петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оли Рен: Што пре одмрзнути споразум са Србијом
Хроника

Оли Рен: Што пре одмрзнути споразум са Србијом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. септембар 2009.

Европски комесар за проширење Оли Рен изјавио је у Бриселу да би "Савет министара Европске уније ускоро требало да призна напредак Србије и откочи прелазни споразум" ЕУ - Србија зато што српске власти предано раде на европским реформама.

Говорећи синоћ у Спољнополитичком одбору Европског парламента, Рен је истакао да је то његово мишљење, указавши, такође, да Београд једнострано спроводи прелазни трговински споразум, "иако је у тешкој економској ситуацији".

"Србија такође делотворно ради на поспешењу свог Националног програма за укључивање у ЕУ", а побољшана је и сарадња са Хашким судом, навео је европски комесар за проширење.

Рен је оценио да је Србија сасвим близу доласка на списак држава западног Балкана чијим ће држављанима Европска унија од 1. јануара 2009. укинути визе.

Црна Гора, по речима европског комесара, "и даље доставља добре вести.

"И то је доказ шта се може постићи ако је постигнут и спроводи се истински национални споразум о интеграцији у ЕУ", додао је.

Рен је рекао да ће Европска комисија кроз неколико месеци бити у могућности да припреми мишљење о покретању преговора с Подгорицом о чланству у ЕУ.

Европски комесар је оценио да је "Косово стабилно, али крхко", додавши да се на Косову "законски оквири добро спроводе, али је примена мањкава".

"Забринут сам због тога како се тамо остварује владавина закона и делује правосуђе", навео је Рен и предочио да ће Европска комисија у октобру представити "студију о Косову".

У том документу ће бити дате "процене онога што Косово мора учинити на остварењу свог пута ка ЕУ", додао је.

Говорећи о Босни и Херцеговини, Рен је рекао да тамошњи политички вођи "морају испунити услове за прелазак од дејтонске стабилизације ка европској интеграцији, што значи затварање Канцеларије високог представника (међународне заједнице) и јачање присуства Европске уније".

"Јасно је, како је рекао, "да ће БиХ и даље морати да се посвећује пуна пажња и стратешко усмеравање од стране ЕУ и других међународних партнера".

Приступне преговоре о чланству у ЕУ би Хрватска, закључио је Рен, могла да заврши у првој половини следеће године, ако испуни потребне услове.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер