петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ОХР: Република Српска нема право на отцепљење
Хроника

ОХР: Република Српска нема право на отцепљење

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. август 2018.

 Република Српска нема право на отцепљење и постоје само на темељу Устава Босне и Херцеговине, став је Канцеларије високог представника Европске уније за Босну и Херцеговину у одговору на питање Данаса колико приче о промени граница, које прате процес решавања косовског питања, лоше утичу на стабилност региона, а пре свега, БиХ.

Питање ОХР-у поставили смо поводом изјаве председника Републике Српске Милорада Додика, да ће, ако Косово буде примљено у Уједињене нације, исто тражити и за РС. Како би то ефективно значило распарчавање БиХ и промену граница у тој држави, став ОХР који је изнет Данасу категорично одбацује такву могућност.

– Босна и Херцеговина је међународно призната држава чији суверенитет и територијални интегритет гарантују Опћи оквирни споразум за мир у БиХ, Устав БиХ и међународно право. Према Мировном споразуму, ентитети немају право на отцјепљење и постоје само темељем Устава БиХ – истакао је за Данас Марио Бркић, портпарол Канцеларије високог представника Европске уније за БиХ.

Како се косовско питање ближи обрисима неког коначног решења у преговорима највиших званичника Србије и Косова, ал и како се ближе избори у БиХ, председник Републике Српске даје све учесталије изјаве које имплицирају наводну нужност аналогије између статуса некадашње јужне српске покрајине и босанско-херцеговачког ентитета који представља. Могућности за размену територије, поделу, у начелу – промену граница – који би узроковали признање косовске независности и од стране Србије, Додик директно повезује и преноси на статус РС, мимо оквира БиХ.

Додик је недавно подсетио да је је Скупштина РС након што су Албанци прогласили независност донела Резолуцију да ће Бањалука, у случају новог међународног принципа и праксе у признавању права на самоопредељење, инсистирати на праву на утврђивање државног статуса РС. Потом је истакао да је тај документ и даље на снази и од њега неће одустати, као и да решење статуса Косова не треба одвајати од питања статуса Републике Српске.

Заговарајући поделу Косова и припајање севера Србији, Додик се придружује српским званичницима, којима је подела Косова заправо компромисно решење. Међутим, немачка канцеларка Ангела Меркел је поново категорички одбацила одбацила сваку могућност мењања граница на западном Балкану.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер