петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Ивановић: Београд и Приштина не могу преговарати без посредника
Хроника

Оливер Ивановић: Београд и Приштина не могу преговарати без посредника

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. септембар 2010.

Државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић изјавио је данас ФоНету да Београд и Приштина не могу преговарати без посредника и оценио да је на Европској унији и Уједињеним нацијама најзначајнија одговорност за почетак дијалога.

"Тешко је речи када ће почети преговори и ко ће одредити датум њиховог почетка. Око почетка преговора се морају сагласити обе стране, али и они који ће у преговоре бити укључени", рекао је Ивановић.

Он је прецизирао да је најзначајнија одговорност за почетак дијалога на ЕУ и УН.

"Ни на који начин, директно или индиректно, не треба омогућити да се у одлучивање о питању статуса Косова укључи било ко други, сем УН и Савета безбедности", рекао је Ивановић.

"У УН имамо политички оквир, наметнут Резолуцијом 1244, имамо и орган који доноси одлуку. А ту је прилично избалансиран однос оних који су признали независност Косова и оних који немају намеру да то ураде икада", истакао је Ивановић.

Преко изјаве Бан Ки Муна, УН су већ понудиле да помогну организацију овог дијалога, додао је Ивановић и истакао да је и Кетрин Ештон несумњиво показала да је Брисел заинтересован за успостављање дијалога и договора и решења за питање Косова и Метохије.

Ивановић је напоменуо да би УН и ЕУ требало да преузму иницијативу "што је пре могуће, јер је наредна година прилично деликатна". Он је рекао да ће у новембру 2011. бити одржани парламентарни избори на Косову, а у Србији у мају 2012, мада се "не могу искључити и превремени парламентарни избори".

Изјаве званичника из Приштине могу се само третирати као маркентишке, а заправо се припрема терен и платформа за почетак преговора, додао је Ивановић. Према његовим речима, Београд ће настојати да највише што је могуће извуче из тих разговора за српску заједницу и да се пронађу одржива решења на дуже стазе.

"То су решења, која ће преживети двадесетак или више година, до тренутка када ми сигурно, али и косовски Албанци са нама, будемо у ЕУ", објаснио је Ивановић.

Упитан да ли постоји план Београда за преговоре, Ивановић је одговорио да спремност за њихов почетак значи да, пре свега, имамо јасну слику да садашње стање није одрживо и да у преговорима морамо наћи неко боље решење.

Истовремено, морамо да решимо и сва она техничка питања која оптерећују свакодневни живот људи, нагласио је Ивановић.

"Само је питање момента када ће наш највиши државни представнци, председник државе, премијер и влада, донети одлуку о томе ко чини тим и која је платформа. Тај тим биће у прилици да у разговору са косовским Албанцима дође до решења, која би могла да буду прихватљива и за једну и за другу страну", закључио је Ивановић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер