну позицију и велики капитал у Резолуцији 1244 која је била на страни Срба и штитила интерес Срба и Србије. Ваш производ је Еулекс на Косову. То овај парламент никада није разматрао и никада није дао зелено светло да Еулекс уђе на Косово", рекао је Илић.

Александар Мартиновић: Власт млако реаговала на догађаје

Заменик шефа посланичке групе Српске радикалне странке Александар Мартиновићсматра да је напад на административни прелаз Јариње био "изрежиран и договорен сценарио како би Кфор и Албанци дошли на административну линију".

"Нико не може да нас убеди да група хулигана не може да буде заустављена у намери да запали и багером сравни са земљом административни прелаз", рекао је Мартиновић новинарима у Скупштини Србије.

Он је оценио да су председник Србије Борис Тадић и актуелна власт "млако реаговали на све догађаје" и додао да је "дошло до замене теза и да је пажња целокупне јавности сада усмерена на синоћње догађаје".

(Блиц, Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер