петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Вархеји: Циљ ми је да барем једна држава са Западног Балкана постане чланица ЕУ у наредних пет година
Хроника

Оливер Вархеји: Циљ ми је да барем једна држава са Западног Балкана постане чланица ЕУ у наредних пет година

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. децембар 2019.

 Нови европски комесар за проширивање, Мађар Оливер Вархеји, данас је изјавио да му је циљ да бар једна земља са Западног Балкана постане чланица ЕУ до краја његовог петогодишњег мандата.

Посланицима Европског парламента у Бриселу рекао је и да је нужно да се политичка питања решавају уз учешће свих странака у националним парламентима.

„Хтео бих да охрабрим све да се врате у националне парламенте и тамо делују, јер иначе те земље неће моћи да нас увере да ће бити у стању да као чланице учествују у Европској унији“, рекао је Вархеји.

За ЕУ је, по његовим речима, „нужно да те земље имају заједничко разумевање, заједнички национални минимун поимања шта је то укључивање у Европску унију и да зато бар заједно отклоне размоилажења кад је реч о учлањивању у ЕУ“.

Напоменуо је да „датуми учлањења ипак јесу осетљиво питање“ и да је за брже прикључивање кандидата са Западног Балкана битно да се учврсте правна држава, демократија и слобода штампе као темељ развоја и деловања за чланство уз нужно функционалну тржишну економију.

Комесар је рекао да није ствар у томе да се „утврђују и после мењају рокови, већ да се обезбеди процес који ће до тога довести“ и тиме одговорио на питање посланика како ЕУ може подстаћи Србију и Црну Гору да кроз текуће преговоре брже крену ка чланству, рецимо до 2025.године.

Он је објаснио да је неопходно да се у земљама кандидата изгради ефикасна тржишна привреда „која ће радити на наше и њихово добро“, што ће убрзати и приближавање тих земаља чланству у Унији јер, како је подвукао, без економског напретка земље кандидати не могу напредовати на путу ка пријему у ЕУ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер