петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ОЕБС: Забринути смо због одлуке Владе Србије да централизује информисање о Ковиду-19 и утицаја ове одлуке на рад медија и новинара
Хроника

ОЕБС: Забринути смо због одлуке Владе Србије да централизује информисање о Ковиду-19 и утицаја ове одлуке на рад медија и новинара

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. април 2020.

Представник ОЕБС за слободу медија Арлем Дезир и шеф Мисије ОЕБС у Србији Андреа Орицио изразили су забринутост због нове одлуке Владе Србије о информисању током ванредног стања због пандемије коронавируса и утицаја који би могла да има на слободан приступ информацијама.

У саопштењу ОЕБС пише да "та одлука изгледа да новинарима и медијима искључује добијање информација о пандемији из других извора, сем оних који су поменути у тој одлуци".

Дезир је рекао да је "приступ информацијама од кључног значаја за медије" који у време здравствене кризе "имају важну улогу у пружању важних информација јавности и у борби против ширења лажних информација о пандемији".

"Иако у потпуности разумем потребу борбе против емитовања лажних информација током ове здравствене кризе, забринут сам због утицаја ове одлуке на рад медија и новинара, као и на њихову способност да извештавају о пандемији и да објављују информације које потичу од различитих извора", навео је Дезир.

Он је, како се наводи, "нагласио да би одлука (Владе Србије) могла негативно да утиче највише на локалне медије, укључујући њихов капацитет да извештавају о локалним темама повезаним с пандемијом".

Орицио је навео да Мисија ОЕБС у Србији у потпуности подржава све напоре власти Србије у борби против коронавируса, "који укључују пружање поузданих информација грађанима током пандемије".

"Како би било очувано поверење, спречена нервоза или паника и обезбеђена сарадња грађана, кључно је да се додатно заштити слободан проток информација са свих нивоа власти, да се очува плурализам извора и пуна транспарентност током ванредног стања", рекао је Орицио.

Влада Србије је 28. марта усвојила Закључак о информисању у време пандемије који прописује централизацију јавних информација о пандемији корона вируса током ванредног стања. Та одлука предвиђа да све информације у вези с пандемијом јавности саопштава премијерка Србије Ана Брнабић или лице које овласти Кризни штаб.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер