петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Вархељи: Досадашња помоћ ЕУ Србији за борбу против кризе изазване коронавирусом износи 93 милиона евра
Хроника

Оливер Вархељи: Досадашња помоћ ЕУ Србији за борбу против кризе изазване коронавирусом износи 93 милиона евра

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. јун 2020.

Деведесет три милиона евра износи досадашња помоћ ЕУ Србији за борбу против кризе изазване коронавирусон. Од тог новца, 15 милиона издвојено је за непосредне потребе, а 78 милиона евра за краткорочне и средњорочне потребе, навео је Оливер Вархељи, комесар за проширење ЕУ у одговору на посланичко питање.

Како је навео, непосредна помоћ од 15 милиона евра искоришћена је за финансирање 15 авионских летова и других трошкова превоза више од 720 тона хитне медицинске опреме и додао да је, поред тога, ЕУ директно куповала и донирала опрему како би помогла Србији да се избори са здравственом кризом.

"ЕУ тренутно разговара са властима о најбољем начину да помогне Србији да се, на кратки и средњи рок, избори са социоекономском кризом", навео је Вархељи.

Он је додао да ће Србија имати користи и од пакета од 455 милиона евра намењених за подршку приватном сектору у региону западног Балкана и додао да ће фокус бити усмерен на мала и средња предузећа.

"Подршка ЕУ Србији укључује и могућност учешћа у механизмима подршке широм Европе. Србија учествује у Механизму цивилне заштите ЕУ, део је Споразума о заједничкој набавци ЕУ и испуњава услове за помоћ у оквиру Фонда солидарности ЕУ. Србија има користи и од механизама ЕУ за координацију јавног здравља и спремности за пандемију", нагласио је Вархељи у писаном одговору.

Он је оценио да је помоћ коју ЕУ пружа Србији „значајна“ и да је је у интересу ЕУ да покаже солидарност са остатком света.

"ЕУ је и даље чврсто опредељена за европски пут Србије. Подршка Србији током актуелне кризе представља још један јасан доказ тога. Са своје стране, Србија је интеграцију у ЕУ и чланство прогласила националним интересом и стратешким опредељењем", подсећа Вархељи у одговору на посланичко питање.

Вархељи још каже да се, у складу са Преговарачким оквиром, од Србије захтева да усклади своје политике према трећим земљама и своје позиције у међународним организацијама са политикама и ставовима које су усвојиле Европска Унија и њене државе чланице.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер