четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Ивановић: Косово ће имати статус какав сада има и не више од тога, волео бих да Београд и Приштина почну да причају о помирењу
Хроника

Оливер Ивановић: Косово ће имати статус какав сада има и не више од тога, волео бих да Београд и Приштина почну да причају о помирењу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. март 2017.

БЕОГРАД - Лидер косовске Грађанске иницијативе Србија, демократија, правда (СДП) Оливер Ивановић који се налази у кућном притвору у Косовској Митровици оценио је да је "Бриселски споразум (Београда и Приштине) добар, јер је најважније да се још увек разговара".

"Нисам присталица тога да се унапред намећу теме, важно је да се срећу и разговарају", рекао је агенцији Бета Ивановић и изразио наду да ће "уз одређене политичке ограде и обезбеђења у једном тренутку премијери Србије и Косова моћи да телефоном позову један другог и најаве неке догађаје".

"Око статуса Косова неће се дуго сложити. За Србију је Косово део Србије, у Приштини , Бриселу и Вашингтону не треба да имају илузије. Косово неће бити признато од стране Србије, а пошто Србија то неће урадити, то неће учинити и најмање две велике силе, што значи неће ни Савет безбедности УН, а то опет значи да Косово неће бити међународно признато", рекао је Ивановић.

Према његовим речима, Косово ће имати статус какав сада има, али не више од тога.

"Је бих волео да они имају директне разговоре , да почну да причају о помирењу. У овом тренутку видим велико достигнуће у тој области" , додао је Ивановић.

Он је објаснио да на Косову постоје три линије комуникације са Албанцима - прва линија су криминалци и та комуникација је све време била неометана, друга линија је невладин сектор, заједнички пројекти, новац који даје нека међународна невладина организација , и трећа група су привредници.

"Привредници имају заједнички интерес, који подразумева редовну и нормалну комуникацију без високих политичких тема. Они не треба да разговарају о статусу Косова али треба да укажу владама у Приштини и Београду на то шта треба да и се поправи у законској регулативи како би њихова сарадња била још боља", рекао је Оливер Ивановић.

Он наглашава да свако ко размишља о помирењу, а до помирења мора доћи, треба да размишља и о киднапованим и несталим лицима.

"То питање је запостављено и по мојим сазнањима Приштина није хтела да о томе разговара јер би отварање теме несталих Срба отворило многе оптужнице против Албанаца, одбијају да признају да су Срби убијани а за убијене Албанце у Хагу има више ;од 50 високих државних службеника , полицајаца и војника Срба којима је суђено", каже лидер ГИ СДП.

Ивановић сматра да иза његовог хапшења и трогодишњег боравка у затвору не стоје Албанци већ међународни фактор на Косову.

"То је калкулантска комбинација неколико међународних представника који су хтели да се прикажу Албанцима да хапсе и Србе због ратног злочина и тешких кривичних дела. Ја сам био препознатљив као лик дуги низ година и тако сам одабран, а власти у Приштини су то користили за умиривање своје јавности, али не могу да кажем да стоје иза лажне оптужнице", рекао је он .

Оливер Ивановић ухапшен је 27. јанура 2014. године, одлуком међународног судског већа прошле године осуђен је на девет година затвора због ратног злочина над Албанцима, Апелациони суд је почетком ове године укинуо ту пресуду и вратио случај на ;поновно суђење, а крајем јануара њему је одређен двомесечни кућни притвор.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер